moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe szkolenia z cyberbezpieczeństwa w Centrum

Nowe szkolenia z cyberbezpieczeństwa realizowane w ostatnim czasie w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej oraz pozostałych rodzajów SZ RP przyczyniają się do zwiększenia ochrony cyberprzestrzeni.

W 2016 roku NATO uznało cyberprzestrzeń za obszar działań, który musi być chroniony tak samo skutecznie w powietrzu, jak i na lądzie oraz morzu. Stała się więc ona jedną z pięciu wzajemnie uzupełniających się domen (oprócz lądowej, powietrznej, morskiej i kosmicznej) w których prowadzi się działania.

Cyberbezpieczeństwo to jedno z priorytetowych zadań w Siłach Zbrojnych RP. W celu jego zapewnienia w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki odbywają się kursy przeznaczone dla administratorów sieci komputerowych: „Bezpieczeństwo cybernetyczne” (od 2016 r.) oraz „CCNA Security” (nowe szkolenie realizowane od października 2019 r.). Prowadzą je wykładowcy oraz instruktorzy z wykorzystaniem bazy szkoleniowej Centrum.

REKLAMA

Na kursie „Bezpieczeństwo cybernetyczne” słuchacze poznają podstawowe informacje w zakresie: organizacji i funkcjonowania systemów reagowania na incydenty komputerowe, współczesnych zagrożeń bezpieczeństwa systemu teleinformatycznego, mechanizmów ochrony systemów operacyjnych i stacji roboczych, infrastruktury sieciowej, testowania oprogramowania, metodologii oraz narzędzi testowania penetracyjnego.

Szkoleniem bardziej zaawansowanym jest kurs „CCNA Security”. W ramach jego programu słuchacze szkolą się z zagrożeń bezpieczeństwa we współczesnych sieciach, zabezpieczania urządzeniami sieciowymi, technologii filtrowania ruchu ACL. Na kursie omawiane są również zagadnienia z zakresu systemów zapobiegania intruzom, metody wykrywania ataków, zabezpieczenia sieci lokalnych, systemów kryptograficznych, wirtualnych sieci prywatnych czy też zarządzania bezpieczną siecią.

W oparciu o infrastrukturę CSŁiI, Zespół Działań Cyberprzestrzennych Dowództwa WOT końcem września 2019 r. uruchomił także nowe szkolenia na potrzeby specjalistów cyberbezpieczeństwa z wykorzystaniem laboratorium Cyber Range. Jest to środowisko wirtualizacji zapewniające możliwość prowadzenia szeregu szkoleń z zakresu bezpieczeństwa IT oraz zajęć praktycznych tzw. CTF (Red Blue Team).

Poszerzanie oferty szkoleniowej w zakresie cyberbezpieczeństwa w Centrum oraz rozwój bazy szkoleniowej przyczynia się do zwiększenia ilości przeszkolonych słuchaczy, którzy tworzą, utrzymują i monitorują sieci teleinformatyczne na potrzeby WOT oraz pozostałych rodzajów SZ RP zwiększając tym ochronę cyberprzestrzeni.

***

Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki im. gen. bryg. Heliodora Cepy jest jednostką wojskową podporządkowaną Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zasadniczymi zadaniami Centrum jest szkolenie z taktyki wojsk łączności, systemów łączności, informatyki, bezpieczeństwa systemów łączności i informatyki oraz zautomatyzowanych systemów dowodzenia. W 2020 roku po planowanej zmianie struktury CSŁiI dodatkowo mają one objąć również walkę informacyjną oraz rozszerzony zostanie zakres szkolenia z bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. W dalszym ciągu będzie także rozwijana i poszerzana oferta szkoleniowa z wykorzystaniem kształcenia na odległość. Szkolenie obywać się będzie stacjonarnie w oparciu o bazę szkoleniową oraz z wykorzystaniem mobilnych zespołów szkoleniowych.

Jednostką wojskową występująca w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki jest powstała 1 października 2019 r. Szkoła Podoficerska „SONDA” w Zegrzu i Toruniu. W formowanej obecnie placówce wprowadzany będzie nowy model kształcenia na podoficerów SZ RP. Tutaj realizowane będą kursy podoficerskie i szkolenia przygotowujące do objęcia pierwszych stanowisk służbowych na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz dla jednostek organizacyjnych Wojsk Obrony Terytorialnej w korpusie podoficerów zawodowych i obrony terytorialnej. Szkolenie w tej jednostce wojskowej będzie odbywać się z wykorzystaniem mobilnych zespołów szkoleniowych oraz kształcenia na odległość.

Tekst: kpt. Krzysztof Baran

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran

dodaj komentarz

komentarze


Szturmani nie boją się ognia
 
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Strzelnice dla terytorialsów
Skok na głęboką wodę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Laserowa artyleria US Army
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
JTAC – mistrz podniebnej układanki
W MON o polsko-słowackiej współpracy
PGZ będzie obecna na MSPO
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Program kosmiczny dla wojska
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Układy ze skazą
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Chwała powstańcom
Wymiana podwodnych doświadczeń
Ukraiński kurs na Zachód
Sześć minut w zawisie
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Amerykanie odmładzają F-16
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Bridge to Cooperation
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Polskie porty bardziej otwarte
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Galicyjskie przesilenie
Więcej celowników z PCO dla wojska
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Kierunek: misja
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
F-16 kończą misję w Estonii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Na misjach święta inne niż zwykle
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Lato z czerwonym terrorem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kurs dla saperskich ekspertów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Online z mistrzami sportu
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Polsko-amerykańska współpraca
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Wojsko przeciw wirusowi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO