moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady

Na służbie naprawia transportery Rosomak. W wolnym czasie trenuje sporty walki. Starszy szeregowy Michał Piwowarski, żołnierz 12 Brygady Zmechanizowanej właśnie przywiózł złoto z Mistrzostw Europy w ju-jitsu w Bukareszcie. Koledzy z Brygady od dawna śledzą jego osiągnięcia sportowe. – W jednostce mówimy mu „mistrzu” – przyznają z dumą.


Piwowarski trenuje również MMA

Na mistrzostwach w Bukareszcie Polacy okazali się najlepszą drużyną Europy. Zdobyli w sumie 12 złotych, 5 srebrnych i 8 brązowych krążków. Jeden ze złotych medali przywiózł elektromechanik z 12 Brygady Zmechanizowanej, starszy szeregowy Michał Piwowarski.

Żołnierz startował w konkurencji ne waza (tzw. walki parterowe) w kategorii wagowej plus 94 kg. W finale zmierzył się z utytułowanym Rosjaninem, Sergey’em Boriskinem (mistrz, medalista mistrzostw świata i Europy). – Byłem na 90 procent pewien, że w końcu na niego trafię – mówi st. szer. Piwowarski. – Do tej pory walczyliśmy dwa razy. Raz wygrał on, raz ja. To był rewanż – dodaje.

REKLAMA

Jednak walka była mordercza. Rosyjski zawodnik waży ponad 160 kg, czyli ok. 50 kg więcej od Polaka. Jest też znacznie wyższy od naszego zawodnika. Poza tym finał był dla Piwowarskiego już czwartym starciem tego dnia. Polski sportowiec był nieco zmęczony.

– Gdy jechałem na zawody wiedziałem, że medal mam w zasięgu ręki, dlatego byłem zdeterminowany i przygotowany do walki finałowej – opowiada. Plan był taki, żeby Rosjanina zmęczyć. Przez większą część walki wydawało się, że Piwowarski zakończy mistrzostwa ze srebrnym medalem, bo jego przeciwnik wygrywał na punkty. Jednak na pół minuty przed regulaminowym końcem spotkania polski żołnierz zastosował tzw. chwyt „duszenia od tyłu” i walka zakończyła się przed czasem zwycięstwem naszego reprezentanta.

– To uczucie, gdy stoi się na najwyższym stopniu podium na najważniejszej w tej dyscyplinie imprezie w Europie, nie ma sobie równych – mówi st szer. Michał Piwowarski. – Słyszę polski hymn i jestem dumny, że wygrałem. Wiem, że było warto włożyć tyle pracy i zdrowia. To chwila, którą przeżywa na świecie niewielka grupa ludzi – dodaje żołnierz.

Piwowarski trenuje sztuki walki (nie tylko ju-jitsu, bo również MMA) stosunkowo od niedawna, bo od sześciu lat. Na trening do uznanego w środowisku klubu Berserkers w Szczecinie przyprowadził go kolega. On przestał już trenować, Michał Piwowarski został. Sport go wciągnął. – Lubię walkę, rywalizację. Wspiera mnie rodzina i przełożeni w Brygadzie – mówi. Na co dzień st. szer. Piwowarski jest elektromechanikiem w kompanii remontowej batalionu logistycznego w 12 Brygadzie. Zajmuje się naprawą transporterów Rosomak. – Pomimo natłoku pracy, jednostka pozwala mi znaleźć czas na treningi i wyjazdy na zawody, które odbywają się dość często. Właściwie co weekend gdzieś wyjeżdżam – dodaje złoty medalista.

Koledzy z kompanii od dawna śledzą jego karierę sportową. – Jesteśmy z niego dumni. Mówimy mu „mistrzu” – opowiadają żołnierze.

Kącik z pucharami i nagrodami w domu 30-letniego Michała Piwowarskiego wciąż się powiększa. Wcześniej zdobył m.in. tytuły mistrza Polski brązowych pasów w brazylijskim ju-jitsu, mistrza Polski w ju-jitsu ne waza czy drużynowego wicemistrza świata ju-jitsu. Złoty medal z Bukaresztu jest największym trofeum życiowym żołnierza. – Na razie – podkreśla szeregowy. I dodaje: – Postaram się, aby moi kilkuletni dziś synowie w przyszłości byli ze mnie dumni.

Marcin Górka

autor zdjęć: TFL, Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


Niszczyciele czołgów z PGZ
 
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Klasy wojskowe po nowemu
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Jedna misja, jeden zespół
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Awaryjny most gotowy
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Nowy wiceminister w MON
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Cztery lata LITPOLUKBRIG
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Defendery 2019 – część 3
Chorwacki test polskich kadetów
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Kosmiczny gość
Sprawdzają Brutusa
Nowa misja i nowy sprzęt
Podstawa silnego przemysłu
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Gen. Reudowicz doradcą prezydenta
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Defendery 2019
Rozpoczynamy nową erę
Rok Żelaznej Dywizji
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
A Torn Subcontinent
Umarły dla świata
Cienka niebieska linia
Iranian Chess Game
Oko na Europę
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Defendery 2019 – część 4
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
„Robot” w akcji
Warszawa – miasto nieujarzmione
Irańskie szachy
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Terytorialsi na wysokościach
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Historia Liberatora wyjaśniona
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Thin Blue Line
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Przetrwać do świtu
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Polska nie pozostanie osamotniona
Zapal światło dla ofiar Katynia
Większe dotacje na budowę strzelnic
Polskie firmy na targach w Londynie
Śląskie sceny z życia
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Wrzesień ’39 na południu Polski
DSEI dla ludzi morza
Defendery 2019 – część 2

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO