moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sport nie dzieli, sport łączy

Mistrz federacji KSW Tomasz Narkun spotkał się z żołnierzami i weteranami podczas kolejnej edycji „Projektu Wojownik”. Tym razem integracyjne zajęcia odbywały się w hali sportowej 12 Brygady Zmechanizowanej w Choszcznie. „Sport nie dzieli, tylko łączy, oni takich zajęć potrzebują” – mówi Tomasz Narkun.

To było już 16. spotkanie żołnierzy w ramach „Projektu Wojownik” – cyklu treningów adresowanych szczególnie do weteranów misji poza granicami państwa, którego twórcą jest także weteran, jednocześnie szef Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, płk Szczepan Głuszczak. Do dziś wzięło w nim udział ok. 600 uczestników, w tym 400 weteranów.

REKLAMA

W koszarach 12 Brygady Zmechanizowanej w Choszcznie spotkało się kolejnych kilkudziesięciu żołnierzy, głównie z garnizonu szczecińskiego, ale także z 17 Brygady Zmechanizowanej i innych jednostek. Wśród nich byli weterani misji w Iraku i Afganistanie, ale także żołnierze, którzy na misjach nie byli, ale z weteranami na co dzień się spotykają i pracują. Mieli zajęcia siłowe, zajęcia jogi, ale także dowiedzieli się o zasadach zdrowego odżywiania. Jednak przede wszystkim przeszli trening sztuk walki. – To na pewno pozwala na odreagowanie stresu i dobrze wpływa na psychikę, nie tylko weteranów, ale każdego z nas, żołnierzy – mówi st. szer. Marcin Stefaniuk z 12 Brygady Zmechanizowanej. – Ten trening pozwala zyskać pewność siebie i oczywiście podnosi naszą sprawność fizyczną, co na pewno przekłada się później na poziom wyszkolenia żołnierza.

– Dla nas, weteranów, to forma pewnej ucieczki od codziennych obowiązków domowych i zawodowych – dodaje kpt. Tomasz Wilczyński, uczestnik misji w Iraku i Afganistanie. – Po powrocie z misji codzienność nie jest już taka sama. Po tych kilku miesiącach, a czasem i roku, świat poszedł do przodu, rodzina się zmieniła, my na misji także. Tego się już nie cofnie, tylko trzeba się z tym nauczyć żyć. Te spotkania mi w tym pomagają. Poza tym to dobra okazja, by spotkać tych, z którymi służyłem i powspominać stare czasy.

Płk Szczepan Głuszczak zwraca uwagę, że „Projekt Wojownik” się zmienia. – Nasze spotkania odbywają się teraz w cyklu nie jednego dnia, ale dwóch. Dzięki temu poza treningiem uczestnicy i mistrzowie prowadzący zajęcia mają czas, by się spotkać, poznać, porozmawiać. Te rozmowy są dla weteranów bardzo ważne – mówi.

Są także nowi uczestnicy. To rodziny żołnierzy poległych na misjach. W Choszcznie w zajęciach z Tomaszem Narkunem wzięła udział m.in. Anita Lechicka, narzeczona Pawła Ordyńskiego, który zginął w marcu 2013 roku na misji w Afganistanie. – To nie jest moje pierwsze spotkanie w ramach „Projektu Wojownik”, chętnie na nie przyjeżdżam, bo panuje tu bardzo pozytywna atmosfera. Oprócz tego, że można się trochę spocić, to przede wszystkim spotykam tu ludzi, którzy mnie rozumieją. Cieszę się, że ta żołnierska rodzina o nas pamięta, choć żołnierzami nie jesteśmy.

Nie zmieniło się jedno – chęć pomagania weteranom. Mistrzowie sztuk walki nie odmawiają i wciąż chętnie poświęcają czas na spotkanie i trening z weteranami. Tym razem dwa dni dla weteranów oddał Tomasz Narkun, zawodnik MMA wagi półciężkiej, posiadacz czarnego pasa w brazylijskim ju-jitsu i międzynarodowy mistrz KSW wagi półciężkiej. – Jestem dumny z tego, że zostałem tu zaproszony – mówi. – Sport pomaga w trudnych przeżyciach i pewnie dlatego cieszy się wśród weteranów taką popularnością. Jak wyładujemy się na treningu, to potem stajemy się w codziennym życiu spokojniejsi i bardziej pokorni. Przez takie zajęcia jesteśmy w stanie im też trochę umilić życie. Sport nie dzieli, sport łączy, takie przedsięwzięcia powinny być realizowane dalej – podkreśla Narkun.

Marcin Górka

autor zdjęć: mat. organizatora, Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


Jedna misja, jeden zespół
 
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Z maratonu programowania do wojska
Umowa na Feniksy
Moje serce należy też do Indii
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Wojsko wraca do Łomży
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Rozpoczynamy nową erę
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Cienka niebieska linia
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Polscy weterani i książę Harry
Głos (z) płonącej Warszawy
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Samochód do desantowania
Polska nie pozostanie osamotniona
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Modernizacja starów 266
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Selekcja w pigułce
Terytorialsi na wysokościach
Thin Blue Line
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Klasy wojskowe po nowemu
Dead to the World
Walka i dyplomacja
Polscy nurkowie na Islandii
Nowa misja i nowy sprzęt
Iranian Chess Game
Pamięć o tragedii
Stalin czekał i kalkulował
Chorwacki test polskich kadetów
Agresja sowieckiego kolosa
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Modernizacja Sokołów
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
A Torn Subcontinent
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Sprawdzają Brutusa
Oko na Europę
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Nowy wiceminister w MON
„Górale” zdobywają miasto
Skok na lotnisko
Brawurowa ucieczka „Orła”
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
W Indiach mieli swój drugi dom
GROM Challenge
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Groźny jak Tallboy
Irańskie szachy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO