moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-chorwacka wizyta w Bemowie Piskim

Premier Chorwacji Andrej Plenković z wizytą w Polsce. Dziś rano spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, a po południu odwiedził żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO, która stacjonuje w Bemowie Piskim. Na Mazurach towarzyszyli mu szefowie resortów obrony narodowej obu państw – Damir Krstičevič i Mariusz Błaszczak.

Delegacja rządu Chorwacji – premier Andrej Plenković i minister obrony narodowej Damir Krstičević, a także szef polskiego MON Mariusz Błaszczak przyjechali dziś do Bemowa Piskiego. Tam na co dzień stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO. Tworzy ją 1300 żołnierzy z czterech armii Sojuszu Północnoatlantyckiego – Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. To właśnie oni, w razie zagrożenia, mają jako pierwsi przystąpić do obrony wschodniej flanki NATO.

– Dziękuję panu premierowi za obecność chorwackich sił zbrojnych na wschodniej flance Sojuszu. To dowód wspaniałej współpracy, zrozumienia między naszymi narodami i realizacji zasadniczego celu NATO, jakim jest odstraszanie potencjalnego przeciwnika – mówił minister Mariusz Błaszczak. Szef MON przypomniał także, że polscy i chorwaccy żołnierze współdziałają nie tylko w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO. – 1 lipca rozpoczęła swój dyżur Grupa Bojowa Unii Europejskiej, którą tworzą pododdziały z państw Grupy Wyszehradzkiej, a także z Chorwacji. Dzięki temu nasze armie podnoszą swoje umiejętności, tym samym wzmacniają bezpieczeństwo naszych narodów – dodał.

REKLAMA

Wcześniej Andrej Plenković spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Tematem rozmów były m.in. bezpieczeństwo, współpraca regionalna, a także Inicjatywa Trójmorza, Proces Berliński i Szczyt Bałkanów Zachodnich. – Polska i Chorwacja zawsze były bardzo zaprzyjaźnionymi krajami. W szczególności ten czas, gdy razem jesteśmy w UE pokazuje, jakie mamy wspólne interesy i jak możemy okazywać sobie solidarność – mówił szef polskiego rządu. – Szczególny związek między Chorwatami i Polakami symbolizuje papież Jan Paweł II. który odegrał ważną rolę w uznaniu niepodległej Chorwacji na arenie międzynarodowej – skomentował premier Chorwacji.

Decyzja o utworzeniu Batalionowych Grup Bojowych na wschodniej flance to jedna z najważniejszych decyzji, jaka zapadła podczas szczytu Sojuszu, który w 2016 roku odbył się w Warszawie. Wówczas postanowiono, że przedstawiciele armii NATO w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (ang. enhanced Forward Presence – eFP) będą stacjonować w Polsce, na Litwie i Łotwie, a w ramach dostosowanej wysuniętej obecności (ang. tailored Forward Presence – tFP) w Rumunii.

Pierwsza zmiana BGB – złożona z żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii – rozpoczęła swoją misję w Polsce w kwietniu 2017 roku. Pół roku później dołączyli do nich Chorwaci. Obecnie na Mazurach stacjonuje 70 wojskowych chorwackich sił zbrojnych wyposażonych w samobieżne wyrzutnie rakiet M92 Volcano.

 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Rozdarty subkontynent
 
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Wielkie święto kawalerii!!!
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Zmiany w przepisach mundurowych
Fleet of the Future
Stawiamy na rozwój
Brytyjska „pamiątka”
„Dragon’19” od kuchni
Nowy pułk artylerii
Kolejna szabla AFN zdobyta
Nowi szturmani w JW Agat
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Polsko-francuska szkoła uczuć
Działalność firm na rzecz obronności
Karabiny od dęblińskich saperów
Kierunek: Afganistan
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Formowanie 19 Brygady
Obrady Rady Unii Europejskiej
Gotowi na F-35?
Sport nie dzieli, sport łączy
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
„Mieszko” po wodowaniu
Raki dla zawiszaków
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Air-Landing Outside Comfort Zone
Moja „bazówka”
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rozpoczynamy nową erę
„Pułaski” wrócił do kraju
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Obława pełna białych plam
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Nowe nakolanniki
Tak umierał Wołyń
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Miroslawiec Up
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Początek dowódczej drogi
Sojusze na fali
Desant na czeskich spadochronach
F-35 wylądowały w Powidzu
The Chariots of Jihad
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO