moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy lotnicy świętują

W południe nad Warszawą przeleciały Biało-Czerwone Iskry, a przed Pomnikiem Lotników Polskich Poległych w latach 1939 –1945 odbył się uroczysty apel. 28 sierpnia to Święto Lotnictwa Polskiego. Wojskowi i cywilni piloci obchodzą je na pamiątkę sukcesu kpt. Żwirki i inż. Wigury w zawodach lotniczych w 1932 roku.

„Siły Powietrzne to elita współczesnego wojska, a bycie lotnikiem to honor i zaszczyt, ale też ogromna odpowiedzialność i poświęcenie” – napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników apelu pamięci, który z okazji Święta Lotnictwa Polskiego odbył się w Warszawie przed Pomnikiem Lotników Polskich Poległych w latach 1939 – 1945.

Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślił, że historia polskich skrzydeł jest pełna wielkich sukcesów, które budują w nas poczucie dumy. „Lotnicy zawsze byli prekursorami nowoczesnej techniki i najlepszego wyszkolenia” – napisał prezydent. Zaznaczył też, że lotnictwo – aby dobrze funkcjonować – wymaga dużych nakładów na sprzęt i uzbrojenie. O zakupach dla lotnictwa wspomniał też minister obrony Mariusz Błaszczak w liście, który odczytał Wojciech Skurkiewcz, sekretarz stanu w MON. „Dla wzmocnienia potencjału wojsk lotniczych podjąłem starania, aby polski rząd zakupił najnowocześniejsze myśliwce piątej generacji F-35” – zaznaczył minister. Mariusz Błaszczak zwrócił też uwagę, że siły powietrzne strzegą polskiego nieba i wspierają sojuszników, m.in. w ramach misji Baltic Air Policing. Minister przypomniał, że święto lotnictwa upamiętnia zwycięstwo polskich lotników w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie w 1932 roku. „To było wielkie osiągnięcie polskiej myśli technicznej połączonej z umiejętnościami pilotażu polskich lotników – zaznaczył szef MON.

REKLAMA

Z kolei gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sil zbrojnych, mówił podczas apelu, że powstanie polskiego lotnictwa było związane z odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości. – Od tego czasu lotnictwo jest jednym z fundamentów polskich sił zbrojnych, a dzisiejsze święto to hołd dla naszych poprzedników, ich odwagi i poświęcenia – podkreślił generał.

Uroczystość na Polu Mokotowskim uświetnił przelot pięciu samolotów TS-11 z zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry, które położyły na niebie biało-czerwoną flagę. Święto Lotnictwa było też okazją do wręczenia żołnierzom odznaczeń i wyróżnień przyznanych przez prezydenta, ministra obrony oraz dowódcę generalnego. Lotniczym Krzyżem Zasługi odznaczony został płk pil. Wojciech Pikuła, dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Żołnierze otrzymali też m.in. tytuły honorowe Zasłużony Pilot Wojskowy, odznakę honorową sił powietrznych i statuetki Ikara. Uroczystość zakończyła się apelem pamięci i złożeniem wieńców pod Pomnikiem Lotników Polskich Poległych w latach 1939–1945.

Dzisiejsze obchody rozpoczęły się rano od mszy świętej w intencji lotników odprawionej w Katedrze Polowej WP. Delegacje żołnierzy zapaliły też znicze na grobach pilotów i złożyły kwiaty w miejscach pamięci związanych z siłami powietrznymi, m.in. przed Pomnikiem Lotnika na Ochocie.

Wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego i przemysłu lotniczego obchodzone jest 28 sierpnia w rocznicę zwycięstwa w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie w 1932 roku kpt. pil. Franciszka Żwirko i inż. pil. Stanisława Wigury. Lotnicy startujący na polskim samolocie RWD-6 pokonali w Berlinie 43 załogi z sześciu państw.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: MON, Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Sprawdzają Brutusa
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
W Indiach mieli swój drugi dom
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
„Robot” w akcji
Rok Żelaznej Dywizji
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Samochód do desantowania
Defendery 2019 – część 3
Z maratonu programowania do wojska
Jedna misja, jeden zespół
Warszawa – miasto nieujarzmione
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Irańskie szachy
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Polska nie pozostanie osamotniona
Wrzesień ’39 na południu Polski
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Terytorialsi na wysokościach
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Zapal światło dla ofiar Katynia
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Defendery 2019 – część 4
Historia Liberatora wyjaśniona
Głos (z) płonącej Warszawy
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe po nowemu
Rozpoczynamy nową erę
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
GROM Challenge
Śląskie sceny z życia
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Polskie firmy na targach w Londynie
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Nowa misja i nowy sprzęt
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Oko na Europę
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Iranian Chess Game
Umarły dla świata
Kosmiczny gość
Thin Blue Line
Walka i dyplomacja
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Chorwacki test polskich kadetów
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Cienka niebieska linia
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
A Torn Subcontinent

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO