moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister Błaszczak o ułatwieniach dla kandydatów na specjalsów

Kandydaci na żołnierzy wojsk specjalnych będą typowani już na etapie służby kandydackiej – zapowiedział dziś Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej spotkał się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z szefami Wojewódzkich Sztabów Wojskowych a przede wszystkim z uczestnikami „Wojskowego wyzwania”, czyli kampanii zachęcającej do wstępowania w szeregi armii.

Poznańskie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych zorganizowało w sobotę „Wojskowe wyzwanie”, akcję która jest częścią szerszego programu rekrutacyjnego MON – „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej". – Cieszę się, że podjęliście wyzwanie i skorzystaliście z naszego zaproszenia. Życzę powodzenia w dzisiejszych ćwiczeniach i zachęcam do wstępowania w szeregi wojska – mówił minister Mariusz Błaszczak zwracając się do uczestników „Wyzwania”. Szef MON przekonywał, że warto zostać żołnierzem. – To wielka sprawa nosić mundur polskiego żołnierza. To zaszczyt i szansa dla młodych ludzi – podkreślał.

Służba w wojsku to zaszczyt

Minister Błaszczak podkreślał, że akcja „Wojskowe wyzwanie” daje – niedostępną wcześniej dla cywili – możliwość spędzenia jednego dnia w jednostce. Dzięki temu ci, którzy myślą o karierze wojskowego mogą wcześniej przekonać się czy rzeczywiście jest to ich powołanie. Mają okazję, by poznać sprzęt, jakim dysponuje armia, spróbować sił na strzelnicy czy poznać na własnej skórze rygory wojskowej dyscypliny. Poznańskie Centrum pozwoliło uczestnikom wyzwania poczuć się jak kierowca Rosomaka (na urządzeniu „Jaskier”) czy jak strzelec (na symulatorze „Śnieżnik”). Można także zweryfikować celność rzucając granatem.

– Służba w wojsku jest swoistą przygodą, czymś co pozytywnie wyróżnia – mówił minister. – Wojsko pozwala łączyć służbę ojczyźnie i realizację pasji. Tak jest w przypadku szeregowej Justyny Święty-Ersetic i Pawła Wojciechowskiego, sportowców, dzięki którym nieraz czuliśmy dumę, że jesteśmy Polakami. Sport i wojsko kształtują charakter – dodał szef resortu obrony. Justyna Święty-Ersetic zdobyła złoto na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy w biegu na 400 metrów i w sztafecie 4x400 metrów, natomiast Paweł Wojciechowski jest złotym medalistą w Glasgow podczas halowych mistrzostw Europy w 2019 roku w skoku o tyczce. Obydwoje łączą sportową pasję ze służą w wojsku – Justyna Święty-Ersetic w stopniu szeregowej, a Paweł Wojciechowski jest starszym szeregowym. – Dzięki wojsku jestem lepszym człowiekiem i sportowcem. Jestem dumny, że mogę nosić polski mundur. Zachęcam wszystkich, by spróbowali tego, co my już znamy – mówił lekkoatleta zwracając się do uczestników „Wojskowego wyzwania”.

Szybciej do wojsk specjalnych?

Minister Błaszczak przypomniał, że jednym priorytetów resortu obrony jest zwiększenie liczebności wojska. – Zależy mi również na eliminacji biurokratycznych barier, aby proces rekrutacji do wojska przebiegał płynnie – deklarował dziś szef MON i poinformował, że w piątek podpisał rozporządzenie dotyczące rekrutacji do wojsk specjalnych. Wprowadzona zmiana zakłada, że kandydaci na operatorów będą typowani przez instruktorów już na wstępnym etapie służby kandydackiej. – Selekcja kandydatów do wojsk specjalnych będzie już na wstępnym etapie służby kandydackiej. Zmiana pozwoli na ukierunkowanie przygotowania osób z odpowiednimi predyspozycjami fizycznymi i psychicznymi do służby w tym rodzaju wojsk. A jest to służba trudna i wymagająca – mówił szef resortu obrony.

Druga zmiana jest istotna dla absolwentów szkół średnich bo wydłuża termin składania wniosków o powołanie do służby kandydackiej. Dziś na złożenie dokumentów mają czas jedynie do 31 marca. – Maturzyści będą mieli więcej czasu na podjęcie decyzji i złożenie dokumentów na uczelnię wojskową – wyjaśniał minister Błaszczak.

Przyjdź i poczuj się jak żołnierz!

Szef MON wziął również udział w odprawie z szefami Wojewódzkich Sztabów Wojskowych. Podziękował też żołnierzom z mobilnych punktów rekrutacyjnych, jakie w ostatnich miesiącach pojawiły się w całej Polsce.
„Wojskowe wyzwanie” zainaugurował minister Błaszczak w lipcu Łebie. – Gwarantuję, że ci wszyscy, którzy przystąpią do Wojska Polskiego, będą mieli szansę osobistego rozwoju. Wojsko Polskie to misja, a służenie w szeregach armii to zawód godnie wynagradzany – mówił wówczas szef MON. Podkreślał, że główna ideą kampanii jest popularyzacja wiedzy na temat służby wojskowej i zachęcenie do wstępowania w szeregi armii.

Podjąć wyzwanie można w każdą sobotę w wyznaczonych jednostkach. W następną sobotę akcję organizuje 17 Brygada Zmechanizowana w Wędrzynie. W sumie od 13 lipca do 24 sierpnia w tym projekcie weźmie udział 17 jednostek. Ci, którzy rozważają wybranie kariery wojskowego przez jeden dzień maja szansę sprawdzić się na strzelnicy, walce wręcz z instruktorami, obejrzeć z bliska wyposażenie znajdujące się w jednostce. W programie są też marsze z mapą, poznawanie zasad radiostacji czy zajęcia sportowe takie jak bieg slalomem, bieg na czas w hełmie i kamizelce, czy opuszczanie się na linie. Ci, którzy po takim dniu są zdecydowani zaciągnąć się w szeregi armii, mogą od razu złożyć wniosek. Na miejscu żołnierze z Wojskowych Komend Uzupełnień pomagają im wypełnić odpowiednie dokumenty.

Akcja „Wojskowe wyzwanie” zakończy się wraz z wakacjami ale nadal będzie trwać rekrutacyjny projekt "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" zainicjowany jesienią ubiegłego 2018 roku. W ramach tej kampanii w całej Polsce pojawiają się m.in. mobilne punkty rekrutacyjne (np. w letnich kurortach). Według danych resortu obrony w ostatnim czasie do WKU wpłynęło ponad 17 tysięcy zgłoszeń od kandydatów na żołnierzy. 

Joanna Tańska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~PanDan
1565097060
Nie warto iść do wojska :) Za 4k tyle wyrzeczeń? pfff
05-7B-DF-F3
~Scooby
1564461600
może mnie weżniecie ? 2 razy nie jadłem 10 dni ....
E7-FB-39-3A
~Scooby
1564374720
.. . zaraz po lotnictwie , które by mogło operować musi być chronione przed pociskami balistycznymi i manewrującymi .... . reszta to" pikuś"
E7-FB-39-3A
~Scooby
1564374600
wojny wygrywa ZMECH.
E7-FB-39-3A

Laboratoria specjalnego przeznaczenia
 
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Spędź ferie z WOT
Jakie zmiany dla podchorążych?
Rodzeństwo na medal
Misja nie tylko wojskowa
Zima, skały i kawalerzyści
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Konkurs pamięci o Katyniu
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Nauka kruszenia lodu
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Na wolność przez dwa mury
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Walka, która poruszyła Europę
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Oczy na wschodnią flankę
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
W Brukseli o przyszłości NATO
Legionowski szpital niemal gotowy
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
W BBN o sytuacji na granicy
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Nowa Rada przy prezydencie
Wiedza, która ratuje życie
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Zielony, żółty czy czerwony?
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Bez AK, ale nadal w walce
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Polska członkiem Eurokorpusu
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Nominacje dla ośmiu oficerów
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Jak Perun z Piratem
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Przesiadka do klasy premium
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
WOT na granicy
Survival w Kosowie
Pierwszy krok do zawodowców
Nowe garaże dla Leopardów
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Saperzy rozminowują Kłaj
Na granicy (na razie) spokojniej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO