moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Projekt, który ratuje życie!

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej dołączyła do długofalowego projektu Wojsk Obrony Terytorialnej, którego celem będzie ratowanie życia i zdrowia mieszkańców całego kraju. „KRWIOoBIEG TERYTORIALSA” to akcja, która spowoduje, że każdego roku w systemie przybędzie tysiąc litrów krwi, a w gotowości do jej alarmowego oddania będzie do dyspozycji pół tysiąca dawców – żołnierzy.

„KRWIOoBIEG Terytorialsa” jest strategicznie ważnym projektem, do którego dołączyła 6 Mazowiecka Brygady Obrony Terytorialnej. Idea projektu wynika z misji formacji jaką jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W ten sposób żołnierze OT wnoszą wkład w kształtowanie bezpiecznej przyszłości kraju.

W 6 MBOT utrzymywana jest zdolność stałej gotowości Terytorialsów do tzw. „alarmowego oddania krwi”, która jest ważnym aspektem całego projektu. Żołnierze w razie nagłej konieczności, są „Zawsze Gotowi”, do zaoferowania pomocy potrzebującym. Aby to było możliwe, w każdej kompanii lekkiej piechoty jest wyznaczony koordynator HDK, planowane akcje krwiodawstwa, prowadzenie statystyk, a także, w przypadku nagłej potrzeby, za organizację akcji alarmowych.
Liczba honorowych dawców krwi jak i tych, którzy deklarują chęć alarmowego jej oddawania, zarówno w 6 MBOT jak i w całych Wojskach Obrony Terytorialnej stale wzrasta. Pokazuje to ogromny potencjał i realne wzmocnienie dla całego systemu w momencie pełnego zaangażowania wszystkich brygad. Obecnie w naszych strukturach mamy już ponad 2000 dawców w mundurach!

REKLAMA

„W II edycji projektu, naszym celem jest oprócz wsparcia polskiego społeczeństwa poprzez oddawanie krwi przez naszych żołnierzy oraz ich gotowość w razie nagłej potrzeby, ale także działania bezpośrednie dla mieszkańców Warszawy i okolic - stąd organizacja prozdrowotnego pikniku 15 czerwca na placu Piłsudskiego w Warszawie” – powiedział Koordynator II edycji KRWIoOBIEGU TERYTORIALSA w 6 MBOT sierż. Robert Kowalewski.

W sobotę, 15 czerwca 2019 roku, w godzinach 10.00 – 15.00 na Placu Piłsudskiego w Warszawie, zostanie zorganizowany mini festyn, na którym będzie można oddać krew, zbadać się w Mammobusie i Słuchobusie, poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, a także wykonać wiele podstawowych badań czy uzyskać porady zdrowotne. Serdecznie zapraszamy całe rodziny wraz z dziećmi, dla których przygotowaliśmy cykl zabaw i szkoleń pt. „SPACER Z KROPELKĄ”, gdzie będą mogły się uczyć poprzez zabawę w oparciu o punkty edukacyjno-promocyjne naszych partnerów. Są nimi zarówno wojskowe i mundurowe instytucje i jednostki, ale także wiele instytucji i organizacji pozarządowych kreujących zdrowy tryb życia. Dla uczestników naszej zabawy oraz dla krwiodawców oddających z nami krew przygotowaliśmy specjalnie przygotowane Certyfikaty oraz wiele upominków m in. Coiny II edycji projektu oraz kropelki WOT – maskotki KRWIoOBIEGU.

Dodatkowo podczas festynu będzie możliwość porozmawiania z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej, weteranami Armii Krajowej, jak również obejrzenie sprzętu z elitarnej jednostki GROM, Straży Pożarnej i wielu innych.
Wydarzenie będzie miało charakter otwarty i każdy będzie mógł wziąć udział w akcji.

Cele KRWIOoBieg-u

Głównymi celami projektu są poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju. Terytorialsi z Mazowsza przyczynią się do zwiększenie ilości krwi

w systemie na terenie województwa. Żołnierze OT będą, zgodnie z mottem: „Zawsze gotowi zawsze blisko”, by oddać krew na wypadek zdarzeń kryzysowych i w ten sposób zwiększą ilość osób gotowych do alarmowego oddania krwi.
Realizacja projektu wpłynie również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczyni się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo i transplantologię.

Projekt w liczbach

Zakładane efekty projektu są bardzo optymistyczne, ale możliwe do zrealizowania przy wykorzystaniu szybko zwiększającego się potencjału Wojsk Obrony Terytorialnej, jak również społeczności lokalnych, w których nasi żołnierze na co dzień funkcjonują.

1500 zebranych litrów krwi i zaangażowanie 2500 krwiodawców – to cel II edycji projektu, jednak głównym założeniem akcji nie jest tylko zwiększenie liczb, ale przede wszystkim lepsza synchronizacja donacji krwi i osocza z potrzebami terytorialnymi i czasowymi banków krwi.


Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Rusza cyberkomponent WOT-u
 
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Rydwany dżihadu
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
F-16 wracają do Polski
„Dragon” na Bałtyku
Mapa z głębin morza
Kierunek: Afganistan
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Fleet of the Future
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
The Chariots of Jihad
Likwidacja komendanta Junka
Jak zginął „Ponury”
Logistyka dla Leopardów
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Curious about Poland
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Trudny sojusz partyzantów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Ekonowinki na poligonie
Polski wkład w operację „Overlord”
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Pierwszy krok do „Mewy”
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Zmiany w przepisach mundurowych
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Miroslawiec Up
Obrady Rady Unii Europejskiej
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Medale dla uczestników walk w Karbali
Kontroler na bojowo
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Memory Gives Us Wings
Następcy Herculesów
Kolejna szabla AFN zdobyta
Chemicy w akcji
„Air Force One” na Cytadeli
A Half-Open Gate to Hell
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Działalność firm na rzecz obronności
Flota przyszłości
Tu się zadań nie wybiera
Masters` Killer dał w kość po raz szósty
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO