moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WIM otworzył zmodernizowaną Klinikę Pediatrii

Będą tu leczone na najwyższym poziomie dzieci żołnierzy, ale i wszyscy mali pacjenci – mówił prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia zmodernizowanej Kliniki Pediatrii w szpitalu przy ul. Szaserów w Warszawie. Gruntownie odnowiono wnętrza i kupiono nowoczesny sprzęt medyczny. Prace kosztowały niemal 13 mln zł, w 80 proc. zostały sfinansowane ze środków unijnych.

Remont Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej Wojskowego Instytutu Medycznego trwał dziewięć miesięcy. Przebudowano wszystkie pomieszczenia, wymieniono instalacje. Powstały klimatyzowane sale chorych wyposażone w łazienki. Leczonym tu dzieciom przez całą dobę mogą towarzyszyć rodzice, ponieważ dla opiekunów przygotowano miejsca do odpoczynku. Pracownie diagnostyczne wyposażono w nowoczesny sprzęt, m.in. w kardiomonitory, aparat USG, defibrylatory, pompy infuzyjne, inhalatory, rejestratory holterowskie ciśnienia krwi i EKG. Lekarze, pielęgniarki i personel pomocniczy otrzymali nowoczesny sprzęt informatyczny i audiowizualny.

Zmodernizowano także współpracujący z kliniką zakład radiologii lekarskiej. Kupiono nowoczesny sprzęt diagnostyczny: tomograf komputerowy 64 Evo oraz aparat rentgenowski pozwalający na diagnozowanie małych pacjentów z użyciem bardzo niskiej dawki promieniowania.

REKLAMA

Rozwój szpitala na Szaserów

uroczystym otwarciu odnowionej kliniki uczestniczyła para prezydencka. – Otwieramy dziś, w przededniu Dnia Dziecka, zmodernizowaną Klinikę Pediatrii, która będzie służyła zdrowiu naszych dzieci, a dzięki kupionemu nowoczesnemu sprzętowi pomoc niesiona maluchom będzie mogła być jeszcze lepsza – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego otwarcia odnowionej Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Zwierzchnik sił zbrojnych dodał, że szpital, choć dostępny dla wszystkich, powstał z myślą o żołnierzach, a wyremontowana klinika będzie służyć także ich dzieciom.

Z kolei Agata Kornhauser-Duda zauważyła, że WIM rozwija się pod względem infrastruktury – Instytut w ostatnim czasie otworzył zakład radioterapii i Klinikę Onkologii, a teraz zmodernizowaną Klinikę Pediatrii. – Wierzę, że dzięki nowoczesnemu sprzętowi leczenie będzie jeszcze skuteczniejsze, a odnowione wnętrza pozytywnie wpłyną na kondycję psychiczną małych pacjentów – mówiła Pierwsza Dama.

Minister obrony, Mariusz Błaszczak, podkreślił, że szpital przy Szaserów to silna marka i instytucja należąca do najlepszych w Polsce. – WIM rozbudowuje się nie tylko poprzez modernizacje klinik, ale też tworząc nowe filie – mówił szef MON przypominając o powstającym w Legionowie wojskowym szpitalu, który będzie filią WIM.

Wiceminister zdrowia, Sławomir Gadomski, dodał, że dzięki modernizacji został podniesiony komfort pobytu w szpitalu rodziców towarzyszącym chorym dzieciom. – Inwestycja w WIM jest przykładem dobrego wykorzystania środków z Unii Europejskiej na ratowanie życia, szczególnie najmłodszych.

Natomiast gen. dyw. prof. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM, mówił, że odnowiona Klinika Pediatrii to nie tylko nowoczesne wnętrza i wyposażenie, ale także miejsce, gdzie personel opiekujący się chorymi dziećmi znajdzie doskonałe warunki do pracy. – Jestem przekonany, że środki finansowe oraz wysiłek włożony w zmodernizowanie kliniki pozwolił stworzyć wspaniałe warunki dla leczenia młodych pacjentów – stwierdził dyrektor.

Za ratowanie życia

Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia pracownikom WIM. Krzyż Zasługi za Dzielność otrzymał por. dr n. med. Jacek Siewiera, kierownik Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej, a minister obrony mianował go na stopień kapitana. Oficer został uhonorowany za uratowanie pilota wojskowego, przyjętego do szpitala w kwietniu 2018 roku z objawami ciężkiej choroby dekompresyjnej dużych wysokości. Dr Siewiera wspólnie z chorym spędził blisko 5 godzin w komorze hiperbarycznej, w której ciśnienie odpowiadało temu, jakie panuje 18 metrów pod poziomem morza. By uratować pilota, lekarz przekroczył kilkukrotnie bezpieczny czas dekompresji. Ponadto w chwili zagrożenia życia pacjenta, dr Siewiera przerwał własną dekompresję, aby podać mu leki stabilizujące układ krążenia.

Udało się, pilot po kilku dniach opuścił szpital o własnych siłach. Jak informują lekarze WIM, jest to pierwszy na świecie przypadek łącznego wykorzystania terapii hiperbarycznej oraz m.in. krążenia pozaustrojowego w leczeniu choroby dekompresyjnej dużych wysokości, który zakończył się powrotem chorego do zdrowia. – Oficer zaryzykował własne życie, aby ratować pacjenta – podkreślił prezydent.

Prezydent odznaczył też Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie nauk medycznych, dr. hab. n. med. Bolesława Kalickiego, kierownika Kliniki Pediatrii oraz prof. n. med. Adama Stępnia, kierownika Kliniki Neurologicznej WIM.

Dla małych pacjentów

Po uroczystym otwarciu kliniki goście zwiedzili odnowione pomieszczenia i spotkali się z dziećmi. – Dziś leczymy pacjentów od pierwszych tygodni życia do 18-go roku życia m.in. z chorobami infekcyjnymi, układu oddechowego, przewodu pokarmowego, układu moczowego i zaburzeń odporności – wyliczał kierownik. Klinika dysponuje 25 łóżkami. Rocznie leczy się w niej ponad 2 tys. dzieci.
Remont kosztował niemal 13 mln zł. Prace w 80 proc. sfinansowano z funduszy UE, pozostałe środki pochodziły z Ministerstwa Zdrowia.

AD

autor zdjęć: MON, Grzegorz Jakubowski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
 
Jak „Tannenberg” poszedł na dno
Likwidacja komendanta Junka
Obrady Rady Unii Europejskiej
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
F-16 wracają do Polski
Rozbicie więzienia w Końskich
Jak zginął „Ponury”
NSR wciąż przyjmuje ochotników
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Następcy Herculesów
A Half-Open Gate to Hell
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Ślązak” przeszedł kolejny test
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Flota przyszłości
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Zmiany w przepisach mundurowych
Trudny sojusz partyzantów
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Medale dla uczestników walk w Karbali
Logistycy na poligonie w Drawsku
Gumowy czołg, realny front
Rekordowy „Projekt Wojownik” w Giżycku
Poprady w Gołdapi
Działalność firm na rzecz obronności
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Terytorialsi szkolą się w Toruniu
Rydwany dżihadu
Terytorialsi z szansą na oficerskie gwiazdki
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Od latarki do samolotu… 100 lat Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Modernizacja bombowców
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Jihadist Mill
Miroslawiec Up
Tu się zadań nie wybiera
Stulecie wojskowej Akademii
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Kierunek: Afganistan
W spadochroniarstwie trzeba wciąż się uczyć
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Polski wkład w operację „Overlord”
Desant poza strefę komfortu
„Baltops”, czyli desanty pod wodzą USA
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Pamięć dodaje skrzydeł
Nowe plecaki dla żołnierzy
Z Wehrmachtu do Armii Andersa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO