moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-chorwacka wizyta w Bemowie Piskim

Premier Chorwacji Andrej Plenković z wizytą w Polsce. Dziś rano spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, a po południu odwiedził żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO, która stacjonuje w Bemowie Piskim. Na Mazurach towarzyszyli mu szefowie resortów obrony narodowej obu państw – Damir Krstičevič i Mariusz Błaszczak.

Delegacja rządu Chorwacji – premier Andrej Plenković i minister obrony narodowej Damir Krstičević, a także szef polskiego MON Mariusz Błaszczak przyjechali dziś do Bemowa Piskiego. Tam na co dzień stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO. Tworzy ją 1300 żołnierzy z czterech armii Sojuszu Północnoatlantyckiego – Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. To właśnie oni, w razie zagrożenia, mają jako pierwsi przystąpić do obrony wschodniej flanki NATO.

– Dziękuję panu premierowi za obecność chorwackich sił zbrojnych na wschodniej flance Sojuszu. To dowód wspaniałej współpracy, zrozumienia między naszymi narodami i realizacji zasadniczego celu NATO, jakim jest odstraszanie potencjalnego przeciwnika – mówił minister Mariusz Błaszczak. Szef MON przypomniał także, że polscy i chorwaccy żołnierze współdziałają nie tylko w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO. – 1 lipca rozpoczęła swój dyżur Grupa Bojowa Unii Europejskiej, którą tworzą pododdziały z państw Grupy Wyszehradzkiej, a także z Chorwacji. Dzięki temu nasze armie podnoszą swoje umiejętności, tym samym wzmacniają bezpieczeństwo naszych narodów – dodał.

REKLAMA

Wcześniej Andrej Plenković spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Tematem rozmów były m.in. bezpieczeństwo, współpraca regionalna, a także Inicjatywa Trójmorza, Proces Berliński i Szczyt Bałkanów Zachodnich. – Polska i Chorwacja zawsze były bardzo zaprzyjaźnionymi krajami. W szczególności ten czas, gdy razem jesteśmy w UE pokazuje, jakie mamy wspólne interesy i jak możemy okazywać sobie solidarność – mówił szef polskiego rządu. – Szczególny związek między Chorwatami i Polakami symbolizuje papież Jan Paweł II. który odegrał ważną rolę w uznaniu niepodległej Chorwacji na arenie międzynarodowej – skomentował premier Chorwacji.

Decyzja o utworzeniu Batalionowych Grup Bojowych na wschodniej flance to jedna z najważniejszych decyzji, jaka zapadła podczas szczytu Sojuszu, który w 2016 roku odbył się w Warszawie. Wówczas postanowiono, że przedstawiciele armii NATO w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (ang. enhanced Forward Presence – eFP) będą stacjonować w Polsce, na Litwie i Łotwie, a w ramach dostosowanej wysuniętej obecności (ang. tailored Forward Presence – tFP) w Rumunii.

Pierwsza zmiana BGB – złożona z żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii – rozpoczęła swoją misję w Polsce w kwietniu 2017 roku. Pół roku później dołączyli do nich Chorwaci. Obecnie na Mazurach stacjonuje 70 wojskowych chorwackich sił zbrojnych wyposażonych w samobieżne wyrzutnie rakiet M92 Volcano.

 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Osa na patrole
 
Nowy wiceminister w MON
Snajper walczy także z wiatrem
„Albatros” już na wodzie
Raki strzelały na Bałkanach
Kolejne Raki dla wojska
Wabik z WAT-u
Rescue Like You Would in a War
Nowa misja i nowy sprzęt
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Fort zagłady
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Lotem przeciw bolszewikom
Bożeny do modyfikacji
Rusza budowa szpitala w Legionowie
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
68W znaczy ratownik
Na strzelnicy w szczytnym celu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
68W Means Lifesaver
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Rozpoczynamy nową erę
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Sosnkowski przywrócony
Klasy wojskowe po nowemu
Wsparcie dla saperów
Thin Blue Line
W drodze po zwycięstwo
Gavia na Atlantyku
Wyjątkowa operacja minerów
Włochy też chcą Tempesta
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Życie po zdjęciu munduru
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Rozmowy z diabłem
Zmarł trzeci z rannych saperów
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rapują zapraszając do WOT
Cienka niebieska linia
Niezwyciężeni znowu trenują
Wojskowe szkolenie dla studentów
Jani, cudem ocalony
Trening medyczny przed misją
Zapomniany żołnierz Niepodległej
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Iranian Chess Game
Niechciany traktat
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO