moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wystartował Krwioobieg Edycja 2019

II edycja projektu „Krwioobieg Terytorialsa” wkroczyła w decydującą fazę. W 12 Wielkopolskiej Brygadzie zorganizowano dziś pierwszą z zaplanowanych, w całym kraju zbiórek krwi. W projekt zaangażowane są wszystkie brygady obrony terytorialnej, a zbiórki odbędą się łącznie w 12 lokalizacjach. Akcja potrwa do 23 czerwca.

7 czerwca, w piątek, rozpoczął się praktyczny wymiar II edycji projektu Krwioobieg Terytorialsa. W 12 Wielkopolskiej Brygadzie OT zorganizowano pierwszą z cyklu czerwcowych zbiórek krwi. Zbiórki zaplanowano łącznie w 12 miastach: Białystok, Lublin, Rzeszów, Olsztyn, Warszawa, Gdańsk, Radziejów, Łódź, Starachowice, Kraków, Poznań i Katowice. Wezmą w nich udział Terytorialsi z trzynastu brygad. Akcja potrwa do 23 czerwca, jednak największe jej natężenie przypada na 15 czerwca. Wtedy też odbędzie się m.in. wspólna zbiórka krwi w Warszawie, zorganizowana przez 5. i 6. Brygadę Obrony Terytorialnej.

Głównym celem akcji pozostaje niezmiennie propagowanie idei krwiodawstwa i krwiolecznictwa, jednak w tym roku, ważnym celem organizowanego projektu jest jeszcze lepsza synchronizacja donacji krwi i osocza z potrzebami terytorialnymi i czasowymi banków krwi. WOT dąży do takiego przemodelowania swojego systemu HDK, by krew była oddawana wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebna.

REKLAMA

Podczas zaplanowanych zbiórek krwi, w brygadach zostaną zorganizowane towarzyszące im minifestyny, podczas których będzie można m.in. wykonać podstawowe badania zdrowotne np. EKD, poziom cukru we krwi, badanie wzroku, pomiar ciśnienia tętniczego czy dobór diety. W trakcie ich trwania będzie można również skorzystać z nauki udzielania pierwszej pomocy oraz spotkać się z Terytorialsami i weteranami Armii Krajowej. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych i tych trochę starszych.

W akcjach zaplanowanych od 7 do 23 czerwca br., na terenie 12 polskich miast, może wziąć udział każdy komu idea donacji krwi jest bliska i chciałaby oddać tego dnia krew. Na dawców czekają pamiątkowe monety okolicznościowe i wiele innych atrakcji.

Projekt żołnierzy WOT w tym roku odbywa się pod „parasolem” międzyresortowej akcji SPOKREWNIENI SŁUŻBĄ. Do wspólnego oddawani krwi zapraszamy mundurowych z innych służb oraz osoby cywilne!

O projekcie Krwioobieg Terytorialsa

„KRWIOoBIEG Terytorialsa” jest strategicznie ważnym projektem dla Wojsk Obrony Terytorialnej, wynika to oczywiście z misji formacji jaką jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”.

Głównymi celami projektu są poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych.

Realizacja projektu wpływa również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczynia się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo i transplantologię.

W ramach projektu planowane jest coroczne zwiększenie liczby honorowych dawców krwi. Na wypadek zdarzeń kryzysowych, w gotowości do alarmowego oddania krwi ma być pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Założenia organizacyjne do sprawnej realizacji projektu zakładają, że w każdej kompanii jeden z żołnierzy jest koordynatorem HDK. Zadaniem tego żołnierza jest dbanie o utrzymanie systemu oddawania krwi, odpowiedzialność za planowe akcje krwiodawstwa, a w przypadku nagłego zapotrzebowania na krew – organizacja akcji alarmowych.

Tekst: ppłk Marek Pietrzak

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Jak zginął „Ponury”
 
„Air Force One” na Cytadeli
NATO pokazało siłę na Bałtyku
„Dragon” na Bałtyku
A Half-Open Gate to Hell
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Kolejna szabla AFN zdobyta
Rusza cyberkomponent WOT-u
Następcy Herculesów
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Działalność firm na rzecz obronności
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
Chemicy w akcji
Polski wkład w operację „Overlord”
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Obrady Rady Unii Europejskiej
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Fleet of the Future
Trudny sojusz partyzantów
Zmiany w przepisach mundurowych
Kontroler na bojowo
The Chariots of Jihad
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Curious about Poland
Medale dla uczestników walk w Karbali
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Pierwszy krok do „Mewy”
Mapa z głębin morza
Memory Gives Us Wings
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
F-16 wracają do Polski
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Tu się zadań nie wybiera
Logistyka dla Leopardów
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Kierunek: Afganistan
Flota przyszłości
Miroslawiec Up
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
Ekonowinki na poligonie
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Rydwany dżihadu
Likwidacja komendanta Junka
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Masters` Killer dał w kość po raz szósty
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO