moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Grób Nieznanego Żołnierza ma 94 lata

Grób Nieznanego Żołnierza pod kolumnadą Pałacu Saskiego w Warszawie powstał 94 lata temu. Szczątki bezimiennego polskiego obrońcy Lwowa złożono tam 2 listopada 1925 roku. – To święte dla wszystkich Polaków miejsce – mówiono podczas uroczystości upamiętniającej rocznicę powstania monumentu symbolizującego wszystkich poległych za ojczyznę.

Płonie tu wieczny znicz, a wartę honorową pełnią żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Tutaj też obchodzone są najważniejsze uroczystości państwowe. Dziś na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty apel. – Celebrując 94. rocznicę ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza dajemy wyraz szacunku dla tych, którzy oddali życie za naszą wolność – napisał Mariusz Błaszczak, minister obrony w liście do uczestników uroczystości.

 

REKLAMA

Hołd dla żołnierzy

Minister zaznaczył, że polscy żołnierze przelewając przez wieki krew dawali świadectwo najwyższym wartościom, takim jak honor i ojczyzna, a naszą powinnością jest pielęgnowanie pamięci o tych, którym nie dane było wrócić do domu. – Pozostają żywi w naszych sercach i myślach, a ich ofiara nie została zapomniana – zapewniał minister.

Szef MON przypomniał także, że na co dzień GNŻ strzegą żołnierze Dowództwa Garnizonu Warszawa, a szczególnie Pułku Reprezentacyjnego WP, którzy pełnią przy nim wartę. – Dla nas dbanie o to miejsce to najwyższy zaszczyt – stwierdził gen. bryg. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa. Podkreślił też, że GNŻ jest pomnikiem upamiętniających tych, dla których Polska i jej niepodległość były najwyższym nakazem.

Jak zaznaczył podczas apelu Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Grób Nieznanego Żołnierza to święte miejsce dla Polaków. – Skłaniamy tu głowy wobec pochowanego bezimiennego obrońcy Lwowa, a jednocześnie składamy hołd wszystkim, którzy stali na straży niepodległości i honoru Rzeczpospolitej i dla dobra ojczyzny poświęcili wszystko – mówił minister Kasprzyk.

Rocznicę uczczono uroczystą zmianą warty i złożeniem kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Odczytano także akt ustanowienia Grobu z 1925 roku, a żołnierze Pułku Reprezentacyjnej WP oddali salwę honorową ku czci żołnierzy poległych za ojczyznę. Obchody zakończyła defilada wojskowa.

Uczestnicy dzisiejszej uroczystości złożyli też kwiaty przed tablicą na ścianie budynku DGW poświęconą Jadwidze Zarugiewiczowej, matce Konstantego, poległego w walkach pod Zadwórzem. To ona w 1925 roku wybrała trumnę, w której znajdowały się szczątki nieznanego żołnierza.

Symbol poległych

Pierwsze inicjatywy mające na celu stworzenie w Polsce miejsca upamiętniającego poległych zrodziły się w 1921 roku, jednak dopiero cztery lata później Rada Ministrów uchwaliła, że Grób Nieznanego Żołnierza powstanie w kolumnadzie Pałacu Saskiego, który był wówczas siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Projekt przygotował rzeźbiarz Stanisław Ostrowski.

Pobojowisko, z którego zostaną ekshumowane szczątki żołnierza, wybrano losowo spośród 15 pól bitewnych z lat 1918–1920. Los padł na Cmentarz Orląt Lwowskich. 29 października 1925 roku wydobyto tam z bezimiennych grobów trumny: sierżanta, kaprala oraz ochotnika w maciejówce. Jadwiga Zarugiewiczowa losowo wskazała trumnę 14-letniego szeregowca w maciejówce.

Trumnę z prochami obrońcy Lwowa sprowadzono do Warszawy specjalnym pociągiem. 2 listopada złożono ją w grobowcu pod kolumnadą Pałacu Saskiego. Prezydent Stanisław Wojciechowski umieścił w grobie akt erekcyjny mówiący o tym, że monument powstał, aby wyrazić cześć dla tysięcy żołnierzy, którzy zginęli dla Polski. Przy grobie zapłonął też wieczny znicz.

Pod koniec 1944 roku wycofujące się z Warszawy oddziały niemieckie wysadziły w powietrze Pałac Saski, ale fragment arkad z grobowcem ocalał. Po wojnie odbudowano Grób odnawiając trzy środkowe arkady kolumnady i odsłonięto go ponownie 9 maja 1946 roku.

W czasie PRL-u władze umieściły na grobie tablice upamiętniające walki toczone podczas II wojny, usunięto natomiast cztery przedwojenne płyty z nazwami pól bitew z lat 1914-1920. Ich kopie zamontowano na filarach dopiero w 1990 roku. Wówczas też odsłonięto 14 nowych płyt upamiętniających 180 najważniejszych bitew z historii Polski.

W 2016 roku na filarach grobu odsłonięto dwie tablice tablicę poświęconą pamięci żołnierzy wyklętych – jedna upamiętnia dziewięć największych bitew podziemia niepodległościowego, a druga dziewięć największych akcji odbijania więźniów politycznych z aresztów UB. Rok później na kolumnach Grobu zamontowano dwie kolejne tablice. Wyryto na nich nazwy 22 miejscowości na Wołyniu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce Wschodniej, w których Polacy stoczyli walki z bojówkami Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
 
Sześć minut w zawisie
Kurs dla saperskich ekspertów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Lato z czerwonym terrorem
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wojsko przeciw wirusowi
Układy ze skazą
F-16 kończą misję w Estonii
Szturmani nie boją się ognia
Wymiana podwodnych doświadczeń
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Chwała powstańcom
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Strzelnice dla terytorialsów
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
PGZ będzie obecna na MSPO
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Na misjach święta inne niż zwykle
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Galicyjskie przesilenie
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Wojskowy Hot450Challenge
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kierunek: misja
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Skok na głęboką wodę
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Bridge to Cooperation
Więcej celowników z PCO dla wojska
Online z mistrzami sportu
Laserowa artyleria US Army
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Amerykanie odmładzają F-16
Polskie porty bardziej otwarte
Polsko-amerykańska współpraca
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Ukraiński kurs na Zachód
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Program kosmiczny dla wojska
Zanurkować i wymknąć się śmierci…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO