moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Logistyka dla Leopardów

W Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych otwarto nowoczesne Centrum Serwisowo-Logistyczne czołgów Leopard 2. – To kolejny krok na drodze do zwiększenia potencjału naszej armii – ocenił premier Mateusz Morawiecki. Inwestycja kosztowała 46 mln złotych, w całości została sfinansowana przez poznańskie zakłady.

W Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu oddano dziś do użytku specjalistyczną halę remontową, czyli ostatni budynek wchodzący w skład Centrum Serwisowo-Logistycznego „CSL – WZM – LEOPARD 2”. CLS tworzą jeszcze centrum zespołów napędowych, autoryzowane centrum serwisowe, magazyn części zamiennych i zapasów wielkogabarytowych oraz centrum szkolenia specjalistycznego.

Do uczestników dzisiejszej uroczystości otwarcia hali remontowej napisał premier Mateusz Morawiecki. – To kolejny krok na drodze do zwiększenia potencjału naszej armii – ocenił szef rządu. – W Poznaniu, nową młodość będą zyskiwać użytkowane przez Wojsko Polskie czołgi Leopard 2. (…) Po modernizacji będą zapewniały wyższy poziom bezpieczeństwa załodze przy zwiększonych możliwościach bojowych. Jednym z kluczowych aspektów programu jest tworzenie krajowych możliwości obsługowo-serwisowych tych nowoczesnych maszyn. Otwarcie Centrum wpisuje się w ten cel – napisał Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Elżbieta Wawrzynkiewicz, prezes Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu, podkreślała, że otwarcie hali to dla poznańskiej spółki moment symboliczny. – Kiedyś była to hala C/D. To tutaj, w 2013 roku, trafiły do obsługi pierwsze Leopardy. My byliśmy wówczas tylko podwykonawcą i nasz udział w pracach przy jednym czołgu wynosił zaledwie 300 roboczogodzin. Dziś, w tym miejscu, będziemy remontować czołgi sami, a nasz udział pracach wyniesie 5 tysięcy roboczogodzin – komentowała.

Poznańskie Centrum już działa i – jak zapewniała prezes Elżbieta Wawrzynkiewicz – przynosi pieniądze. – Obecnie mamy w naprawach 25 czołgów Leopard, w przyszłym roku chcielibyśmy ich tu mieć 30-35, a za dwa lata jeszcze 10 więcej. To jest projekt, który będzie się rozwijać – mówiła.

Wybudowanie i wyposażenie Centrum pochłonęło 46 mln zł. W magazynach zgromadzono części zamienne o wartości 15 mln zł. – Tylko na szkolenia i licencje wydaliśmy 4 miliony. Natomiast na specjalistyczne oprzyrządowanie przeznaczyliśmy 17 milionów. Wszystkie wydatki pokrywaliśmy sami, bez pomocy Skarbu Państwa, bez dotacji, subwencji. Wypracowywaliśmy zyski i przeznaczaliśmy je na rozwój – mówiła szefowa poznańskich zakładów.

Sebastian Chwałek, wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podkreślał, że CSL ma strategiczne znaczenie dla PGZ i polskiej armii. – Utworzenie Centrum Serwisowo-Logistycznego czołgów Leopard 2 nie tylko daje Polskiej Grupie Zbrojeniowej kompetencje do obsługi i modernizacji tych pojazdów. To również stworzenie rezerwuaru części zamiennych dla Sił Zbrojnych RP – zauważył wiceprezes Chwałek. Jego zdaniem CSL pozwoli narodowemu holdingowi zmierzyć się z innymi pancerno-zmechanizowanymi programami modernizacyjnymi Sił Zbrojnych RP. – Chcemy dołączyć do grona producentów czołgów. Mam nadzieję, że jednym z zakładów, który będzie uczestniczył w przyszłej produkcji będzie WZM w Poznaniu. To nie jest mrzonka. PGZ wraz kontrahentami jest w stanie przygotować takie rozwiązanie dla polskiej armii – zapewniał.

Sebastian Chwałek zapowiedział również, że niedługo rozpoczną się prace nad utworzeniem drugiego Centrum Serwisowo – Logistycznego czołgów Leopard 2. Powstanie ono w Bumarze Łabędy. – Powielanie tego rodzaju kompetencji jest niezbędne w sytuacji kryzysu, zagrożenia. Musimy być gotowi na wzmożoną ilość usług dla Sił Zbrojnych RP – wyjaśniał.

CSL w Poznaniu ma specjalizować się w pracach przy czołgach Leopard 2A5, natomiast Bumar Łabędy będą zajmować się czołgami Leopard 2A4 oraz Leopard 2PL.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski, PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Wkręceni w skoki
 
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Kolejna szabla AFN zdobyta
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Nowi szturmani w JW Agat
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Obława pełna białych plam
Stawiamy na rozwój
Zmiany w przepisach mundurowych
ORP „Mewa” – historia bliska końca
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Brytyjska „pamiątka”
Desant na czeskich spadochronach
Moja „bazówka”
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
NATO silniejsze z rezerwistami
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Sport nie dzieli, sport łączy
Obrady Rady Unii Europejskiej
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Polsko-francuska szkoła uczuć
„Pułaski” wrócił do kraju
Rozdarty subkontynent
Raki dla zawiszaków
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
The Chariots of Jihad
Kolejne drony dla WOT-u
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rywalizacja na zamkniętym morzu
„Dragon’19” od kuchni
Działalność firm na rzecz obronności
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Formowanie 19 Brygady
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Kierunek: Afganistan
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Rivalry on Closed Sea
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Sojusze na fali
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Tak umierał Wołyń
Nowe nakolanniki
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
F-35 wylądowały w Powidzu
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Polska historia w Norwegii
Ankona – samodzielna polska operacja
Od konfliktu do zgody
Rozpoczynamy nową erę
Gotowi na F-35?
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO