moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Natowskie ćwiczenia w cyberprzestrzeni

„Cyber Coalition”, czyli jak NATO ćwiczy obronę cyberprzestrzeni. Do działania zostało zaangażowanych prawie tysiąc ekspertów z 28 państw. Wśród nich byli także Polacy. – Te manewry przyczyniają się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa, a także pokazują, jak ważna jest jedność transatlantycka – ocenił wysiłki sojuszników Jens Stoltenber, sekretarz generalny NATO.

„Cyber Coalition” to jedno z największych natowskich ćwiczeń związanych z obroną cyberprzestrzeni. Jego celem jest podnoszenie zdolności dowództw i wojsk do realizacji zadań militarnych w cyberprzestrzeni na poziomie taktycznym, operacyjnym i strategicznym. Właśnie zakończyła się 12. edycja wydarzenia. – Poszczególne Państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego ponoszą główną odpowiedzialność za poziom Swoich zdolności narodowych w zakresie cyberbezpieczeństwa i jest to ich priorytetem. Odkąd NATO uznało cyberprzestrzeń za domenę operacyjną, duży nacisk jest położony na doskonalenie i wzmacnianie tych zdolności. Ma to miejsce między innymi podczas ćwiczeń takich jak „Cyber Coalition” – mówi gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, który reprezentuje tworzone właśnie w Polsce Wojska Obrony Cyberprzestrzeni.

W tym roku w ćwiczeniu wzięło udział około tysiąca osób z 28 państw, zarówno członków NATO, jak i parterów Sojuszu, m. in. z Irlandii, Szwajcarii, Szwecji, czy Finlandii. Po raz pierwszy udział wzięły takie państwa jak: Gruzja, Japonia i Ukraina. Tradycyjnie w natowskich manewrach uczestniczyli także Polacy. Byli to przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Wojsk Obrony Terytorialnej, Akademii Sztuki Wojennej czy Centrum Operacji Cybernetycznych, a także przedstawiciele z NASK i CERT-GOV.

REKLAMA

Jakim zadaniom musieli sprostać sojusznicy? Dotyczyły przede wszystkim zacieśniania współpracy. – Podczas ćwiczenia realizowano szereg zróżnicowanych zadań, zarówno operacyjnych czy prawnych, jak i technicznych, a przyjęty scenariusz integrował i korelował wszystkie działania w jednej płaszczyźnie. Wyzwania techniczne dotyczyły m.in. przełamania zabezpieczeń sieci informacyjnych Sojuszu, infrastruktury krytycznej, internetu rzeczy czy też cyberszpiegostwa – wyjaśnia gen. bryg. Molenda. – „Cyber Coalition” stanowi również doskonałą okazję dla NATO do zacieśnienia więzi w cyberprzestrzeni na poziomie dowodzenia strategicznego między Dowództwem Strategicznym ds. Transformacji (Allied Command Transformation, ACT), a Dowództwem Strategicznym ds. Operacji (Allied Command Operations – ACO) – dodaje.

Ćwiczenie było też okazją do sprawdzenia sojuszniczych procedur związanych z reagowaniem na incydenty w cyberprzestrzeni. Jak informuje Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji, przeprowadzono także kilka eksperymentów związanych z militarnym aspektem działań w cyberprzestrzeni. Podczas ćwiczenia wykorzystano m.in. sztuczną sieć neuronową, dzięki której możliwa była szybka identyfikacja przeciwników w sieci. Wykorzystano także algorytmy, które umożliwiły pozyskanie informacji wywiadowczych i pozwoliły określić wcześniejsze działania, a także intencje potencjalnych przeciwników. Sojusznicy skupili się także na wielopłaszczyznowej ocenie sytuacji w cyberprzestrzeni, co miało pomóc w prognozowaniu kolejnych zagrożeń, a co za tym idzie – zapobieganie im.

– „Cyber Coalition” to jedne z największych ćwiczeń cybernetycznych na świecie. Są one bardzo istotne dla NATO, bo tysiące ekspertów z Europy i Ameryki Północnej mogą przetestować swoją zdolność do obrony Sojuszu i krajowych sieci cybernetycznych – mówił przed startem ćwiczenia Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. – „Cyber Coalition” przyczynia się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa, a także pokazuje, jak ważna jest jedność transatlantycka – podkreślił.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Cyber.mil.pl, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Pustynna burza wokół Husajna
 
Wojsko – plan na życie
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Mjr Tarnawski skończył 100 lat!
Ukraiński kurs na Zachód
Co musi umieć kierowca czołgu
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Na rozgrzewkę – zapasy
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Większość złotych medali dla żołnierzy-pływaków
We Never Stop
WBH upublicznia swoje archiwa
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Obrady ministrów obrony NATO
Dama odeszła do historii
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Buzdygany dla najlepszych
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kuźnie oficerskich kadr
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Laserowa artyleria US Army
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Agenci wywiadu na bobslejach
Jakie zmiany w mundurówce?
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Pseudonim Żmudzin, Polak-rewolucjonista
Malutka na poligonie
Więcej cywilów z szansą na kaprala
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Żołnierze testują nauczycieli
Leopardy 2PL ćwiczą na poligonie
Kierunek: Litwa
Symulator Orlika w Dęblinie
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
Armia Fight Night znów w akcji
Pandemię pokonamy szczepieniami
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Płk prof. Rękas – Działa, a nie marzy
Na straży niebieskiej linii
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody
155 mm dla US Army
Amerykanie odmładzają F-16
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Ferie z gwiazdami sportu
„Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc”
Krotony w akcji
Symulator na szerokie wody
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Międzynarodowy Elbląg
Kutno w sieci LogHubs
Żydzi od Andersa
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Daglezje na większe przeprawy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO