moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce

Naszą wolą jest, aby zwiększona, mam nadzieję, w przyszłości obecność amerykańska wpisała się w tworzenie bezpieczeństwa w naszym regionie oraz w działania sojusznicze realizowane pod auspicjami NATO, którego wszyscy jesteśmy członkami – powiedział Andrzej Duda w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Prezydent spotkał się tam z Jensem Stoltenbergiem.


Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i ministra Mariusza Błaszczaka w Brukseli rozpoczęła się od spotkania z sekretarzem generalnym NATO. Rozmowy z Jensem Stoltenbergiem dotyczyły głównie zwiększenia obecności militarnej USA w Polsce. Spotkanie z sekretarzem NATO odbyło się na kilka dni przed planowaną wizytą Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. 12 czerwca prezydent RP ma spotkać się z prezydentem Donaldem Trumpem. – Przekazałem sekretarzowi generalnemu NATO informacje na temat rozmów ze Stanami Zjednoczonymi i administracją Donalda Trumpa. Chodzi o plany zwiększenia amerykańskiej obecności militarnej w naszym kraju i w tej części Europy – powiedział prezydent Duda na konferencji prasowej w Kwaterze Głównej Sojuszu. – Naszą wolą jest, aby zwiększona, mam nadzieję, w przyszłości obecność amerykańska wpisała się w tworzenie bezpieczeństwa w naszym regionie oraz w działania sojusznicze realizowane pod auspicjami NATO, którego wszyscy jesteśmy członkami – dodał zwierzchnik sił zbrojnych.

Andrzej Duda podkreślił, że aktywność militarna w Polsce – poprzez ćwiczenia wojskowe czy obecność wojsk amerykańskich – daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko Polakom, ale także mieszkańcom krajów bałtyckich. – I nie chodzi tylko o obecność batalionowych grup bojowych na ich terenie czy w Polsce. Ważne jest dla nich także to, że w ich sąsiedztwie, w Polsce, znajdują się duże siły sojusznicze. Nie tylko pod względem liczebności, ale i infrastruktury, czyli wszystkiego co potrzebne, by sprawnie odpierać agresję – mówił prezydent Duda.

Jens Stoltenberg pochwalił z kolei zaangażowanie Polski w działalność Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podziękował m.in. za dotychczasową i przyszłą obecność polskich sił zbrojnych na Łotwie i Rumunii, a także zaangażowanie w natowską operację Baltic Air Policing w krajach bałtyckich. Stoltenberg podkreślił także, że Polska wypełnia militarne zobowiązania wobec Sojuszu i bierze udział w misjach szkoleniowych w Iraku i Afganistanie.


Szef NATO zwrócił również uwagę na zaangażowanie Sojuszu w Polsce. Chodzi tu m.in. o natowskie placówki ulokowane w naszym kraju czy obecność batalionowych grup bojowych. – Sojusz zdecydował się niedawno zainwestować w Polsce 260 milionów dolarów. To największa inwestycja NATO w ciągu ostatnich 30 lat – podkreślił Stoltenberg. Wyjaśnił, że chodzi o budowę w Powidzu magazynów sprzętu wojskowego. Korzystać z nich będą m.in. wojska amerykańskie. – To pokazuje jak blisko współpracujemy ze Stanami Zjednoczonymi. Ta inwestycja ma również wesprzeć wojska USA w Polsce – podkreślił sekretarz. Mówił także o międzynarodowych szkoleniach i ćwiczeniach wojskowych, jakie odbywają się w Polce. – Polska jest mocno zaangażowana w NATO, a NATO jest mocno zaangażowane w kształtowanie bezpieczeństwa Polski – zaznaczył Stoltenberg.

Prezydent Duda i Sekretarz Generalny NATO omówili także przygotowania do grudniowego szczytu Sojuszu, który odbędzie się w Londynie. Mówili również o bezpieczeństwie Ukrainy i jej dążeniach do integracji z NATO.

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: Krzysztof Sitkowski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Amerykańska przyszłość WZL
 
Rozpoczynamy nową erę
High Confidence Operations
„Pułaski” wrócił do kraju
Rivalry on Closed Sea
Cienka niebieska linia
Najpierw „Sonda”, później promocja
Od sojusznika do kata
Śladami Pierwszej Pancernej
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Desant z transportowca-giganta
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Obrady Rady Unii Europejskiej
Sprawdzają Brutusa
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Piknik ze smakiem
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Wozy amunicyjne do Raków
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Wojna wywiadów
Śląskie obchody wojskowego święta
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Przysięga śląskich terytorialsów
Preselekcja u komandosów
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Warszawa walczy, wracamy
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Spełniliśmy swój obowiązek
Jedna misja, jeden zespół
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
A Torn Subcontinent
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Irańskie szachy
Czarny odchodzi do cywila
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Zielonka dla Patriotów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
A Wave of Alliances
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Przez krew zdobyty Śląsk
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wielofunkcyjny scyzoryk

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO