moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe szkolenia z cyberbezpieczeństwa w Centrum

Nowe szkolenia z cyberbezpieczeństwa realizowane w ostatnim czasie w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej oraz pozostałych rodzajów SZ RP przyczyniają się do zwiększenia ochrony cyberprzestrzeni.

W 2016 roku NATO uznało cyberprzestrzeń za obszar działań, który musi być chroniony tak samo skutecznie w powietrzu, jak i na lądzie oraz morzu. Stała się więc ona jedną z pięciu wzajemnie uzupełniających się domen (oprócz lądowej, powietrznej, morskiej i kosmicznej) w których prowadzi się działania.

Cyberbezpieczeństwo to jedno z priorytetowych zadań w Siłach Zbrojnych RP. W celu jego zapewnienia w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki odbywają się kursy przeznaczone dla administratorów sieci komputerowych: „Bezpieczeństwo cybernetyczne” (od 2016 r.) oraz „CCNA Security” (nowe szkolenie realizowane od października 2019 r.). Prowadzą je wykładowcy oraz instruktorzy z wykorzystaniem bazy szkoleniowej Centrum.

REKLAMA

Na kursie „Bezpieczeństwo cybernetyczne” słuchacze poznają podstawowe informacje w zakresie: organizacji i funkcjonowania systemów reagowania na incydenty komputerowe, współczesnych zagrożeń bezpieczeństwa systemu teleinformatycznego, mechanizmów ochrony systemów operacyjnych i stacji roboczych, infrastruktury sieciowej, testowania oprogramowania, metodologii oraz narzędzi testowania penetracyjnego.

Szkoleniem bardziej zaawansowanym jest kurs „CCNA Security”. W ramach jego programu słuchacze szkolą się z zagrożeń bezpieczeństwa we współczesnych sieciach, zabezpieczania urządzeniami sieciowymi, technologii filtrowania ruchu ACL. Na kursie omawiane są również zagadnienia z zakresu systemów zapobiegania intruzom, metody wykrywania ataków, zabezpieczenia sieci lokalnych, systemów kryptograficznych, wirtualnych sieci prywatnych czy też zarządzania bezpieczną siecią.

W oparciu o infrastrukturę CSŁiI, Zespół Działań Cyberprzestrzennych Dowództwa WOT końcem września 2019 r. uruchomił także nowe szkolenia na potrzeby specjalistów cyberbezpieczeństwa z wykorzystaniem laboratorium Cyber Range. Jest to środowisko wirtualizacji zapewniające możliwość prowadzenia szeregu szkoleń z zakresu bezpieczeństwa IT oraz zajęć praktycznych tzw. CTF (Red Blue Team).

Poszerzanie oferty szkoleniowej w zakresie cyberbezpieczeństwa w Centrum oraz rozwój bazy szkoleniowej przyczynia się do zwiększenia ilości przeszkolonych słuchaczy, którzy tworzą, utrzymują i monitorują sieci teleinformatyczne na potrzeby WOT oraz pozostałych rodzajów SZ RP zwiększając tym ochronę cyberprzestrzeni.

***

Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki im. gen. bryg. Heliodora Cepy jest jednostką wojskową podporządkowaną Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zasadniczymi zadaniami Centrum jest szkolenie z taktyki wojsk łączności, systemów łączności, informatyki, bezpieczeństwa systemów łączności i informatyki oraz zautomatyzowanych systemów dowodzenia. W 2020 roku po planowanej zmianie struktury CSŁiI dodatkowo mają one objąć również walkę informacyjną oraz rozszerzony zostanie zakres szkolenia z bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. W dalszym ciągu będzie także rozwijana i poszerzana oferta szkoleniowa z wykorzystaniem kształcenia na odległość. Szkolenie obywać się będzie stacjonarnie w oparciu o bazę szkoleniową oraz z wykorzystaniem mobilnych zespołów szkoleniowych.

Jednostką wojskową występująca w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki jest powstała 1 października 2019 r. Szkoła Podoficerska „SONDA” w Zegrzu i Toruniu. W formowanej obecnie placówce wprowadzany będzie nowy model kształcenia na podoficerów SZ RP. Tutaj realizowane będą kursy podoficerskie i szkolenia przygotowujące do objęcia pierwszych stanowisk służbowych na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz dla jednostek organizacyjnych Wojsk Obrony Terytorialnej w korpusie podoficerów zawodowych i obrony terytorialnej. Szkolenie w tej jednostce wojskowej będzie odbywać się z wykorzystaniem mobilnych zespołów szkoleniowych oraz kształcenia na odległość.

Tekst: kpt. Krzysztof Baran

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran

dodaj komentarz

komentarze


Razem się szkolą, razem walczą
 
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Kto zostawia ślady w sieci
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Obrona bez polityki
Dołącz do zawodowców
Unwanted Treaty
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Z archiwum „Szarego”
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Ostre strzelanie artylerzystów
Nowe maszyny w LAW
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Szwedzki baypass przed „Orką”
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Gorące obrady NATO w Londynie
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Leopardy na Podkarpaciu
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Trudna droga
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Volhynian Lion Hearts
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Klucz do dobrych relacji
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Wrocław czeka na Amerykanów
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Klasy wojskowe po nowemu
Ludzie niebezpiecznej profesji
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
T-72 strzelają na poligonie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Kontenery dla Wisły
Nowe laboratorium WAT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO