moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Strzelcy wyborowi w akcji, czyli SingleShot na poligonie drawskim

SingleShot, czyli seminarium, szkolenie i zawody strzelców wyborowych na poligonie w Drawsku Pomorskim odbyły się już po raz drugi. W sześciu konkurencjach przeprowadzonych w dzień i w nocy zmierzyło się kilkudziesięciu żołnierzy. – Wygrał każdy, kto poprawił swoje umiejętności – podkreślają organizatorzy.

Liczba chętnych do wzięcia udziału w tegorocznej edycji SingleShot zaskoczyła nawet organizatorów. Zgłosiło się aż 163 żołnierzy i to nie tylko strzelców wyborowych. Większość z nich oczywiście z najbliższej, 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina i Stargardu. – Magnesem były zapewne nie tylko same zawody, ale także możliwość wzięcia udziału w szkoleniu, a także seminarium poświęconemu działaniom bojowym strzelców wyborowych i systemowi szkoleniowemu BLOS (Broń, Lufa, Otoczenie, Spust – red.). Prowadzili je m.in. płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady WOT oraz prekursor systemu BLOS i walki w bliskim kontakcie kmdr por. Włodzimierz Kopeć – mówi por. rez. Remigiusz Łysik, instruktor strzelectwa i współorganizator SingleShot.

 

REKLAMA

Jednym z poruszanych zagadnień było rozróżnienie pojęć mylonych w języku potocznym: kim jest strzelec wyborowy, a kim snajper. Pierwszy działa w ramach oddziału, wspierając jego działania. Drugi pracuje w parze z obserwatorem wykonując indywidualne zadania. – W wojskach operacyjnych mamy tylko strzelców wyborowych, którzy jednak de facto wykonują także zadania snajperów. W wojskach obrony terytorialnej uporządkowano to w ten sposób, że strzelcy wyborowi funkcjonują w każdej „dwunastce”, a snajperzy działają na poziomie kompanii i są szkoleni do wykonywania typowych dla nich zadań – podkreśla por. Łysik.

Kolejny dzień poświęcony został na szkolenie BLOS. Żołnierze uczyli się posługiwania pistoletem Vis 100 i karabinkiem Grot. – To niezmiernie ważne, żeby strzelcy wyborowi szkolili się z posługiwania nie tylko bronią wyborową, ale także pistoletem. Ich zadania bowiem wymagają umiejętności także walki na krótkim dystansie – wyjaśnia por. Łysik. Fabryka Broni i zakłady Mesko, które dostarczyły sprzęt na SingleShot zorganizowały też minizawody na najnowszym swoim produkcie – karabinach samopowtarzalnych Grot 7,62 mm, które dopiero mają wejść na wyposażenie wojska.

Główne zawody dla strzelców wyborowych odbyły się w środę i czwartek. Zostały przeprowadzone w dwóch częściach: strzelania nocnego i w ciągu dnia. Wzięło w nich udział 26 par – strzelec i obserwator. W nocy zawodnicy strzelali przy wykorzystaniu noktowizji, termowizji i do podświetlanych celów statycznych i ruchomych na dystansach od 300 do 700 metrów. Prowadzący zawody punktowali celność w zależności od stopnia trudności – o wyniku decydowały odległość, rozmiary a także ruchomość celu.

W dzień uczestnicy zmierzyli się z nieco bardziej rozbudowanymi konkurencjami. W jednej z nich musieli przedostać się z budynku do wozu ewakuacji, a po drodze strzelać do celów na różnych odległościach zarówno z broni wyborowej, jak i z pistoletu. W innej trzeba było trafiać do ruchomego celu z zawieszonej na łańcuchach ławki.

– Wygrał każdy, kto poprawił swoje umiejętności – podkreśla por. Remigiusz Łysik. – Taki jest nasz cel: szkolić. Te umiejętności, odkąd prowadzimy szkolenia strzelców wyborowych są coraz lepsze – dodaje oficer. Zwycięzcy odebrali nagrody: statuetki – lunetę z karabinu wyborowego na podstawie. – Najważniejsze, że mieliśmy możliwość podzielenia się wiedzą, doświadczeniem, a przede wszystkim zdobycia nowych umiejętności – podkreśla st. szer. Piotr Góra z 12 Brygady Zmechanizowanej, jeden z uczestników SingleShot.

Zawody SingleShot zorganizowały wspólnie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, Wojskowy Klub Strzelecki Poligon Drawski i Klub Strzelecki Elita.

Marcin Górka

autor zdjęć: Fabryka Broni Łucznik, Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


Promocja oficerska w AWL
 
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Szybsza droga do armii zawodowej
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Sonary dla śmigłowców ZOP
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Ku czci roku 1918 i 1920
Kaprale po Legii Akademickiej
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wybuchowa edukacja
„Aviation Detachment” w Łasku
Bohaterska obrona wzgórza 385
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Dekady za wcześnie
Szybciej do wojska
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Kabina do zadań specjalnych
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Nowe sanitarki dla wojska
Kraby kontra okręt
Dodatki dla specjalsów po nowemu
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Kraken dla Kormoranów
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Laserowa artyleria US Army
Trenują, aby szkolić innych
Zamek na poligonie
Ochotnik do Auschwitz
Wojsko przeciw wirusowi
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Amerykanie odmładzają F-16
Polak z Medalem NATO
Defender 2020: Symulator Pioruna
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
F-16 kończą misję w Estonii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
16 Dywizja najlepsza!
Zostań studentem ASzWoj
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Komisje sejmowe o umowie z USA
„Kaper” przeciw terrorystom
Październik pod znakiem Tallboya
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Ukraiński kurs na Zachód
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Polsko-amerykańska współpraca
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO