moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cztery lata LITPOLUKRBRIG

Czwartą rocznicę utworzenia świętowała w piątek Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada. W obchodach rocznicowych wzięli udział przedstawiciele sił zbrojnych, ambasadorzy państw-założycieli jednostki oraz władze samorządowe. Oficjalne uroczystości zorganizowano na placu Litewskim w Lublinie.

– To wyjątkowa uroczystość, bo od czterech lat LITPOLUKRBRIG jest symbolem współpracy trzech narodów – powiedział gen. dyw. pil. Jan Śliwka. Zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych wziął udział w obchodach czwartej rocznicy powstania LITPOLUKRBRIG. – W tej części Europy Wielonarodowa Brygada jest istotnym związkiem taktycznym trzech państw, które wspólnie realizują zadania szkoleniowe i przygotowują swoje afiliowane jednostki do działań pod auspicjami ONZ czy Unii Europejskiej – dodał gen. Śliwka.

Zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych zauważył, że brygada, której siedziba znajduje się w Lublinie, ma nie tylko znaczenie militarne, ale i historyczne. – To przecież tutaj, dokładnie 450 lat temu, została podpisana unia polsko-litewska. Z kolei od czterech lat to właśnie LITPOLUKRBRIG dba o integrację trzech narodów, państw-założycieli brygady – zwrócił uwagę gen. dyw. pil. Jan Śliwka. O znaczącej roli LITPOLUKRBRIG mówili również dyplomaci, którzy wzięli udział w uroczystościach. – Dla nas ta brygada ma znaczenie nie tylko praktyczne, ale i symboliczne. Czujemy bowiem wsparcie Polski i Litwy, czyli naszych przyjaciół w walce z Rosją – podkreślił Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce. Dyplomata dodał, że współpraca trzech krajów w ramach LITPOLUKRBRIG ma również wymiar praktyczny. – Wielonarodowa Brygada pomaga reformować nasze siły zbrojne, zgodnie z procedurami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z kolei Polacy czy Litwini mogą korzystać z naszych doświadczeń bojowych – mówił Andrij Deszczycia.

Historia Wielonarodowej Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady sięga 2007 roku. Wtedy zapadła decyzja o utworzeniu jednostki. W 2014 roku ministrowie obrony trzech państw-założycieli podpisali w tej sprawie porozumienie, a rok później zakończyło się formowanie brygady. LITPOLUKRBRIG zainaugurowała swą działalność 25 stycznia 2016 roku. W myśl porozumień, stanowiska dowódcy, zastępcy dowódcy i szefa sztabu podlegają rotacji w trzyletnim cyklu. W ubiegłym roku dowództwo objął ukraiński oficer płk Dmitrij Bratiszko. – To wielki zaszczyt być dowódcą tej jednostki. Od czterech lat pracujemy jako jeden zespół, jako jedna jednostka, jako jedna wielka rodzina. Obraliśmy wspólny kierunek działania i cały czas staramy się go realizować, rozwijać zdolności naszej brygady poprzez udział w wielu misjach szkoleniowych – podkreślił płk Dmitrij Bratiszko.

Wielonarodowa Brygada bierze udział w wielu polskich i zagranicznych misjach szkoleniowych. Żołnierze LITPOLUKRBRIG pozostają też w gotowości do udziału w operacjach bojowych pod auspicjami organizacji międzynarodowych. – Jesteśmy do tego przygotowani. Jeśli tylko państwa-założyciele LITPOLUKRBRIG podejmą taką decyzję, my na pewno będziemy gotowi – zapewnił płk Dmitrij Bratiszko. W tym roku żołnierze Wielonarodowej Brygady wzięli m.in. udział w międzynarodowym ćwiczeniu Agile Spirit, a w poniedziałek rozpoczną na Ukrainie kolejną misję szkoleniową w ramach manewrów Rapid Trident. W planach jest również udział oficerów w jesiennym ćwiczeniu Maple Arch.

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego liczy ponad 4 tys. żołnierzy. Na co dzień stacjonują oni w swoich jednostkach macierzystych, afiliowanych do LITPOLUKRBRIG. W Lublinie mieści się dowództwo brygady. Tworzy je 58 oficerów polskich, 18 ukraińskich i 5 litewskich. W ramach obchodów czwartej rocznicy powstania Wielonarodowej Brygady, oprócz oficjalnych uroczystości, w Lublinie zorganizowano również piknik wojskowy, koncerty polskiej i ukraińskiej orkiestry wojskowej i turniej piłkarski o Puchar Dowódcy LITPOLUKRBRIG.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Kraby w Bolesławcu
 
„Defender” – pracowity poligon saperów
PGZ będzie obecna na MSPO
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Ogromne zainteresowanie Soną
Szkolenie wodne podhalańczyków
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Współzawodnictwo rozwija
Rakiety z Mesko w F-35
Zbiegowie z innego świata
F-16 kończą misję w Estonii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
16 sekund Liberatora
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Na misjach święta inne niż zwykle
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Brawurowe zagony motorowe
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Żołnierze w sztafecie pomocy
Wojsko przeciw wirusowi
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Online z mistrzami sportu
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Ochotnicy na ratunek
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Powstaną kolejne strzelnice
Polskie porty bardziej otwarte
Groty z granatnikiem
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Minister Błaszczak dziękuje medykom
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Most do współpracy
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Krwawy Wołyń
Ułańska szarża
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojsko ma ofertę dla cywili
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Laserowa artyleria US Army
Kolejne Groty dla wojska
Prezydent Duda jedzie do USA
Weterani znów staną na macie
Ofensywa Tuchaczewskiego
Na WAT o cyberbezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO