moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cztery lata LITPOLUKBRIG

Czwartą rocznicę utworzenia świętowała w piątek Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada. W obchodach rocznicowych wzięli udział przedstawiciele sił zbrojnych, ambasadorzy państw-założycieli jednostki oraz władze samorządowe. Oficjalne uroczystości zorganizowano na placu Litewskim w Lublinie.

– To wyjątkowa uroczystość, bo od czterech lat LITPOLUKBRIG jest symbolem współpracy trzech narodów – powiedział gen. dyw. pil. Jan Śliwka. Zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych wziął udział w obchodach czwartej rocznicy powstania LITPOLUKBRIG. – W tej części Europy Wielonarodowa Brygada jest istotnym związkiem taktycznym trzech państw, które wspólnie realizują zadania szkoleniowe i przygotowują swoje afiliowane jednostki do działań pod auspicjami ONZ czy Unii Europejskiej – dodał gen. Śliwka.

Zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych zauważył, że brygada, której siedziba znajduje się w Lublinie, ma nie tylko znaczenie militarne, ale i historyczne. – To przecież tutaj, dokładnie 450 lat temu, została podpisana unia polsko-litewska. Z kolei od czterech lat to właśnie LITPOLUKBRIG dba o integrację trzech narodów, państw-założycieli brygady – zwrócił uwagę gen. dyw. pil. Jan Śliwka. O znaczącej roli LITPOLUKBRIG mówili również dyplomaci, którzy wzięli udział w uroczystościach. – Dla nas ta brygada ma znaczenie nie tylko praktyczne, ale i symboliczne. Czujemy bowiem wsparcie Polski i Litwy, czyli naszych przyjaciół w walce z Rosją – podkreślił Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce. Dyplomata dodał, że współpraca trzech krajów w ramach LITPOLUKBRIG ma również wymiar praktyczny. – Wielonarodowa Brygada pomaga reformować nasze siły zbrojne, zgodnie z procedurami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z kolei Polacy czy Litwini mogą korzystać z naszych doświadczeń bojowych – mówił Andrij Deszczycia.

Historia Wielonarodowej Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady sięga 2007 roku. Wtedy zapadła decyzja o utworzeniu jednostki. W 2014 roku ministrowie obrony trzech państw-założycieli podpisali w tej sprawie porozumienie, a rok później zakończyło się formowanie brygady. LITPOLUKBRIG zainaugurowała swą działalność 25 stycznia 2016 roku. W myśl porozumień, stanowiska dowódcy, zastępcy dowódcy i szefa sztabu podlegają rotacji w trzyletnim cyklu. W ubiegłym roku dowództwo objął ukraiński oficer płk Dmitrij Bratiszko. – To wielki zaszczyt być dowódcą tej jednostki. Od czterech lat pracujemy jako jeden zespół, jako jedna jednostka, jako jedna wielka rodzina. Obraliśmy wspólny kierunek działania i cały czas staramy się go realizować, rozwijać zdolności naszej brygady poprzez udział w wielu misjach szkoleniowych – podkreślił płk Dmitrij Bratiszko.

Wielonarodowa Brygada bierze udział w wielu polskich i zagranicznych misjach szkoleniowych. Żołnierze LITPOLUKBRIG pozostają też w gotowości do udziału w operacjach bojowych pod auspicjami organizacji międzynarodowych. – Jesteśmy do tego przygotowani. Jeśli tylko państwa-założyciele LITPOLUKBRIG podejmą taką decyzję, my na pewno będziemy gotowi – zapewnił płk Dmitrij Bratiszko. W tym roku żołnierze Wielonarodowej Brygady wzięli m.in. udział w międzynarodowym ćwiczeniu Agile Spirit, a w poniedziałek rozpoczną na Ukrainie kolejną misję szkoleniową w ramach manewrów Rapid Trident. W planach jest również udział oficerów w jesiennym ćwiczeniu Maple Arch.

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego liczy ponad 4 tys. żołnierzy. Na co dzień stacjonują oni w swoich jednostkach macierzystych, afiliowanych do LITPOLUKBRIG. W Lublinie mieści się dowództwo brygady. Tworzy je 58 oficerów polskich, 18 ukraińskich i 5 litewskich. W ramach obchodów czwartej rocznicy powstania Wielonarodowej Brygady, oprócz oficjalnych uroczystości, w Lublinie zorganizowano również piknik wojskowy, koncerty polskiej i ukraińskiej orkiestry wojskowej i turniej piłkarski o Puchar Dowódcy LITPOLUKBRIG.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Modernizacja Sokołów
 
Sprawdzają Brutusa
Dead to the World
„Górale” zdobywają miasto
Selekcja w pigułce
Wojsko wraca do Łomży
Oko na Europę
Iranian Chess Game
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polska nie pozostanie osamotniona
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
GROM Challenge
Walka i dyplomacja
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
W Indiach mieli swój drugi dom
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Jedna misja, jeden zespół
Irańskie szachy
Głos (z) płonącej Warszawy
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Thin Blue Line
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Pamięć o tragedii
Groźny jak Tallboy
Modernizacja starów 266
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Klasy wojskowe po nowemu
Umowa na Feniksy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Nowa misja i nowy sprzęt
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Chorwacki test polskich kadetów
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Polscy nurkowie na Islandii
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Polscy weterani i książę Harry
Agresja sowieckiego kolosa
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Stalin czekał i kalkulował
Cienka niebieska linia
A Torn Subcontinent
Terytorialsi na wysokościach
Rozpoczynamy nową erę
Samochód do desantowania
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Nowy wiceminister w MON
Z maratonu programowania do wojska
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Zapal lampkę bohaterom Września’39

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO