moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Projekt, który ratuje życie!

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej dołączyła do długofalowego projektu Wojsk Obrony Terytorialnej, którego celem będzie ratowanie życia i zdrowia mieszkańców całego kraju. „KRWIOoBIEG TERYTORIALSA” to akcja, która spowoduje, że każdego roku w systemie przybędzie tysiąc litrów krwi, a w gotowości do jej alarmowego oddania będzie do dyspozycji pół tysiąca dawców – żołnierzy.

„KRWIOoBIEG Terytorialsa” jest strategicznie ważnym projektem, do którego dołączyła 6 Mazowiecka Brygady Obrony Terytorialnej. Idea projektu wynika z misji formacji jaką jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W ten sposób żołnierze OT wnoszą wkład w kształtowanie bezpiecznej przyszłości kraju.

W 6 MBOT utrzymywana jest zdolność stałej gotowości Terytorialsów do tzw. „alarmowego oddania krwi”, która jest ważnym aspektem całego projektu. Żołnierze w razie nagłej konieczności, są „Zawsze Gotowi”, do zaoferowania pomocy potrzebującym. Aby to było możliwe, w każdej kompanii lekkiej piechoty jest wyznaczony koordynator HDK, planowane akcje krwiodawstwa, prowadzenie statystyk, a także, w przypadku nagłej potrzeby, za organizację akcji alarmowych.
Liczba honorowych dawców krwi jak i tych, którzy deklarują chęć alarmowego jej oddawania, zarówno w 6 MBOT jak i w całych Wojskach Obrony Terytorialnej stale wzrasta. Pokazuje to ogromny potencjał i realne wzmocnienie dla całego systemu w momencie pełnego zaangażowania wszystkich brygad. Obecnie w naszych strukturach mamy już ponad 2000 dawców w mundurach!

REKLAMA

„W II edycji projektu, naszym celem jest oprócz wsparcia polskiego społeczeństwa poprzez oddawanie krwi przez naszych żołnierzy oraz ich gotowość w razie nagłej potrzeby, ale także działania bezpośrednie dla mieszkańców Warszawy i okolic - stąd organizacja prozdrowotnego pikniku 15 czerwca na placu Piłsudskiego w Warszawie” – powiedział Koordynator II edycji KRWIoOBIEGU TERYTORIALSA w 6 MBOT sierż. Robert Kowalewski.

W sobotę, 15 czerwca 2019 roku, w godzinach 10.00 – 15.00 na Placu Piłsudskiego w Warszawie, zostanie zorganizowany mini festyn, na którym będzie można oddać krew, zbadać się w Mammobusie i Słuchobusie, poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, a także wykonać wiele podstawowych badań czy uzyskać porady zdrowotne. Serdecznie zapraszamy całe rodziny wraz z dziećmi, dla których przygotowaliśmy cykl zabaw i szkoleń pt. „SPACER Z KROPELKĄ”, gdzie będą mogły się uczyć poprzez zabawę w oparciu o punkty edukacyjno-promocyjne naszych partnerów. Są nimi zarówno wojskowe i mundurowe instytucje i jednostki, ale także wiele instytucji i organizacji pozarządowych kreujących zdrowy tryb życia. Dla uczestników naszej zabawy oraz dla krwiodawców oddających z nami krew przygotowaliśmy specjalnie przygotowane Certyfikaty oraz wiele upominków m in. Coiny II edycji projektu oraz kropelki WOT – maskotki KRWIoOBIEGU.

Dodatkowo podczas festynu będzie możliwość porozmawiania z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej, weteranami Armii Krajowej, jak również obejrzenie sprzętu z elitarnej jednostki GROM, Straży Pożarnej i wielu innych.
Wydarzenie będzie miało charakter otwarty i każdy będzie mógł wziąć udział w akcji.

Cele KRWIOoBieg-u

Głównymi celami projektu są poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju. Terytorialsi z Mazowsza przyczynią się do zwiększenie ilości krwi

w systemie na terenie województwa. Żołnierze OT będą, zgodnie z mottem: „Zawsze gotowi zawsze blisko”, by oddać krew na wypadek zdarzeń kryzysowych i w ten sposób zwiększą ilość osób gotowych do alarmowego oddania krwi.
Realizacja projektu wpłynie również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczyni się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo i transplantologię.

Projekt w liczbach

Zakładane efekty projektu są bardzo optymistyczne, ale możliwe do zrealizowania przy wykorzystaniu szybko zwiększającego się potencjału Wojsk Obrony Terytorialnej, jak również społeczności lokalnych, w których nasi żołnierze na co dzień funkcjonują.

1500 zebranych litrów krwi i zaangażowanie 2500 krwiodawców – to cel II edycji projektu, jednak głównym założeniem akcji nie jest tylko zwiększenie liczb, ale przede wszystkim lepsza synchronizacja donacji krwi i osocza z potrzebami terytorialnymi i czasowymi banków krwi.


Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


A Torn Subcontinent
 
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Polscy weterani i książę Harry
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Stalin czekał i kalkulował
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Dead to the World
Irańskie szachy
Rozpoczynamy nową erę
Selekcja w pigułce
Śląskie sceny z życia
Nowy wiceminister w MON
Walka i dyplomacja
Polska nie pozostanie osamotniona
W Indiach mieli swój drugi dom
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Defendery 2019 – część 4
Cienka niebieska linia
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Chorwacki test polskich kadetów
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Nowa misja i nowy sprzęt
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Sprawdzają Brutusa
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Oko na Europę
Wojsko wraca do Łomży
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Thin Blue Line
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Pamięć o tragedii
Z maratonu programowania do wojska
Agresja sowieckiego kolosa
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Jedna misja, jeden zespół
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Głos (z) płonącej Warszawy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
GROM Challenge
Klasy wojskowe po nowemu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
„Górale” zdobywają miasto
Modernizacja Sokołów
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Iranian Chess Game
Samochód do desantowania
Umowa na Feniksy
Modernizacja starów 266
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Terytorialsi na wysokościach
Polskie firmy na targach w Londynie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO