moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Siedemnastka świętuje

5 lipca w Międzyrzeczu odbyło się Święto 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz pożegnanie V zmiany PKW w Rumunii.

To już dwudziesty trzeci raz 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana obchodzi swoje święto. Uroczystość realizowana jest rokrocznie zgodnie z Decyzją nr 27 Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 marca 1996 roku, kiedy to polecono sformowanej 17BZ dziedziczenie tradycji 17 Dywizji Piechoty oraz przyjęcie nazwy wyróżniającej Wielkopolska. Tegoż samego dnia patronem brygady został wyśmienity dowódca gen. broni Józef Dowbor-Muśnicki.

Na uroczystości pojawili się znamienici goście m.in. reprezentujący dowódcę 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. dr Dariusz Parylak, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej Sił Zbrojnych Rumunii płk Ionel Sandu, dowódca Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód gen. broni Sławomir Wojciechowski oraz byli dowódcy 17 WBZ.

REKLAMA


Obchody święta brygady rozpoczęła msza św. odprawiona w Kościele pw. św. Wojciecha. Następnie na placu przed międzyrzeckim magistratem zgodnie z ceremoniałem wojskowym odbyła się uroczysta zbiórka Wielkopolskiej Brygady, połączona z przekazaniem w podporządkowanie Dowódcy Operacyjnemu kolejnej już piątej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii w ramach "dostosowanej wysuniętej obecności" (ang. tailored Forward Presence).

W trakcie uroczystości dowódca 17 WBZ gen. bryg. dr Robert Kosowski podziękował wszystkim żołnierzom brygady i pracownikom wojska za kolejny rok wymagającej służby. - W każdym ćwiczeniu, treningu, zadaniu wykazujecie się zaciętością, kreatywnością i poświęceniem. Pomimo trudności i zmieniających się uwarunkowań, nieustanie podążacie do przodu potwierdzając swój kunszt bojowy i wysokie morale.

Ważnym elementem święta było uhonorowanie licznymi wyróżnieniami najbardziej zasłużonych żołnierzy Wielkopolskiej Brygady, którzy wykazali się ponadprzeciętnym zaangażowaniem i profesjonalizmem w wykonywaniu zadań w kraju i poza granicami Rzeczypospolitej. Medale i wyróżnienia prezydenckie i ministerialne wręczył były dowódca 17WBZ gen. broni Sławomir Wojciechowski.

Uroczystość była także znakomitą okolicznością do podpisania listu intencyjnego dotyczącego zacieśnienia współpracy bilateralnej pomiędzy zaprzyjaźnionymi brygadami - 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną i rumuńską 15 Brygadą Zmechanizowaną. Dowódca rumuńskiej brygady płk Ionel Sandu przekazał także na ręce gen. bryg. Roberta Kossowskiego kopię sztandaru 15BZ Sił Zbrojnych Rumunii.

Warto wspomnieć, że brygada poza realizacją zadań stricte militarnych, bardzo mocno współpracuje z lokalnymi władzami, będąc nieocenionym partnerem. Na zakończenie oficjalnych obchodów Święta Cyfrowej Brygady odbyła się defilada poddziałów międzyrzeckiej brygady, sprzętu wojskowego znajdującego się na wyposażaniu zmotoryzowanych oraz towarzystw historycznych.


Następnie uroczystości przeniosły się pod pomnik patrona 17WBZ gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego, gdzie delegacje zaproszonych gości złożyły wieńce. Przed samą ceremonią głos zabrał pułkownik Zbigniew Zieliński, członek Armii Krajowej, żołnierz wyklęty, członek Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz sekretarz stanu. Pan Pułkownik podkreślił jak wybitnego dowódcę mamy za patrona oraz podkreślił, iż jest to powód do dumy, ale i ogromne zobowiązanie.

Elementem święta Siedemnastki był festyn rodzinny, na którym bawili się żołnierze wraz ze swymi rodzinami. Nie zabrakło na nim licznych atrakcji dla najmłodszych i tych starszych, a wszystko to przy akompaniamencie muzyki wojskowej i rozrywkowej. Jak podkreślił dowódca 17WBZ: - Za sukcesami żołnierzy zawsze stoją ich rodziny i bliscy, to właśnie oni są konieczną grupą wsparcia, powiernikami trosk i obaw. Przekażcie swoim bliskim najserdeczniejsze wyrazy wdzięczności.

17 WBZ jest zaliczana do elitarnych jednostek Wojsk Lądowych. Wyposażona jest najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponuje polska armia. Przeznaczona jest do wykonania zadań militarnych, jaki reagowania na zagrożenia niemilitarne zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Brygada jest jednostką bardzo aktywnie włączającą się w działania polskich kontyngentów wojskowych poza granicami kraju. Żołnierze brygady wielokrotnie uczestniczyli w misjach w Iraku, Czadzie i Afganistanie, Bośni i Hercegowinie oraz Rumuni.

Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Michał Wilk, st. szer. Kamil Śpiączka

dodaj komentarz

komentarze


Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
 
Rywalizacja na zamkniętym morzu
„Mieszko” po wodowaniu
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Air-Landing Outside Comfort Zone
Nowy pułk artylerii
Nowi szturmani w JW Agat
Początek dowódczej drogi
Raki dla zawiszaków
Stawiamy na rozwój
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Sojusze na fali
Polsko-francuska szkoła uczuć
Działalność firm na rzecz obronności
Fleet of the Future
Brytyjska „pamiątka”
Sport nie dzieli, sport łączy
Formowanie 19 Brygady
Miroslawiec Up
Desant na czeskich spadochronach
F-35 wylądowały w Powidzu
„Pułaski” wrócił do kraju
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Kolejna szabla AFN zdobyta
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Rozpoczynamy nową erę
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Karabiny od dęblińskich saperów
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Moja „bazówka”
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Wielkie święto kawalerii!!!
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Rozdarty subkontynent
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Obrady Rady Unii Europejskiej
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Tak umierał Wołyń
Zmiany w przepisach mundurowych
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Dragon’19” od kuchni
Nowe nakolanniki
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Gotowi na F-35?
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Obława pełna białych plam
Kierunek: Afganistan
The Chariots of Jihad

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO