moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cztery lata LITPOLUKBRIG

Czwartą rocznicę utworzenia świętowała w piątek Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada. W obchodach rocznicowych wzięli udział przedstawiciele sił zbrojnych, ambasadorzy państw-założycieli jednostki oraz władze samorządowe. Oficjalne uroczystości zorganizowano na placu Litewskim w Lublinie.

– To wyjątkowa uroczystość, bo od czterech lat LITPOLUKBRIG jest symbolem współpracy trzech narodów – powiedział gen. dyw. pil. Jan Śliwka. Zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych wziął udział w obchodach czwartej rocznicy powstania LITPOLUKBRIG. – W tej części Europy Wielonarodowa Brygada jest istotnym związkiem taktycznym trzech państw, które wspólnie realizują zadania szkoleniowe i przygotowują swoje afiliowane jednostki do działań pod auspicjami ONZ czy Unii Europejskiej – dodał gen. Śliwka.

Zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych zauważył, że brygada, której siedziba znajduje się w Lublinie, ma nie tylko znaczenie militarne, ale i historyczne. – To przecież tutaj, dokładnie 450 lat temu, została podpisana unia polsko-litewska. Z kolei od czterech lat to właśnie LITPOLUKBRIG dba o integrację trzech narodów, państw-założycieli brygady – zwrócił uwagę gen. dyw. pil. Jan Śliwka. O znaczącej roli LITPOLUKBRIG mówili również dyplomaci, którzy wzięli udział w uroczystościach. – Dla nas ta brygada ma znaczenie nie tylko praktyczne, ale i symboliczne. Czujemy bowiem wsparcie Polski i Litwy, czyli naszych przyjaciół w walce z Rosją – podkreślił Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce. Dyplomata dodał, że współpraca trzech krajów w ramach LITPOLUKBRIG ma również wymiar praktyczny. – Wielonarodowa Brygada pomaga reformować nasze siły zbrojne, zgodnie z procedurami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z kolei Polacy czy Litwini mogą korzystać z naszych doświadczeń bojowych – mówił Andrij Deszczycia.

Historia Wielonarodowej Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady sięga 2007 roku. Wtedy zapadła decyzja o utworzeniu jednostki. W 2014 roku ministrowie obrony trzech państw-założycieli podpisali w tej sprawie porozumienie, a rok później zakończyło się formowanie brygady. LITPOLUKBRIG zainaugurowała swą działalność 25 stycznia 2016 roku. W myśl porozumień, stanowiska dowódcy, zastępcy dowódcy i szefa sztabu podlegają rotacji w trzyletnim cyklu. W ubiegłym roku dowództwo objął ukraiński oficer płk Dmitrij Bratiszko. – To wielki zaszczyt być dowódcą tej jednostki. Od czterech lat pracujemy jako jeden zespół, jako jedna jednostka, jako jedna wielka rodzina. Obraliśmy wspólny kierunek działania i cały czas staramy się go realizować, rozwijać zdolności naszej brygady poprzez udział w wielu misjach szkoleniowych – podkreślił płk Dmitrij Bratiszko.

Wielonarodowa Brygada bierze udział w wielu polskich i zagranicznych misjach szkoleniowych. Żołnierze LITPOLUKBRIG pozostają też w gotowości do udziału w operacjach bojowych pod auspicjami organizacji międzynarodowych. – Jesteśmy do tego przygotowani. Jeśli tylko państwa-założyciele LITPOLUKBRIG podejmą taką decyzję, my na pewno będziemy gotowi – zapewnił płk Dmitrij Bratiszko. W tym roku żołnierze Wielonarodowej Brygady wzięli m.in. udział w międzynarodowym ćwiczeniu Agile Spirit, a w poniedziałek rozpoczną na Ukrainie kolejną misję szkoleniową w ramach manewrów Rapid Trident. W planach jest również udział oficerów w jesiennym ćwiczeniu Maple Arch.

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego liczy ponad 4 tys. żołnierzy. Na co dzień stacjonują oni w swoich jednostkach macierzystych, afiliowanych do LITPOLUKBRIG. W Lublinie mieści się dowództwo brygady. Tworzy je 58 oficerów polskich, 18 ukraińskich i 5 litewskich. W ramach obchodów czwartej rocznicy powstania Wielonarodowej Brygady, oprócz oficjalnych uroczystości, w Lublinie zorganizowano również piknik wojskowy, koncerty polskiej i ukraińskiej orkiestry wojskowej i turniej piłkarski o Puchar Dowódcy LITPOLUKBRIG.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Groty i VIS-y dla armii
 
Niechciany traktat
Wypadek saperów
Jani, cudem ocalony
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
Ostatni bój wojny obronnej
Snajper walczy także z wiatrem
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
JWK i podchorążowie, czyli trening przed misją
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Gavia na Atlantyku
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Thin Blue Line
Jubileuszowa Armia Fight Night w Lublinie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Ostatni polski bastion
Nóż komandosa zdobyty
68W znaczy ratownik
68W Means Lifesaver
Jak upadała Warszawa
Klasy wojskowe po nowemu
Polska nie pozostanie osamotniona
Offset z „Wisły”
Spadkobiercy pamięci kleeberczyków
Rozpoczynamy nową erę
Bożeny do modyfikacji
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Cienka niebieska linia
Nowa misja i nowy sprzęt
Sosnkowski przywrócony
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Lotem przeciw bolszewikom
„Operacja Wuhan”: Pięciobój morski
„Hubal” – ostatni zagończyk
Iranian Chess Game
Fort zagłady
Leopardem wirtualnie
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
Rescue Like You Would in a War
Żołnierze na podium lekkoatletycznych mistrzostw
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Kolejne Raki dla wojska
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Trening medyczny przed misją
Niezwyciężeni znowu trenują
Żołnierze będą zarabiać więcej
Armia Fight Night z amerykańskim akcentem
Nowy wiceminister w MON
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Silesian Life Pictures
Żołnierze dzieciom
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Albatros” już na wodzie
Rusza budowa szpitala w Legionowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO