moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wykaż się kondycją i zdobądź odznakę sprawności

Do tej pory Wojskową Odznakę Sprawności Fizycznej mogli zdobyć jedynie żołnierze zawodowi i kandydaci na zawodowców. Teraz będą mogli po nią sięgnąć także terytorialsi. Ale zmian jest więcej. Nowe przepisy dotyczące zdobywania odznaki sprawności m.in. zrównały dystans marszobiegu dla kobiet i mężczyzn do 3 km i wprowadziły nowy termin egzaminów – 1 października.

Nowe zasady zdawania egzaminów na Wojskową Odznakę Sprawności Fizycznej weszły w życie ubiegłym tygodniu. Decyzję w tej sprawie podpisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Wydanie tego dokumentu było konieczne z uwagi na znowelizowane i obowiązujące od początku tego roku przepisy dotyczące sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych – mówi ppłk Mirosław Bembnowicz, szef Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia Sztabu Generalnego WP.

REKLAMA

Według nowych zasad, podczas corocznego egzaminu z WF dystans marszobiegu ma być jest taki sam taki sam dla mężczyzn i kobiet i wynosić 3 km. Wcześniej panie mierzyły się w biegu na kilometr. Nowością jest także ujednolicenie konkurencji sprawdzających siłę (kobiety na równi z mężczyznami mogą wybrać między pompkami na ławeczce i podciąganiem się na drążku) oraz zwinność i sprawność (panie zamiast biegu zygzakiem mogą wybrać bieg wahadłowy 10x10).

Odznaka dla najsprawniejszych

– Do tych nowych norm i konkurencji dopasowane zostały konkurencje egzaminów na Wojskową Odznakę Sprawności Fizycznej. Honoruje ona najsprawniejszych żołnierzy i ma propagować wysoką sprawność fizyczną oraz zdrowy styl życia – mówi ppłk Bembnowicz. Sama odznaka to niewielki metalowy znaczek z napisem WOSF i rysunkiem konturu bieżni sportowej i trzech strzał symbolizujących sprawność fizyczną. Mogą się o nią ubiegać żołnierze zawodowi, którzy w danym roku kalendarzowym otrzymali ocenę pozytywną z testu sprawności, kandydaci na żołnierzy zawodowych oraz – jako novum w przepisach – także żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową.

W tym roku taką szansę żołnierze otrzymają 1 października. To wtedy, zgodnie z decyzją ministra, mają ruszyć egzaminy. Ten termin to także nowość, ponieważ dotychczas o odznakę można było ubiegać się wyłącznie w czasie sprawdzianów z WF.

Egzamin na odznakę obejmie cztery konkurencje sprawdzające wytrzymałość, umiejętność pływania, siłę oraz szybkość i zwinność. Trzeba zaliczyć bieg na 3 km, pływanie stylem dowolnym na dystansie 50 m, podciąganie na drążku wysokim lub pompki oraz do wyboru bieg wahadłowy 10x10 lub bieg zygzakiem „po kopercie”.

Jakie normy?

Normy czasowe i liczby powtórzeń będą uzależnione od wieku. I tak np. mężczyzna w wieku 26-30 lat (II grupa wiekowa) będzie musiał przebiec 3 km w czasie 12,15 min, przepłynąć dystans 50 m stylem dowolnym w 43 s, 16 razy podciągnąć się na drążku lub zrobić 70 pompek oraz zaliczyć bieg wahadłowy 10x10 w czasie 28,9 s (lub zamiennie bieg po kopercie zygzakiem w 23 s). Kobieta w wieku 36- 40 lat (IV grupa wiekowa), by zdobyć odznakę będzie musiała przebiec 3 km w czasie 15,1 s, pływanie w 51 s, zrobić 5 podciągnięć na drążku lub wykonać 36 pompek, a także zaliczyć bieg wahadłowy 10x10 w czasie 31,6 s lub bieg po kopercie zygzakiem w 27,5 s.

Odznakę otrzyma ten, kto zaliczy wszystkie konkurencje według wskazanych kryteriów. Prawo do posiadania i noszenia odznaki potwierdzi legitymacja WOSF. Przyznane odznaki żołnierze będą musieli potwierdzić w kolejnym roku. – Odznaka ma mobilizować żołnierzy do systematycznego dbania o kondycję. Nie wystarczy zatem raz zdać egzamin i po sprawie. Jeśli podczas kolejnego testu żołnierz nie wykaże się sprawnością wymaganą do zdobycia odznaki, prawo do jej noszenia zostanie zawieszone – podsumowuje ppłk Bembnowicz.

W ubiegłym roku WOSF zdobyło około 8 tysięcy żołnierzy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: IWSZ

dodaj komentarz

komentarze

~LuckyLuck
1562251320
Zgadzam się z Tobą. Dodatkowo Jeżeli wymagany będzie basen to mon powinien umożliwić trenowanie na basenie. Zresztą w niektórych miejscowościach nie ma w ogóle gdzie trenować.. mam wrażenie, że jeszcze się coś w tym temacie pozmienia
E9-E6-2E-C2
~Domin
1562153280
Warto by bylo tez pomyśleć o jakiejś namacalnej formie motywacji do zdobycia tej odznaki, np. Staly dodatek do pensji lub jednorazowo ale w kwocie ustalonej odgórnie o w tedy dopiero bedzie sens angarzowac się w cos takiego, bo żeby zaliczyc te normy nie wystarczy codziennie uczestniczyc w "zaprawie" i zajeciavh z w-f, trzeba poswiecic czas prywatny na dodatkowe treningi i basen.
FC-68-92-BA

Polscy żołnierze wracają do Libanu
 
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rozdarty subkontynent
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Od konfliktu do zgody
Morska Bryza w pobliżu Krymu
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Obława pełna białych plam
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Desant na czeskich spadochronach
Stawiamy na rozwój
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Gotowi na F-35?
Nowe nakolanniki
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Sojusze na fali
„Dragon’19” od kuchni
Brytyjska „pamiątka”
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Kolejna szabla AFN zdobyta
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Polska historia w Norwegii
Rozpoczynamy nową erę
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
NATO silniejsze z rezerwistami
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
The Chariots of Jihad
Tak umierał Wołyń
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Działalność firm na rzecz obronności
Raki dla zawiszaków
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Moja „bazówka”
Polsko-francuska szkoła uczuć
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Kolejne drony dla WOT-u
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
F-35 wylądowały w Powidzu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Formowanie 19 Brygady
Sport nie dzieli, sport łączy
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Wkręceni w skoki
„Pułaski” wrócił do kraju
Zmiany w przepisach mundurowych
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Nowi szturmani w JW Agat
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Kierunek: Afganistan
Rivalry on Closed Sea
Ankona – samodzielna polska operacja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO