Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa

Po raz trzeci z rzędu zwyciężczynią Maratonu Komandosa w Lublińcu została Patrycja Bereznowska. Natomiast w rywalizacji mężczyzn drugi raz złoto wywalczył sierż. Artur Pelo. 16. edycję imprezy, którą organizuje Wojskowy Klub Biegacza Meta, ukończyło 438 zawodników, najstarszy uczestnik biegu miał … 71 lat. W klasyfikacji drużynowej triumfowała pierwsza ekipa z Akademii Wojsk Lądowych.

Zwycięski duet w tym roku był niepokonany we wszystkich komandoskich biegach, w których zawodnicy startują w umundurowaniu polowym oraz z plecakiem ważącym minimum 10 kg. Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska wcześniej triumfowali w III Setce Komandosa w Lublińcu, X Półmaratonie Komandosa w Warszawie i V Ćwierćmaratonie Komandosa w Czarnem. Warto podkreślić, że do tej pory nikomu nie udało się wygrać w jednym roku tych czterech specyficznych biegów.

Sierżant Artur Pelo z 7 Brygady Obrony Wybrzeża – jak tłumaczył po biegu – nie zamierzał od początku narzucać ostrego tempa, aby urwać rywali i samotnie biec na prowadzeniu. – Nie czułem się dostatecznie przygotowany i nie chciałem tak szarżować od samego początku, jak zrobiłem w zeszłym roku – mówił podoficer ze Słupska. Pierwsze 21 km sierż. Pelo pokonał w 1 godz. 35 min 50 s. 43 s. Po nim linię półmetka przekroczył kpt. Piotr Szpigiel, rekordzista trasy i czterokrotny zwycięzca maratonu (w 2013, 2014, 2015 i 2017 roku). Sierżant Pelo czekał na kapitana bo chciał pobiec razem z nim, ale Piotr Szpigiel walczył z kontuzją i ostatecznie wycofał się z rywalizacji. Podoficer ze Słupska ruszył więc na trasę zanim do półmetka dotarł asp. Jacek Michulec, który przed rokiem przegrał maraton tylko ze Szpiglem. Reprezentant Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach pierwsze 21 km pokonał o niespełna cztery minuty wolniej od sierżanta z 7 BOW. Na drugiej połówce nie był jednak w stanie dogonić pewnie zmierzającego po drugie zwycięstwo w maratonie Artura Pelo. Sierżant ze Słupska na mecie uzyskał czas 3 godz. 7 min 57 s. Michulec obronił drugą pozycję – na metę wbiegł po 3 godz. 30 min 50 s biegu. Natomiast trzecie miejsce na podium wywalczył st. kpr. Artur Błaszczyk z 18 Dywizji Zmechanizowanej – do aspiranta stracił 11 min 10 s.

Film: Jacek Szustakowski/polska-zbrojna.pl

Natomiast w rywalizacji pań Patrycja Bereznowska, mistrzyni świata w biegu 24-godzinnym i nieoficjalna rekordzistka świata w tej konkurencji, wyprzedziła o blisko 19 min Annę Kurdyk z Wrocławia oraz o niemal 29 min sierż. pchor. Natalię Adamczyk z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Bereznowska, reprezentantka klubu Wieliszew Heron Team, w klasyfikacji open uplasowała się na 38. pozycji, Kurdyk na 70., a pani podchorąży na 86. Natomiast na 427. pozycji, mieszcząc się w siedmiogodzinnym limicie, trasę biegu ukończyła 71-letnia Ewa Kasierska z Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec. Na trasie XVI Maratonu Komandosa pani Ewa była najstarszym zawodnikiem.

W klasyfikacji drużynowej, do której liczono wyniki trzech zawodników, triumfowała pierwsza ekipa z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. W zwycięskiej drużynie biegli: sierż. pchor. Mateusz Palicki, kpr. pchor. Piotr Kulikowski i st. szer. pchor. Jakub Niedziółka. Należy zaznaczyć, że wrocławska AWL wystawiła aż 16 drużyn, z których trzy najlepsze uplasowały się w czołowej szóstce. Z kolei z jednostek wojskowych najwięcej ekip – siedem – wystawił 5 Tarnogórski Pułk Chemiczny. Z jednostki w Tarnowskich Górach trasę maratonu pokonało aż 22 żołnierzy.