moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Badania na Westerplatte będą wznowione

Dziewięć ludzkich szkieletów oraz fragmenty wyposażenia używanego przez polskie wojsko, m.in. pistolet, ładownicę, pas wojskowy, zostały odnalezione na Westerplatte. Badania prowadziło Muzeum II Wojny Światowej, które apeluje do rodzin poległych obrońców Wojskowej Składnicy o pomoc w identyfikacji szczątków. W przyszłym roku prace archeologiczne zostaną wznowione.

Badania archeologiczne na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte trwają od 2016 roku. Prowadzi je Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a dokładnie jego oddział, czyli Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. W połowie września naukowcy rozpoczęli piąty etap prac archeologicznych i zaledwie po kilku dniach ogłoszono przełomowe odkrycie. Badacze znaleźli w ziemi ludzkie szczątki. – Od pierwszego dnia prac w 2016 roku byliśmy nastawieni przede wszystkim na precyzyjne ustalenie lokalizacji budynków, np. starych koszar, siedziby administracji, willi oficerskiej, Wartowni numer 5. Podczas piątego etapu badań chcieliśmy sprawdzić, w którym miejscu znajdował się prowizoryczny cmentarz, gdzie pochowano obrońców Września ‘39 – tłumaczy Aleksander Masłowski, rzecznik Muzeum II Wojny Światowej. – Piąty etap badań okazał się przełomowy. Kilka dni po rozpoczęciu prac znaleźliśmy kompletne szczątki ludzie, a niedługo później kolejne. Od tego momentu badania zmieniły charakter, nie były już ukierunkowane na wskazanie lokalizacji. Poszukiwaliśmy po prostu kolejnych szczątków – dodaje.

W ciągu kilku tygodni badacze odnaleźli dziewięć szkieletów ludzkich zachowanych w całości bądź fragmentarycznie, a także kilkaset fragmentów ludzkich kości. Jak informują muzealnicy, wszystko wskazuje na to, że są to szczątki obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej, którzy walczyli we wrześniu 1939 roku na półwyspie. – Wskazuje na to zarówno miejsce, w którym znaleźliśmy kości, jak i różnego rodzaju przedmioty – informują pracownicy muzeum. Historycy i archeolodzy przy siedmiu szkieletach odnaleźli m.in. fragmenty umundurowania i wyposażenia polskich żołnierzy. Guziki z orzełkami, bagnet, pas wojskowy, ładownice oraz używany w międzywojniu przez polskich wojskowych pistolet Browning FN kal. 7,65 mm z zapasowym magazynkiem. Ponadto przy szczątkach odnaleziono portfel i polskie monety. Wszystkie artefakty po badaniach i konserwacji trafią na ekspozycję Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku.

Dla historyków priorytetowa jest teraz identyfikacja szczątków i oficjalne potwierdzenie, że należały one do polskich żołnierzy. Na wyniki ekspertyz trzeba będzie jeszcze poczekać. Zgodnie z przepisami, odnalezione szczątki zostały objęte śledztwem prokuratorskim, które prowadzi Instytut Pamięci Narodowej, a następnie przekazane do badań laboratoryjnych w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. – Trwają badania antropologiczne i kryminologiczne, które pozwolą ustalić, czy ofiary zginęły od środków bojowych – mówi Masłowski.

REKLAMA

Oficjalnie prace archeologiczne zakończono 15 listopada. Badania zostały odebrane przez pomorskiego konserwatora zabytków i jak informuje Muzeum II Wojny Światowej w przyszłym roku zostaną wznowione. – Z powodów archeologicznych, ale i moralnych jesteśmy teraz zobowiązani sprawdzić, czy na Westerplatte znaleźliśmy szczątki wszystkich spoczywających tam Polaków – mówi Masłowski. – Wszyscy ci, którzy mówili nam, że nie warto tu kopać, że nic już tu nie znajdziemy, mylili się. W ziemi odnaleźliśmy 9 szkieletów i ponad 50 tysięcy artefaktów. To pokazuje, że Westerplatte powinno być otoczone opieką. Przecież przez tyle lat w ziemi, w nikomu nieznanym miejscu, spoczywają żołnierze. Żołnierze, którzy stworzyli ten pomnik historii – dodaje.

Muzeum II Wojny Światowej apeluje do rodzin poległych obrońców Westerplatte o pomoc w identyfikacji szczątków. – Chcemy zrobić wszystko, by ustalić personalia osób, których szczątki odnaleźliśmy. To byłoby ukoronowaniem naszych prac, gdybyśmy mogli nie tylko stwierdzić, że chodzi tu o westerplatczyków, ale gdybyśmy wskazali tych żołnierzy z imienia i nazwiska – przyznaje rzecznik. Aby ustalić personalia poległych potrzebny jest jednak materiał genetyczny do porównania. Rodziny obrońców Westerplatte mogą kontaktować się z muzeum za pośrednictwem adresu: identyfikacja@muzeum1939.pl.

W przyszłym roku odbędą się pogrzeby państwowe obrońców Westerplatte.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Mariusz Wójtowicz-Podhorski, Pomorski Konserwator Zabytków

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-łotewska „Zima”
 
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Beagle dla żołnierzy?
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Obradowała Rada Gabinetowa
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Kajak idealny dla komandosa
Za wolność naszą i waszą
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Defense Without Politics
Misje na dłużej
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Strykery znów na Mazurach
Benemerenti 2020
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Misja wojownika
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
They Train Together, They Fight Together
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Iran uderza w USA
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Terytorialsi za oceanem
Mobilne moździerze dla armii
Arsenał Iranu
Ostatni samochód Marszałka
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Powstanie bez sukcesu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Nowy wiceminister w MON
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Jak gra dowódca, grają wszyscy
We Are All Darfur
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Klasy wojskowe po nowemu
To nie mogło się udać, ale…
Bohaterskie Orlęta
Projekt MON dla szkół
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Pomagali z narażeniem życia
Następcy Wstęg poszukiwani

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO