moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego

Bezpieczeństwo morskie państwa składa się z wielu aspektów: obronności, ekonomii, energetyki, środowiska, dyplomacji, turystyki. Konieczne jest wypracowanie dokumentu, który ujmie w jedne ramy wszystkie te dziedziny, określając w obszarze polityki morskiej zagrożenia, wyzwania, interesy i szanse – przekonywał Dariusz Gwizdała z BBN podczas V Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa.

Po raz piąty spotkali się wczoraj (23 stycznia) w Warszawie politycy, samorządowcy, przedstawiciele Sił Zbrojnych RP oraz armii państw NATO, a także reprezentanci uczelni wyższych oraz przemysłów zbrojeniowych i stoczniowych, aby w ramach Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa (FBMP) porozmawiać na temat wyzwań, z jakimi się mierzy Polska i Sojusz Północnoatlantycki w zakresie polityki morskiej.

Jednym z inicjatorów pierwszego FBMP był obecny przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Michał Jach. W wystąpieniu inicjującym tegoroczne obrady, podkreślał on, że mimo upływu pięciu lat, najważniejszy cel Forum pozostał niezmienny – budowa świadomości zadań i roli marynarki wojennej. – Jeszcze długa droga przed nami, aby Marynarka Wojenna RP była przez decydentów postrzegana w takim zakresie, do jakiego jest predestynowana. W takim, jakim jest ona postrzegana w państwach, które bardzo mocno stawiają na gospodarkę morską – komentował Michał Jach.

REKLAMA

Dariusz Gwizdała, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, które jest patronem Forum od początku jego istnienia, podkreślał, że jednym z priorytetów procesu odbudowy sił morskich, powinno być opracowanie strategicznych dokumentów nakreślających, w jakim kierunku powinniśmy podążać i z jakimi wyzwaniami musimy się mierzyć. – Bezpieczeństwo morskie państwa składa się z wielu aspektów: obronności, ekonomii, energetyki, środowiska, dyplomacji, turystyki. Konieczne jest więc wypracowanie dokumentu, który ujmie w jedne ramy wszystkie te dziedziny, określając w obszarze polityki morskiej zagrożenia, wyzwania, interesy i szanse – przekonywał. Dodał, iż zaprezentowana prawie trzy lata temu Strategiczna Koncepcja Bezpieczeństwa Morskiego RP miała być jedynie wstępem do powstania kompleksowej Strategii Bezpieczeństwa Morskiego.

Rosja rozpycha się na Bałtyku

Co do tego, że Marynarka Wojenna RP musi obudowywać swój potencjał, wątpliwości nie ma Ministerstwo Obrony Narodowej, które w ramach Planu Modernizacji Technicznej do roku 2035, przygotowało kilka programów modernizacyjnych naszej wojennej floty – w tym zakup nowych okrętów podwodnych, okrętów obrony wybrzeża Miecznik, niewielkich okrętów rakietowych Murena, a także kolejnych niszczycieli min Kormoran.

Paweł Woźny, podsekretarz stanu w MON reprezentujący na Forum resort obrony narodowej, podkreślał podczas swojego wystąpienia, że zagrożenia naszego bezpieczeństwa morskiego są jasno określone. – Najważniejszym czynnikiem destabilizującym bezpieczeństwo morskie w naszym regionie jest Rosja – ocenił wiceminister, wskazując przykłady agresywnego zachowania ze strony wschodniego sąsiada. – Rosyjskie statki powietrzne wielokrotnie w ostatnich latach wykonywały loty w sposób zagrażający bezpieczeństwu cywilnego ruchu lotniczego. Zwykle są to wtargnięcia w przestrzeń powietrzną nad Bałtykiem. W kwietniu 2016 rosyjskie samoloty wykonywały loty na małej wysokości w bliskiej odległości od amerykańskiego okrętu Donald Cook ćwiczącego z polską marynarką wojenną. W maju 2017 roku media rosyjskie informowały o wyjściu w morze atomowego okrętu podwodnego typu Tajfun. Wyjście tak dużej i przestarzałej jednostki o napędzie atomowym stanowiło poważne zagrożenie ekologiczne dla Morza Bałtyckiego. W sensie politycznym należy to interpretować jako element rosyjskiej presji militarnej. W 2018 roku, z uwagi na prowadzone przez Rosję ćwiczenie morskie, Polska, Łotwa i Szwecja zostały zmuszone do częściowego zamknięcia obszarów morskich i przestrzeni powietrznej w ich wyłącznych strefach ekonomicznych – opisywał wiceminister.

Paweł Woźny w swoim referacie mocno podkreślał zaangażowanie Polski w reformę sił morskich całego NATO, m.in. w tzw. pakiet czarnomorski. – Pakiet czarnomorski stanowi zestaw środków ukierunkowanych na zwiększenie świadomości sytuacyjnej NATO w regonie Morza Czarnego z jednej strony, a z drugiej na zwiększenie wsparcia sojuszniczego dla Gruzji i Ukrainy jako element bezpieczeństwa kooperatywnego – wyjaśniał wiceminister.

Panele dyskusyjne

Po wystąpieniach otwierających przygotowano trzy sesje dyskusyjne. Pierwsza pt. „Strategia Polski na morzu a bieżące uwarunkowania polityczne, gospodarcze i obronne”, druga pt. „Polska Marynarka Wojenna w nowym Planie Modernizacji Technicznej do 2035 r. Rola MW w czasie pokoju i w warunkach konfliktu” i trzecia pt. „Bezpieczeństwo na Bałtyku. Bezpieczne porty, infrastruktura i szlaki żeglugowe”.

Z wymienionych sesji zdecydowanie najciekawsza była ta poświecona PMT do 2035. To podczas niej kmdr Jacek Hamera, reprezentujący na Forum Zarząd Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, powiedział, że trwa obecnie aktualizacja wymagań technicznych dotyczących okrętów obrony wybrzeża Miecznik. – Chcemy, by posiadały one zdolności do obrony przeciwlotniczej o zasięgu od 120 do 160 kilometrów – zapowiedział. Dodał, że oznacza to, iż będą to raczej fregaty niż okręty obrony wybrzeża.

Kmdr Hamer ujawnił również, że program Murena, który zakłada pozyskanie sześciu niewielkich okrętów rakietowych, nie zamyka drogi do modernizacji okrętów klasy Orkan, które obecnie posiada MW RP. Niestety, oficer nie zdradził, kiedy możemy spodziewać się decyzji MON w sprawie zakupów nowych okrętów podwodnych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak, fbm.ztw.pl

dodaj komentarz

komentarze


Iskra – dama polskiego lotnictwa
 
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Iran uderza w USA
Szturmani na Lipie
Krwawe walki o Monte Cassino
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Obradowała Rada Gabinetowa
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Chciałem walczyć z Niemcami
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nauka zimowego pływania
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
O Patriotach na WAT
Klasy wojskowe po nowemu
Darłowo czeka na śmigłowce
Własne interesy Europy
USA nie zacznie wojny z Iranem
We Are All Darfur
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Podziemna potęga
They Train Together, They Fight Together
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Nowy wiceminister w MON
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Czerwoni w odwrocie
Defense Without Politics
Umowa na Harpie podpisana!
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Arsenał Iranu
Double Eagle po nowemu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Ważka bliżej
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
F-35 – polska Harpia
Żyj zdrowiej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO