moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Badania na Westerplatte będą wznowione

Dziewięć ludzkich szkieletów oraz fragmenty wyposażenia używanego przez polskie wojsko, m.in. pistolet, ładownicę, pas wojskowy, zostały odnalezione na Westerplatte. Badania prowadziło Muzeum II Wojny Światowej, które apeluje do rodzin poległych obrońców Wojskowej Składnicy o pomoc w identyfikacji szczątków. W przyszłym roku prace archeologiczne zostaną wznowione.

Badania archeologiczne na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte trwają od 2016 roku. Prowadzi je Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a dokładnie jego oddział, czyli Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. W połowie września naukowcy rozpoczęli piąty etap prac archeologicznych i zaledwie po kilku dniach ogłoszono przełomowe odkrycie. Badacze znaleźli w ziemi ludzkie szczątki. – Od pierwszego dnia prac w 2016 roku byliśmy nastawieni przede wszystkim na precyzyjne ustalenie lokalizacji budynków, np. starych koszar, siedziby administracji, willi oficerskiej, Wartowni numer 5. Podczas piątego etapu badań chcieliśmy sprawdzić, w którym miejscu znajdował się prowizoryczny cmentarz, gdzie pochowano obrońców Września ‘39 – tłumaczy Aleksander Masłowski, rzecznik Muzeum II Wojny Światowej. – Piąty etap badań okazał się przełomowy. Kilka dni po rozpoczęciu prac znaleźliśmy kompletne szczątki ludzie, a niedługo później kolejne. Od tego momentu badania zmieniły charakter, nie były już ukierunkowane na wskazanie lokalizacji. Poszukiwaliśmy po prostu kolejnych szczątków – dodaje.

W ciągu kilku tygodni badacze odnaleźli dziewięć szkieletów ludzkich zachowanych w całości bądź fragmentarycznie, a także kilkaset fragmentów ludzkich kości. Jak informują muzealnicy, wszystko wskazuje na to, że są to szczątki obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej, którzy walczyli we wrześniu 1939 roku na półwyspie. – Wskazuje na to zarówno miejsce, w którym znaleźliśmy kości, jak i różnego rodzaju przedmioty – informują pracownicy muzeum. Historycy i archeolodzy przy siedmiu szkieletach odnaleźli m.in. fragmenty umundurowania i wyposażenia polskich żołnierzy. Guziki z orzełkami, bagnet, pas wojskowy, ładownice oraz używany w międzywojniu przez polskich wojskowych pistolet Browning FN kal. 7,65 mm z zapasowym magazynkiem. Ponadto przy szczątkach odnaleziono portfel i polskie monety. Wszystkie artefakty po badaniach i konserwacji trafią na ekspozycję Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku.

Dla historyków priorytetowa jest teraz identyfikacja szczątków i oficjalne potwierdzenie, że należały one do polskich żołnierzy. Na wyniki ekspertyz trzeba będzie jeszcze poczekać. Zgodnie z przepisami, odnalezione szczątki zostały objęte śledztwem prokuratorskim, które prowadzi Instytut Pamięci Narodowej, a następnie przekazane do badań laboratoryjnych w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. – Trwają badania antropologiczne i kryminologiczne, które pozwolą ustalić, czy ofiary zginęły od środków bojowych – mówi Masłowski.

REKLAMA

Oficjalnie prace archeologiczne zakończono 15 listopada. Badania zostały odebrane przez pomorskiego konserwatora zabytków i jak informuje Muzeum II Wojny Światowej w przyszłym roku zostaną wznowione. – Z powodów archeologicznych, ale i moralnych jesteśmy teraz zobowiązani sprawdzić, czy na Westerplatte znaleźliśmy szczątki wszystkich spoczywających tam Polaków – mówi Masłowski. – Wszyscy ci, którzy mówili nam, że nie warto tu kopać, że nic już tu nie znajdziemy, mylili się. W ziemi odnaleźliśmy 9 szkieletów i ponad 50 tysięcy artefaktów. To pokazuje, że Westerplatte powinno być otoczone opieką. Przecież przez tyle lat w ziemi, w nikomu nieznanym miejscu, spoczywają żołnierze. Żołnierze, którzy stworzyli ten pomnik historii – dodaje.

Muzeum II Wojny Światowej apeluje do rodzin poległych obrońców Westerplatte o pomoc w identyfikacji szczątków. – Chcemy zrobić wszystko, by ustalić personalia osób, których szczątki odnaleźliśmy. To byłoby ukoronowaniem naszych prac, gdybyśmy mogli nie tylko stwierdzić, że chodzi tu o westerplatczyków, ale gdybyśmy wskazali tych żołnierzy z imienia i nazwiska – przyznaje rzecznik. Aby ustalić personalia poległych potrzebny jest jednak materiał genetyczny do porównania. Rodziny obrońców Westerplatte mogą kontaktować się z muzeum za pośrednictwem adresu: identyfikacja@muzeum1939.pl.

W przyszłym roku odbędą się pogrzeby państwowe obrońców Westerplatte.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Mariusz Wójtowicz-Podhorski, Pomorski Konserwator Zabytków

dodaj komentarz

komentarze


Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
 
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Promocja oficerska w AWL
Trenują, aby szkolić innych
Wojsko przeciw wirusowi
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Szybsza droga do armii zawodowej
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Ukraiński kurs na Zachód
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Szybciej do wojska
Sonary dla śmigłowców ZOP
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Amerykanie odmładzają F-16
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Polak z Medalem NATO
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Ochotnik do Auschwitz
„Aviation Detachment” w Łasku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Laserowa artyleria US Army
Zamek na poligonie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ku czci roku 1918 i 1920
Kabina do zadań specjalnych
Dekady za wcześnie
16 Dywizja najlepsza!
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Nowe sanitarki dla wojska
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Kaprale po Legii Akademickiej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Październik pod znakiem Tallboya
Kraby kontra okręt
Polsko-amerykańska współpraca
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Kaper” przeciw terrorystom
Zostań studentem ASzWoj
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Bohaterska obrona wzgórza 385
Defendery 2020: Zapobiec awarii
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Kraken dla Kormoranów
F-16 kończą misję w Estonii
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Defender 2020: Symulator Pioruna
Komisje sejmowe o umowie z USA
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Wybuchowa edukacja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO