moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Żołnierska Pamięć” nie tylko 1 listopada

W ramach akcji „Żołnierska Pamięć” w przeddzień Wszystkich Świętych na mogiłach wojskowych zapalono znicze. Żołnierze w całej Polsce porządkują groby kombatantów, weteranów wojennych i zmarłych kolegów. – Dbanie o miejsca pamięci to nasz obowiązek ale też sposób wyrażenia szacunku dla zmarłych – mówi kpt. Piotr Płuciennik z 10 Brygady Logistycznej.

„Żołnierska Pamięć” to organizowana co roku akcja, w której uczestniczą jednostki wojskowe i instytucje MON w całej Polsce. Na kilka dni przed 1 listopada żołnierze odwiedzają cmentarze wojskowe, porządkują mogiły, składają kwiaty i zapalają znicze. Wspominają zmarłych kolegów, poległych na misjach oraz weteranów wojennych. Pamiętają także o mogiłach swoich zmarłych dowódców i patronów jednostek.

W środę, przedstawiciele Dowództwa Generalnego RSZ uczcili pamięć zmarłych dowódców, żołnierzy oraz pracowników wojska składając wieńce i znicze na ich grobach. Zastępca dowódcy DGRSZ, gen. dyw. pil. Jan Śliwka zapalił znicze także na terenie DGRSZ, przed obeliskiem upamiętniającym ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku oraz na Wojskowych Powązkach.

Na cmentarzu znicze zapłonęły m.in. na grobach dostojników państwowych, żołnierzy i pracowników wojska. Kwiaty złożono również pod Panteonem-Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych i w kwaterze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Natomiast delegacja, której przewodził gen. bryg. Sławomir Owczarek, inspektor rodzajów wojsk DGRSZ odwiedziła warszawską Cytadelę. Oficerowie złożyli kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym gen. broni Tadeusza Buka i epitafium żołnierzy poległych podczas misji poza granicami kraju.

Nie tylko stolica

O poległych i zmarłych pamiętamy nie tylko przy okazji 1 listopada. Pamięć o kolegach i naszych poprzednikach to nasz obowiązek. To także sposób wyrażenia szacunku dla tych, których już nie ma pośród nas – mówi kpt. Piotr Płuciennik, rzecznik prasowy 10 Brygady Logistycznej w Opolu. – Porządkujemy groby, myjemy pomniki, przynosimy świeże kwiaty i zapalamy znicze także z okazji święta Wojska Polskiego, Święta Niepodległości czy świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych. Staramy się odwiedzać miejsca pamięci tak często, jak to jest możliwe – zapewnia.

Logistycy przez ostatnie kilka dni porządkowali groby wojskowych na dwóch cmentarzach komunalnych w Opolu. – Zadbaliśmy także o kwatery kombatantów oraz miejsce pochówku niezidentyfikowanych polskich żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. Dodatkowo zapaliliśmy znicze także w miejscu, gdzie złożono prochy Powstańców Śląskich – dodaje oficer.


Film: MON

W Rzeszowie, Przemyślu, Jarosławiu, Kłodzku, Żurawicy i Nisku akcję „Żołnierska Pamięć” prowadzą żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. – W każdym garnizonie, gdzie stacjonują nasze jednostki, odwiedzamy cmentarze, na których spoczywają nasi koledzy, podhalańczycy – mówi por. Kryspin Ukleja, rzecznik 21 BSP. – Ale troszczymy się nie tylko o groby naszych żołnierzy. Dbamy również o mogiły powstańców, weteranów I i II wojny światowej – dodaje. Podhalańczycy 1 listopada wystawią także posterunek honorowy i złożą kwiaty na grobie patrona brygady gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza, który spoczywa na cmentarzu w Zakopanem. Znicze zapalą m.in. na grobie twórcy wojsk górskich gen. Andrzeja Galicy oraz byłego dowódcy 21 BSP gen. dyw. Mirosława Rozmusa.

O poległych i zmarłych pamiętają również żołnierze i pracownicy Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Wojskowi porządkują groby kolegów w Świętokrzyskim. Do akcji włączyli się elewi służby przygotowawczej, którzy szkolą się w kieleckim Centrum. Kilkunastu z nich zajęło się grobami poległych podczas I i II wojny. – Czujemy się w obowiązku wobec tych, którzy kiedyś nosili mundur, a których dziś nie ma już wśród nas. Chcemy, aby ich miejsce pochówku było czyste i zadbane – tłumaczy por. Katarzyna Rzadkowska, rzecznik Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

W trosce o bohaterów

Przed dniem Wszystkich Świętych groby i miejsca pamięci porządkowali także żołnierze z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. W ramach akcji „Żołnierska Pamięć” i projektu wojewody dolnośląskiego „Ocalamy” zaopiekowali się Cmentarzem Osobowickim we Wrocławiu. W poniedziałek elewi służby przygotowawczej sprzątali groby i kwatery żołnierzy zmarłych na wojnie oraz miejsca upamiętniające polskich patriotów zaangażowanych w walkę o niepodległość kraju. – „Ocalamy” to inicjatywa władz wojewódzkich i Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN we współpracy z wrocławskimi jednostkami wojskowymi. Celem tego projektu jest odnalezienie oraz oznakowanie specjalnym symbolem graficznym grobów osób zaangażowanych w walkę o niepodległość i jej utrzymanie na przełomie pierwszej i drugiej dekady ubiegłego wieku – wyjaśnia kpt. Marek Gwóźdź.

W akcji „Żołnierska pamięć” nie mogło zabraknąć terytorialsów. Kilka dni przed Wszystkimi Świętymi żołnierze z 8 Brygady OT uporządkowali około 50 miejsc pamięci na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego. Akcja była wspólną inicjatywą WOT oraz władz wojewódzkich. Do udziału w niej zgłosiło się ponad 100 terytorialsów. – Kiedy zostaliśmy poinformowani o możliwości uczestnictwa w tym przedsięwzięciu nie zastanawiałem się ani chwili. Od razu się zgłosiłem. To ważne, by pamiętać o wydarzeniach z naszej przeszłości, cichych, czasem nawet zapomnianych, bohaterach – przyznaje szer. Szymon Zywert. Ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT, informuje, że w wojskach obrony terytorialnej pamięć o tych co odeszli to nie tylko znicz na grobie.

– Od trzech lat żołnierze WOT w swoim rejonie odpowiedzialności wybierają mogiły żołnierzy AK, powstańców czy też podziemia niepodległościowego, które otaczają opieką. Porządkują, czasami też angażują się w odnowienie zniszczonych miejsc pochówku – mówi oficer. W WOT wyznaczono koordynatora dowódcy do spraw sprawowania opieki nad mogiłami żołnierzy AK oraz żołnierzy podziemia niepodległościowego po 1945 roku. Wszystkie działania prowadzone są w porozumieniu z Zarządem Głównym Światowego Związku Żołnierzy AK.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WCEO, CSWIiChem, Patryk Szymaniec, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Sprawdzony sojusznik
 
Świętuj z żołnierzami
Amerykanie odmładzają F-16
Laserowa artyleria US Army
Dla odważnych i walecznych
Bon turystyczny także w wojsku
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Na misjach święta inne niż zwykle
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Szarża „Hallerczyka”
Polsko-amerykańska współpraca
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Polskie porty bardziej otwarte
Kierunek: misja
Strzelnice dla terytorialsów
Ukraiński kurs na Zachód
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Druga kadencja prezydenta Dudy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Tak się zostaje prymusem
Super Warrior w GROM-ie
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Wojsko przeciw wirusowi
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Więcej celowników z PCO dla wojska
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Skok na głęboką wodę
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
F-16 kończą misję w Estonii
Chemicy do zadań specjalnych
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Amerykanie znów w Drawsku
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Online z mistrzami sportu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Trwała odporność terytorialsów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO