moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja

Ochotnicy z sześciu województw zgłosili się na szkolenie podstawowe w ramach programu „Ferie z WOT”. Takie szkolenia odbywają się już się m.in. na Pomorzu, Śląsku i Podkarpaciu. Program jest skierowany głównie do uczniów i studentów, którzy międzysemestralną przerwę w nauce chcą wykorzystać na szkolenie wojskowe.

– Dużo słyszałam o wojskach obrony terytorialnej, głównie od kolegów, którzy już zostali żołnierzami. Spotkałam się ze stereotypami mówiącymi o tym, że służba w wojsku jest tylko dla mężczyzn, że kobieta nie poradzi sobie ani fizycznie, ani psychicznie. Postanowiłam na przekór takim opiniom spróbować – mówi Magdalena Podkalicka, osiemnastolatka, która uczy się w klasie maturalnej w liceum w Ustrzykach Dolnych. Tegoroczna maturzystka jest już na półmetku szkolenia podstawowego i przyznaje, że teraz najbardziej wyczekuje przysięgi. – To na pewno będzie wyjątkowa chwila i wielkie przeżycie. Będą mi wtedy towarzyszyć rodzice – dodaje.

Magdalena jest jedną z 44 osób, które 11 stycznia, zgłosiły się na szkolenie podstawowe do 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pośród kandydatów do tej brygady jest aż 18 uczniów szkół średnich oraz czterech studentów. – Kwalifikowaliśmy ochotników do batalionów w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku – wylicza kpt. Witold Sura, rzecznik podkarpackiej BOT. – Cieszę się, że w ramach projektu „Ferie z WOT” na szkolenie podstawowe zgłosiło się tylu młodych, uczących się ludzi – dodaje oficer.

REKLAMA

Podczas 16-dniowego szkolenia kandydaci na terytorialsów uczą się przede wszystkim posługiwania się bronią, zasad zachowywania się na współczesnym polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy i topografii. Biorą także udział w szkoleniu ogniowym. – Trzy lata temu byłem na ich miejscu, dziś jestem już instruktorem – mówi kpr. Michał Jurasz z 3 BOT. Żołnierz kilka tygodni temu ukończył pilotażowy kurs podoficerski dla żołnierzy terytorialnej służby wojskowej „Sonda”. – Z łezką w oku wspominam swoją 16-tkę. Kiedyś mnie uczono, jak się składa i rozkłada broń, jak właściwie skonfigurować oporządzenie, a nawet jak dopasować plecak, by nie nabawić się kontuzji podczas długiego marszu. Dziś ja pomagam innym – opowiada. Podoficer zajmuje się m.in. szkoleniem z ratownictwa pola walki oraz survivalu. – Staram się pomóc im w adaptacji do życia wojskowego. I powtarzam, że nie chcę by byli najlepsi, ale by dawali z siebie wszystko. Na ich zaangażowanie nie mogę narzekać – przyznaje kpr. Jurasz. Kandydaci na żołnierzy WOT poznają m.in. zasady prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ćwiczą zakładanie opaski uciskowej. Mają także zajęcia z taktyki, podczas których uczą się poruszania w różnego rodzaju szykach, trenują odpowiedzi na kontakt ogniowy, poznają sygnały niewerbalne i szkolą się z topografii. Szkolenie podstawowe zawsze kończy się egzaminem, czyli pętlą taktyczną, w czasie której żołnierze będą musieli wykazać się zdobytą wiedzą.

Czy coś im sprawia trudność? Instruktorzy przyznają, że na początku dla wielu problemem jest kondycja fizyczna. – Każdego dnia maszerują w wojskowych butach kilka kilometrów. Ale jeśli są chęci, to do wszystkiego można się przyzwyczaić. Widać ich zaangażowanie, np. na szkoleniu medycznym, dobrze im idzie na taktyce – ocenia jeden z instruktorów 3 BOT.

– No tak, początki były trudne – przyznaje Magdalena Podkalicka. – Trzeba się przystosować do zupełnie innego planu dnia, innych czynności i zmierzyć się z nowymi wymaganiami. Ale jestem dumna z siebie, bo dałam radę. Przetrwałam kryzys i dziś na przykład miałam pierwsze zajęcia na strzelnicy – opowiada osiemnastolatka.

Szkolenie podstawowe w czasie ferii zimowych trwa nie tylko w 3 Brygadzie na Podkarpaciu. 11 stycznia kandydaci na terytorialsów rozpoczęli „szesnastkę” także na Pomorzu, Śląsku oraz w województwach lubelskim i łódzkim. Od 18 stycznia szkolą się także ochotnicy w województwie warmińsko-mazurskim. W sumie szkolenia w ramach projektu „Ferie z WOT” poprowadzi 12 brygad. 

MKS

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Iran uderza w USA
 
Kwarantanna na WAT
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Koronawirus na wojskowej uczelni
Poprad w kolejnej jednostce
„Gwiezdne wojny” Reagana
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Nabór na wojskowe studia trwa
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Terytorialsi nie stracą dodatku
Trzy cele na ścieżce
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Defense Without Politics
Certyfikacja na „Tarczowni”
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Poprady i Pilica z interrogatorami
Rakiety w celu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Beagle dla Polaków
Wojskowi medycy w gotowości
Arsenał Iranu
Dowodzę najlepszymi
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Zryw kościuszkowski
Obradowała Rada Gabinetowa
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Studia on-line w Szkole Orląt
Kremlowska gra
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Więcej wojska do walki z pandemią
Miliony ofiar hiszpanki
Cichociemny patronem 14 BOT
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Sukcesy sportowców w mundurach
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Nowy wiceminister w MON
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Nissany zastąpią Honkery
Medycy WOT kontra COVID-19
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Dwa oblicza agenta wywiadu
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Saperzy w walce z Covid-19
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
We Are All Darfur
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Testy radarów dla Wisły
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO