moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wakacje z mundurem w 8 K-PBOT

„Wakacje z mundurem” to nowy projekt realizowany przez 8 Kujawsko-Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”, adresowany do uczniów, studentów oraz nauczycieli. Chętni do spędzenia aktywnie czasu wolnego rozpoczną szkolenie już 16 sierpnia w szeregach 8 K-PBOT. 

Pomysł jest ukłonem w stronę ochotników, którzy chcą stać się żołnierzami, ale ze względu na trwającą naukę w szkołach ponadgimnazjalnych i na uczelniach nie mogą stawić się na szkolenia organizowane w trakcie trwania roku szkolnego. Podobny projekt świetnie przyjął się już podczas ostatnich ferii zimowych. Z propozycji dającej możliwość spędzenia czasu wolnego w szeregach 8K-PBOT w ferie br. skorzystali już uczniowie, studenci i nauczyciele.

– Chcemy wyjść naprzeciw młodym ludziom, którzy nie mogą sobie pozwolić na wstąpienie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, ze względu na organizowanie szkolenia podstawowego w czasie trwania roku szkolnego i akademickiego. Ten projekt jest skierowany właśnie do nich – mówi płk Krzysztof Stańczyk, dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Pomysł na szkolenie podstawowe podczas wakacji to świetny pomysł, aby pogodzić naukę i pracę z realizacją swoich marzeń i przeżyć wspaniałą przygodę – dodaje.

REKLAMA

Duże zainteresowanie taką opcją potwierdzają także dane z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, zgodnie z którymi w czasie ostatnich ferii zimowych w szeregi terytorialsów w skali kraju powiększyły się o ponad 700 żołnierzy. W dużej części to uczniowie i studenci, którzy deklarują, że do podjęcia decyzji o założeniu munduru skłoniło ich to, że szkolenia odbywały się w czasie zimowej przerwy międzysemestralnej. Dlatego też, kolejna taka okazja, aby sprawdzić się w trakcie szkolenia podstawowego, bez przerywania nauki, będzie już 16 sierpnia.

Pierwsze szkolenie w 8K-PBOT w ramach projektu „Wakacje z WOT” rozpocznie się już 16 sierpnia 2019 r., a zakończy 31 sierpnia uroczystą przysięgą wojskową połączoną z pierwszym uroczystym świętem Brygady.

8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” powstała w trzecim etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi 81 batalion lekkiej piechoty rozmieszczonych w Toruniu.

Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych. Obecnie w WOT służbę pełni 20 500 żołnierzy, w tym 17 400 ochotników oraz 3 100 żołnierzy zawodowych.

Tekst: por. dr Diana Warchocka

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Śladami Pierwszej Pancernej
 
Jedna misja, jeden zespół
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Pułaski” wrócił do kraju
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Warszawa walczy, wracamy
Wielofunkcyjny scyzoryk
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Wojna wywiadów
Obrady Rady Unii Europejskiej
Spełniliśmy swój obowiązek
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wozy amunicyjne do Raków
A Wave of Alliances
Czarny odchodzi do cywila
Śląskie obchody wojskowego święta
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Przez krew zdobyty Śląsk
Desant z transportowca-giganta
A Torn Subcontinent
F-35 wylądowały w Powidzu
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
High Confidence Operations
Przysięga śląskich terytorialsów
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Sprawdzają Brutusa
Irańskie szachy
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Igrzyska dla Polonusów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kolejne NUR-y do modernizacji
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Cienka niebieska linia
Rivalry on Closed Sea
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Rozdarty subkontynent
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Amerykańska przyszłość WZL
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Piknik ze smakiem
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Zielonka dla Patriotów
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO