moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Odwiedź wrocławską AWL

„Dołącz do Akademii Liderów” – pod takim hasłem w czwartek odbędzie się dzień otwarty w Akademii Wojsk Lądowych. Zwiedzający będą mogli poćwiczyć w symulatorach i obejrzeć pokazy walk w bliskim kontakcie. Akademickie Centrum Kultury zaprasza też na uroczysty capstrzyk i inscenizację scen z wybuchu powstania listopadowego.

To będzie druga w tym roku okazja, by odwiedzić wrocławską Akademię Liderów. Pierwsze takie wydarzenie odbyło się w marcu. Teraz Dzień Otwarty odbędzie się w najbliższy czwartek w godzinach od 9.00 do 12.30. W jego organizację włączyli się sami podchorążowie – 60 z nich będzie oprowadzało zwiedzających po trasie z licznymi atrakcjami. – W wydarzenie będą też zaangażowani nasi instruktorzy i wykładowcy oraz sami studenci-członkowie uczelnianych organizacji – mówi por. Roksana Trawka, rzecznik prasowy Akademii Wojsk Lądowych. I zapewnia, że atrakcji tego dnia na pewno nie zabraknie.

Na placu apelowym zostaną zorganizowane m.in. stoiska poszczególnych wydziałów, gdzie będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat oferty edukacyjnej AWL, zarówno dla kandydatów na żołnierzy jak i osób, które chcą podjąć studia cywilne. Swoją działalność będą prezentować też przedstawiciele kół naukowych i sportowych oraz sekcji dla podchorążych. To także okazja do porozmawiania ze studentami wojskowymi, którzy działają w sekcjach, m.in.: strzeleckiej, szkoleń wysokogórskich czy inżynierii wojskowej.

REKLAMA

Wrocławska Akademia pochwali się także sprzętem i wyposażeniem, z którego podczas szkolenia korzystają podchorążowie. Chodzi tu o najnowocześniejsze symulatory i trenażery, wspomagające proces szkolenia na przykład symulator KTO Rosomak „Aster”. Pozwala on na prowadzenie ćwiczeń zgrywających załogi i drużyny plutonu w wirtualnym środowisku, w różnych warunkach taktycznych, terenowych oraz atmosferycznych.

Chętni spróbują sił w symulatorze „Jaskier”, na którym kierowcy KTO Rosomak uczą się i doskonalą umiejętności prowadzenia tego opancerzonego wozu. Wrocławska Akademia posiada najbardziej rozbudowaną wersję tego urządzenia. Jest ono nie tylko wierną kopią przedziału kierowcy, ale dodatkowo kabina symulatora zamontowana jest na ruchomej platformie, dzięki czemu wiernie odtwarza ruchy pojazdu podczas jazdy w zróżnicowanym terenie.

Przedstawiciele Akademii podzielą się wiedzą na temat zasad działania taktycznego symulatora VBS3, który umożliwia wirtualne szkolenie dowódców do szczebla kompanii w kierowaniu walką, we wszystkich rodzajach działań taktycznych i w dowolnych warunkach środowiska pola walki, także we współdziałaniu z innymi rodzajami wojsk – artylerią, lotnictwem, logistyką, wojskami inżynieryjnymi.

Poza prezentacją bazy i urządzeń szkoleniowych AWL, na zwiedzających mają czekać specjalne pokazy. Podchorążowie z Sekcji Działań Wysokogórskich zaprezentują budowę mostu linowego i techniki jumarowania, a wojskowi studenci z Sekcji Działań Nieregularnych: pokażą elementy medycyny pola walki i elementy taktyki lekkiej piechoty. Goście obejrzą pokazy Sekcji Walki w Bliskim Kontakcie oraz wezmą udział w strzelaniu paintballowym i ASG.

Na Dzień Otwarty do AWL powinni przyjść szczególnie ci, którzy myślą o podjęciu studiów wojskowych we wrocławskiej Akademii. Będą mieli rzadką okazję, by zobaczyć jak wygląda egzamin sprawności fizycznej. Na hali sportowej podchorążowie zaprezentują poszczególne konkurencje wchodzące w skład egzaminu wstępnego, m.in. podciąganie na drążku czy bieg wahadłowy. Zainteresowanym instruktorzy udzielą rad, jak najlepiej przygotować się do testu z wychowania fizycznego.

Zwiedzanie Akademii zakończy się o 12.30. Ale nie będzie to koniec atrakcji, jakie dla zwiedzających przygotowuje na ten dzień AWL. – O godzinie 16.00, będzie można wziąć udział w uroczystym, pełnym atrakcji, capstrzyku organizowanym z okazji Dnia Podchorążego. Grupa Teatralna Akademickiego Centrum Kultury oraz Sekcja Rekonstrukcji Historycznej zaprezentują m.in. inscenizację scen z wybuchu powstania listopadowego – mówi por. Trawka.

Podczas uroczystości zostanie symbolicznie przekazana słuchaczom władza w Akademii, którzy na czas obchodów będą honorowo sprawować funkcje rektora-komendanta uczelni, oficera dyżurnego i jego pomocnika oraz dowódców pododdziałów. Oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych.

Frekwencja na dniu otwartym już teraz zapowiada się bardzo wysoka. Swój udział zadeklarowało ponad 1300 osób. Ci, którzy myślą o odwiedzinach w murach Akademii muszą się zapisać, wysyłając email na adres promocja@awl.edu.pl lub telefonicznie pod nr 261-658-185 lub 261-658-053

Akademia Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki powstała w październiku 2017 roku z przekształcenia Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Kształci kandydatów na oficerów na czterech kierunkach (dowodzenie, logistyka, zarządzanie, inżynieria bezpieczeństwa) oraz studentów cywilnych na trzech kierunkach (bezpieczeństwo narodowe, inżyniera bezpieczeństwa i zarządzanie). W tym roku studenci cywilni rozpoczęli naukę na nowej specjalności bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Wrocławska Akademia kształci też podchorążych korpusu medycznego oraz przyszłych podporuczników w ramach studium oficerskiego (także na potrzeby wojsk obrony terytorialnej). Uczelnia oferuje studia podyplomowe oraz posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu oraz doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Dodatkowo prowadzone są tu różnego rodzaju kursy dla żołnierzy (kwalifikacyjne, doskonalące, językowe, przeszkolenia kadr rezerwy).

Paulina Glińska

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Na misjach święta inne niż zwykle
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Szarża „Hallerczyka”
Sprawdzony sojusznik
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Polskie porty bardziej otwarte
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Dla odważnych i walecznych
Amerykanie znów w Drawsku
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Druga kadencja prezydenta Dudy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Ukraiński kurs na Zachód
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Tak się zostaje prymusem
Więcej celowników z PCO dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wojsko przeciw wirusowi
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Online z mistrzami sportu
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Kierunek: misja
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
F-16 kończą misję w Estonii
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Trwała odporność terytorialsów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Chemicy do zadań specjalnych
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Strzelnice dla terytorialsów
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Polsko-amerykańska współpraca
Laserowa artyleria US Army
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Świętuj z żołnierzami
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Super Warrior w GROM-ie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Bon turystyczny także w wojsku
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Amerykanie odmładzają F-16
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Skok na głęboką wodę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO