moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejni lotnicy z USA wylądowali w Krzesinach

Osiemnaście amerykańskich F-16 przyleciało do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Polscy i amerykańscy piloci myśliwców trenują w Krzesinach m.in. walki powietrzne i misje CAS, czyli bezpośredniego wsparcia. Już wkrótce w bazie wyląduje EC-130H, samolot walki elektronicznej, dzięki temu piloci do swoich misji będą mogli włączyć m.in. walkę z systemem naziemnych radarów.

Od kilku dni w Krzesinach stacjonuje 18 samolotów F-16 z 480 Eskadry Myśliwskiej. Jednostka na co dzień znajduje się w bazie lotniczej Spangdahlem w Niemczech, ponieważ od kwietnia 2010 roku wchodzi w skład 52 Ekspedycyjnej Grupy Operacyjnej USA. Do Polski żołnierze ze Stanów Zjednoczonych przylecieli w ramach kolejnej już rotacji Aviation Detachment. Jakie treningi będą wykonywali? – Amerykańskie i polskie F-16 będą wspólnie ćwiczyć misje COMAO (Composite Air Operation – lotnicze działania połączone – przyp. red.) – mówi kpt Krzysztof Nanuś, rzecznik prasowy 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Ćwiczenia polskich i amerykańskich pilotów odbywają się regularnie od wielu lat, tym razem jednak po raz pierwszy weźmie w nich udział samolot EC-130H, który używany jest do walki elektronicznej (zakłócanie, dezinformacja). Maszyny nie ma jeszcze w Polsce, ale jak informuje kpt. Nanuś, wkrótce wyląduje w Krzesinach. – Nie ukrywamy, że ten AvDet ma dla nas duże znaczenie właśnie ze względu na EC-130H. Będziemy mogli uzupełnić scenariusze misji COMAO o epizody walki elektronicznej – przyznaje „Stoiwky”, pilot F-16, oficer sekcji szkolenia lotniczego 31 BLT oraz koordynator ćwiczeń. Chodzi m.in. o sytuacje, gdy na samoloty oddziałują radary na ziemi. O takim zagrożeniu natychmiast informuje pilota F-16 system ostrzegania o opromieniowaniu samolotu. Jednak myśliwiec ma ograniczone możliwości prowadzenia samodzielnej walki radioelektronicznej, musi tak manewrować, skręcać, lecieć wyżej lub niżej, aby po prostu uciec od wiązki promieniowania. Natomiast EC-130 może działanie radarów przeciwnika zakłócić. W ten sposób samolot będzie wspierał pilotów F-16 w przełamywaniu obrony przeciwnika. – Dla nas to okazja, by przećwiczyć takie działanie – podkreśla „Stoiwky”. Oprócz tego lotnicy będą wykonywać walki powietrzne oraz misje air to ground, czyli zwalczania obrony przeciwlotniczej przeciwnika.

REKLAMASzkolenie w ramach Aviation Detachment potrwa do 19 czerwca. Biorą w nim udział piloci z dwóch eskadr 31 Bazy oraz przebywający w Krzesinach piloci 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Żołnierze sił powietrznych USA stacjonują u nas na podstawie polsko-amerykańskiej umowy z 2011 roku. W ramach Aviation Detachment w Polsce szkolą się nie tylko piloci myśliwców, ale także piloci samolotów transportowych. Ostatnia rotacja w Krzesinach odbyła się w październiku 2018 roku, wówczas do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach przyleciały myśliwce F-16 ze 176 Eskadry Lotnictwa Taktycznego z USAF Air National Guard z bazy Truax w Madison w stanie Wisconsin.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Piotr Łysakowski, dm.af.mil

dodaj komentarz

komentarze


Cyberprzestrzeń priorytetem MON
 
Iranian Chess Game
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Agresja sowieckiego kolosa
Polska nie pozostanie osamotniona
Zapal lampkę bohaterom Września’39
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Sprawdzają Brutusa
Cienka niebieska linia
Śląskie sceny z życia
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
GROM Challenge
Defendery 2019 – część 4
Selekcja w pigułce
Stalin czekał i kalkulował
Chorwacki test polskich kadetów
Oko na Europę
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
A Torn Subcontinent
Głos (z) płonącej Warszawy
Walka i dyplomacja
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Dead to the World
Terytorialsi na wysokościach
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Wojsko wraca do Łomży
„Górale” zdobywają miasto
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Thin Blue Line
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Nowa misja i nowy sprzęt
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Klasy wojskowe po nowemu
Polskie firmy na targach w Londynie
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Umowa na Feniksy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Modernizacja Sokołów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pamięć o tragedii
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Irańskie szachy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Rozpoczynamy nową erę
Z maratonu programowania do wojska
Jedna misja, jeden zespół
Samochód do desantowania
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Nowy wiceminister w MON
W Indiach mieli swój drugi dom
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Polscy weterani i książę Harry
Modernizacja starów 266

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO