moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy lotnicy świętują

W południe nad Warszawą przeleciały Biało-Czerwone Iskry, a przed Pomnikiem Lotników Polskich Poległych w latach 1939 –1945 odbył się uroczysty apel. 28 sierpnia to Święto Lotnictwa Polskiego. Wojskowi i cywilni piloci obchodzą je na pamiątkę sukcesu kpt. Żwirki i inż. Wigury w zawodach lotniczych w 1932 roku.

„Siły Powietrzne to elita współczesnego wojska, a bycie lotnikiem to honor i zaszczyt, ale też ogromna odpowiedzialność i poświęcenie” – napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników apelu pamięci, który z okazji Święta Lotnictwa Polskiego odbył się w Warszawie przed Pomnikiem Lotników Polskich Poległych w latach 1939 – 1945.

Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślił, że historia polskich skrzydeł jest pełna wielkich sukcesów, które budują w nas poczucie dumy. „Lotnicy zawsze byli prekursorami nowoczesnej techniki i najlepszego wyszkolenia” – napisał prezydent. Zaznaczył też, że lotnictwo – aby dobrze funkcjonować – wymaga dużych nakładów na sprzęt i uzbrojenie. O zakupach dla lotnictwa wspomniał też minister obrony Mariusz Błaszczak w liście, który odczytał Wojciech Skurkiewcz, sekretarz stanu w MON. „Dla wzmocnienia potencjału wojsk lotniczych podjąłem starania, aby polski rząd zakupił najnowocześniejsze myśliwce piątej generacji F-35” – zaznaczył minister. Mariusz Błaszczak zwrócił też uwagę, że siły powietrzne strzegą polskiego nieba i wspierają sojuszników, m.in. w ramach misji Baltic Air Policing. Minister przypomniał, że święto lotnictwa upamiętnia zwycięstwo polskich lotników w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie w 1932 roku. „To było wielkie osiągnięcie polskiej myśli technicznej połączonej z umiejętnościami pilotażu polskich lotników – zaznaczył szef MON.

REKLAMA

Z kolei gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sil zbrojnych, mówił podczas apelu, że powstanie polskiego lotnictwa było związane z odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości. – Od tego czasu lotnictwo jest jednym z fundamentów polskich sił zbrojnych, a dzisiejsze święto to hołd dla naszych poprzedników, ich odwagi i poświęcenia – podkreślił generał.

Uroczystość na Polu Mokotowskim uświetnił przelot pięciu samolotów TS-11 z zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry, które położyły na niebie biało-czerwoną flagę. Święto Lotnictwa było też okazją do wręczenia żołnierzom odznaczeń i wyróżnień przyznanych przez prezydenta, ministra obrony oraz dowódcę generalnego. Lotniczym Krzyżem Zasługi odznaczony został płk pil. Wojciech Pikuła, dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Żołnierze otrzymali też m.in. tytuły honorowe Zasłużony Pilot Wojskowy, odznakę honorową sił powietrznych i statuetki Ikara. Uroczystość zakończyła się apelem pamięci i złożeniem wieńców pod Pomnikiem Lotników Polskich Poległych w latach 1939–1945.

Dzisiejsze obchody rozpoczęły się rano od mszy świętej w intencji lotników odprawionej w Katedrze Polowej WP. Delegacje żołnierzy zapaliły też znicze na grobach pilotów i złożyły kwiaty w miejscach pamięci związanych z siłami powietrznymi, m.in. przed Pomnikiem Lotnika na Ochocie.

Wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego i przemysłu lotniczego obchodzone jest 28 sierpnia w rocznicę zwycięstwa w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie w 1932 roku kpt. pil. Franciszka Żwirko i inż. pil. Stanisława Wigury. Lotnicy startujący na polskim samolocie RWD-6 pokonali w Berlinie 43 załogi z sześciu państw.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: MON, Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Ważka bliżej
 
Obradowała Rada Gabinetowa
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Symulatory strzelań Rosomaków
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Double Eagle po nowemu
Iran uderza w USA
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
We Are All Darfur
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Czerwoni w odwrocie
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Szturmani na Lipie
Arsenał Iranu
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Pretorianie na Mazurach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
For the Right Cause
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Własne interesy Europy
Defense Without Politics
Darłowo czeka na śmigłowce
They Train Together, They Fight Together
Podziemna potęga
Stulatka hydrografia
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Nauka zimowego pływania
Nowy wiceminister w MON
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Klasy wojskowe po nowemu
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Chciałem walczyć z Niemcami
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
O Patriotach na WAT
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Krwawe walki o Monte Cassino
Rywalizacja strzelców wyborowych
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Żyj zdrowiej
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Rozpoznają skażenie Rosomaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO