moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sojusznicze wyzwanie

Niemal sześć tysięcy żołnierzy z siedemnastu państw, w tym blisko 1300 polskich, będzie brało udział w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pod kryptonimem Combined Resolve XIII. Ten szkoleniowy sprawdzian realizowany jest na placach ćwiczeń oraz międzynarodowym centrum treningowym Joint Multinational Readiness Centre (JMRC) w Hohenfels w Niemczech.

Podczas ćwiczenia żołnierzom dowództwa 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) przypadła już po raz drugi bardzo ważna i odpowiedzialna rola kierownictwa ćwiczenia. Generał dywizji Stanisław Czosnek pełnił będzie funkcję nadrzędną – kierownika ćwiczenia. Tym samym ćwiczące pododdziały zostały podporządkowane pod jego komendę. - Mamy już całkiem spore doświadczenie zdobyte w czasie poprzedniej edycji „Combined Resolve”. Pod koniec ubiegłego roku kierowaliśmy poczynaniami brygad z USA, Danii i Wielkiej Brytanii. Teraz znów pod naszą komendą znajdą się Amerykanie z 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej oraz Duńczycy. Idziemy jednak o krok dalej. Po raz pierwszy w historii ćwiczenia, Polska będzie reprezentowana również na poziomie brygady i batalionu. W ćwiczeniu udział weźmie pancerno-zmechanizowane zgrupowanie batalionowe, którego żołnierze ramię w ramię z sojusznikami będą realizowali zadania bojowe - mówił gen. bryg. dr Dariusz Parylak, zastępca dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

W ćwiczeniu Combined Resolve XIII udział wezmą żołnierze dowództwa Czarnej Dywizji oraz jednostek bezpośrednio podległych. Natomiast pancerno-zmechanizowane zgrupowanie batalionowe tworzyć będą głównie żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17WBZ) oraz 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

REKLAMA

Jednak zanim żołnierze spod znaku husarskiego skrzydła przystąpią do wykonywania zadań taktycznych, przed nimi ogromnie ważne przedsięwzięcie, jakim jest sam przerzut wojsk, który w głównej mierze odbywać się będzie poza granicami Polski. - Realizacja takiego przedsięwzięcia wymaga wypracowania szczegółowych procedur, sporządzenia dokumentacji, uzyskania szeregu zgód. Samo przemieszczenie rozpocznie się w tym tygodniu. Pododdziały do Bawarii planujemy wysyłać etapami. Ciężki sprzęt pojedzie koleją, lżejszy na zestawach niskopodwoziowych. Nasi żołnierze łącznie muszą pokonać 500 kilometrów. W Niemczech pozostaną do połowy lutego - mówił gen. bryg. dr Dariusz Parylak.

Zadanie sprawnego i bezkolizyjnego przemieszczenia sprzętu, a także żołnierzy jest nie lada wyzwaniem, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i logistycznym. Takie zadanie otrzymali dowódcy ćwiczących pododdziałów. Blisko 1300 żołnierzy i prawie 800 jednostek różnego rodzaju sprzętu wojskowego, w tym czołgi Leopard 2A4 i transportery KTO Rosomak, zostaną przemieszczone do Bawarii sposobem kombinowanym. Przemieszczenie będzie się odbywać zarówno po drogach publicznych, jak i z wykorzystaniem infrastruktury kolejowej. -Sam proces przemieszczenia to niezwykle skomplikowana operacja logistyczna wymagająca wielu uzgodnień i ciągłej koordynacji. Jednak logistyka to nie tylko przerzut wojsk, a całe spektrum przedsięwzięć, które sprawią, że ćwiczący żołnierze będą w stanie wykonywać nawet najbardziej skomplikowane zadania. Musimy zaplanować i zrealizować system realizacji dostaw zaopatrzenia i świadczenia usług – tłumaczy kpt. Miłosz Prawdzin, dowództwo 11LDKPanc.

Znamiennym jest również fakt, iż poza żagańskimi kawalerzystami taktyczne rzemiosło doskonalą także żołnierze 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ang. ABCT) „Devils Brigade”, na co dzień stacjonujący w pancernej stolicy Polski – Żaganiu.

Ćwiczenie taktyczne z wojskami Combined Resolve XIII rozpocznie się 20 stycznia, a jego zakończenie przewidziano na 2 lutego br. Ostatnim zadaniem ćwiczących pododdziałów będzie bezpieczne przemieszczenie do swoich macierzystych jednostek wojskowych.

Tekst: mjr Artur Pinkowski

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Natalia Wawrzyniak, st. szer. Kamil Śpiączka

dodaj komentarz

komentarze


Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
 
Wojsko przeciw wirusowi
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
F-16 kończą misję w Estonii
Sonary dla śmigłowców ZOP
Ochotnik do Auschwitz
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Medycy po unitarce
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wybuchowa edukacja
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Ukraiński kurs na Zachód
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
16 Dywizja najlepsza!
Szybciej do wojska
„Aviation Detachment” w Łasku
Mordercza obrona Warszawy
Święto terytorialsów
Kraby kontra okręt
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Komisje sejmowe o umowie z USA
„Kaper” przeciw terrorystom
Polak z Medalem NATO
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Laserowa artyleria US Army
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Polsko-amerykańska współpraca
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Zaplecze dla Rosomaków
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Ogień w natarciu
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Druga kariera byłych żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Marynarski Katyń
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Nowe sanitarki dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO