Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski

Wicemistrzynie świata w sztafecie 4x400 m zajęły czwarte miejsce w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski w 2019 roku. Wyróżniona została szer. Iga Baumgart-Witan, szer. Małgorzata Hołub-Kowalik, szer. Justyna Święty-Ersetic i Patrycja Wyciszkiewicz. Natomiast dziewiątą lokatę zajął średniodystansowiec kpr. Marcin Lewandowski.

Wicemistrzynie świata w sztafecie 4x400 m zajęły czwarte miejsce w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski w 2019 roku.

Wyniki 85. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego” ogłoszono 4 stycznia podczas Gali Mistrzów Sportu w warszawskim hotelu Hilton. Największym uznaniem głosujących cieszył się żużlowiec Bartosz Zmarzlik. Mistrz świata na żużlu wyprzedził kapitana piłkarskiej reprezentacji Polski Roberta Lewandowskiego oraz mistrza świata w rzucie młotem Pawła Fajdka.

Miejsce tuż za podium zajęły wicemistrzynie świata w sztafecie 4x400 m. Przed rokiem czwartą lokatę w plebiscycie zajęła szer. Justyna Święty-Ersetic, liderka srebrnej drużyny z Kataru. W 2018 roku reprezentantkę wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego wyróżniono za zdobycie dwóch złotych medali na mistrzostwach Europy – była pierwsza w biegu na 400 m i w sztafecie 4x400 m. Natomiast w plebiscytowym wyścigu za wyniki uzyskane w 2019 roku w gronie nominowanych do zwycięstwa w 85. Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” znalazła się sztafeta, która na mistrzostwach świata w Katarze zajęła drugie miejsce. Ze Święty-Ersetic pobiegły w finale szer. Iga Baumgart-Witan (wojska obrony terytorialnej), szer. Małgorzata Hołub-Kowalik (WZS Poznań) i Patrycja Wyciszkiewicz. Jednak warto dodać, że w eliminacjach w sztafecie pobiegła st. szer. Anna Kiełbasińska z poznańskiego WZS.

W czołowej dziesiątce najlepszych sportowców Polski w 2019 roku znalazł się jeszcze jeden żołnierz. Dziewiąte miejsce zajął kpr. Marcin Lewandowski, brązowy medalista mistrzostw świata w biegu na 1500 m. W zeszłym roku kapral z bydgoskiego WZS wywalczył też tytuł mistrzowski w biegu na 1500 m na halowych mistrzostwach Starego Kontynentu. Warto zaznaczyć, że średniodystansowiec z Bydgoszczy na mistrzowskich imprezach jest kapitanem polskiej reprezentacji i poprowadził biało-czerwonych do zwycięstwa w VIII Drużynowych Mistrzostwach Europy. Natomiast za sukcesy odniesione w 2019 roku wyróżniono go „Złotymi Kolcami” – nagrodą w prestiżowym rankingu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i „Przeglądu Sportowego”.

Niestety, w czołowej dziesiątce nie udało się uplasować mar. Wojciechowi Nowickiemu (WZS Gdynia) i st. szer. Michałowi Szpakowskiemu (WZS Bydgoszcz). Marynarz został nominowany do plebiscytowego wyścigu za brązowy medal z mistrzostw świata w rzucie młotem. Z kolei Szpakowskiego doceniono za zdobycie tytułu mistrza świata w wioślarskiej czwórce bez sternika. Po złoto popłynął wraz z Mateuszem Wilangowskim, Mikołajem Burdą i Marcinem Brzezińskim.

Podczas Gali Mistrzów Sportu wręczono również dodatkowe wyróżnienia. Statuetkę Superczempiona za całą karierę sportową otrzymała tenisistka Agnieszka Radwańska. Tytuł drużyny roku przyznano reprezentacji Polski w koszykówce mężczyzn, która po 52 latach przerwy wzięła udział w mistrzostwach świata i zajęła w nich ósme miejsce. Trenerem roku została Jolanta Kumor, która na co dzień szkoli mistrza świata w rzucie młotem Pawła Fajdka. Pozostałe wyróżnienia przyznano w kategoriach: mecenas polskiego sportu – nagrodzono PKN Orlen, „Sport bez barier” – Lucyna Kornobys i Fundacja „28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na szczyt”, „Serce dla sportu” – Fundacja Marcina Gortata „Mierz wysoko”, nagroda specjalna – Witold Bańka.