moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto specjalsów

Elita polskiej armii, żołnierze przeznaczeni do najbardziej niebezpiecznych zadań. Na misjach poza granicami kraju zatrzymują poszukiwanych terrorystów i odbijają zakładników. Żołnierze wojsk specjalnych obchodzili dziś w Krakowie swoje święto. „Mimo że jest was niewielu, stanowicie poważną siłę”, napisał do specjalsów minister obrony Mariusz Błaszczak.

Dziś w Krakowie spotkali się żołnierze ze wszystkich jednostek specjalnych: GROM-u, Jednostki Wojskowej Komandosów, Formozy, Agatu i Nila. Na uroczystej zbiórce z okazji 12. rocznicy powołania wojsk specjalnych jako osobnego rodzaju sił zbrojnych list ministra Mariusza Błaszczaka przeczytał zastępca szefa Sztabu Generalnego, gen. dywizji Adam Joks. „W 2019 roku obchodzimy 20 rocznicę wstąpienia do NATO, jesteśmy jednym z liderów Sojuszu i państwem zaangażowanym w jego funkcjonowanie. Postrzeganym jako pewny sojusznik. Zawdzięczamy to ciężkiej pracy wielu osób. Przede wszystkim waszej pracy, żołnierzy”, pisał w liście Mariusz Błaszczak. Szef MON podkreślał: „Wojska specjalne odgrywają szczególną rolę w budowaniu wizerunku Polski. Każda z jednostek cieszy się prestiżem i uznaniem naszych partnerów. To rezultat działania na misjach zagranicznych, podczas których dowiedliście swojej wartości”. Minister przypomniał także, że dołączenie do wojsk specjalnych nie jest łatwe, a żołnierzem tego rodzaju sił zbrojnych może zostać wyłącznie osoba niezwykle zdeterminowana i sprawna fizycznie. „Każdy z was jest wysoko wykwalifikowanym specjalistą. Zdolnym do wykonywania najtrudniejszych misji. Mimo że jest was niewielu, stanowicie poważną siłę”, chwalił specjalsów Mariusz Błaszczak.

Do żołnierzy zwrócił się również ich dowódca, gen. bryg. Sławomir Drumowicz. Podkreślił, że wstąpienie Polski do NATO otworzyło nowy rozdział dla WS, szkolenia żołnierzy i zakresu wykonywanych zadań. – Nikt nie powinien negować istnienia wojsk specjalnych. To formacja o specyficznych zdolnościach bojowych jakże odmiennych od wojsk konwencjonalnych – mówił gen. bryg. Drumowicz. – Jesteśmy przygotowani do zwalczania zagrożeń hybrydowych i asymetrycznych. Wynika to z odmiennych niż w wojskach konwencjonalnych, organizacji, selekcyjnego doboru kadr oraz różnego uzbrojenia i wyposażenia, a także systemu szkolenia – dodał generał.

Dowódca polskich specjalsów podkreślił, że współpraca z sojusznikami na misjach sprawiła, że polskie wojska specjalne uznawane są za wiarygodnego i silnego partnera. – Po raz drugi w historii polskich wojsk specjalnych powierzono nam dowodzenie operacjami specjalnymi NATO  w ramach dyżuru SON (Sił Odpowiedzi NATO – przyp. red.) w 2020 roku. Zadanie jest trudne, ale wykonalne, tym bardziej, że w naszych wysiłkach wspierają nas sprawdzeni sojusznicy – podkreślił. 

W czasie uroczystości wyróżniono żołnierzy wojsk specjalnych odznaczeniami resortowymi.

Wojska specjalne powstały 12 lat temu jako odrębny rodzaj sił zbrojnych. Przy ich tworzeniu pracowało wielu oficerów, ale za ich „ojca”  uważa się gen. broni Włodzimierza Potasińskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
Dziś wojska specjalne to pięć jednostek przeznaczonych do różnych zadań. GROM to jednostka gotowa do działań antyterrorystycznych, uwalniania zakładników i walki w mieście. Komandosi z Lublińca specjalizują się w zielonej taktyce, czyli działaniach w terenie niezabudowanym. Ale nie tylko, doskonale sprawdzili się także w akcjach bezpośrednich, prowadzonych w mieście i w uwalnianiu zakładników podczas misji w Afganistanie. Operatorzy Formozy są przygotowani do wykonywania zadań przede wszystkim w wodzie. Agat, najmłodsza jednostka, wyposażona jest w ciężki sprzęt, podczas operacji ma być wsparciem dla walczących komandosów. Nil natomiast zajmuje się m.in. prowadzeniem rozpoznania za pomocą bezzałogowców.

Wojska specjalne są przygotowane do wykonywania najtrudniejszych misji o różnym charakterze. Operatorzy mogą działać w powietrzu, na lądzie i w wodzie. Są gotowi do prowadzenia operacji w kraju i za granicą, na każdej szerokości geograficznej i w każdej strefie klimatycznej. Żołnierze wiele razy udowodnili, że są perfekcyjnie wyszkoleni. Komandosi brali udział w różnych misjach, m.in. na Haiti, w Zatoce Perskiej, na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie. Obecnie uczestniczą w misjach szkoleniowych w Iraku i Afganistanie oraz w misji Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym (PKW „Sophia”).

Do najważniejszych sukcesów wojsk specjalnych zaliczyć należy m.in. udział polskich operatorów w misji w Afganistanie. To właśnie tam likwidowali składy amunicji i materiałów wybuchowych talibów, zatrzymywali najgroźniejszych przestępców i uwalniali zakładników z rąk rebeliantów. Sukcesem jest także pełnienie dyżuru bojowego w ramach Sił Odpowiedzi NATO w 2015 roku. Obecnie specjalsi przygotowują się do kolejnego takiego wyzwania w 2020 roku. Dowództwo zbudowane na bazie krakowskiego Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych będzie gotowe do kierowania operacjami specjalnymi na całym świecie.

REKLAMA

EK, MKS

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~Szakal
1558693740
Pozdrowienia dla Krzysztofa:-)
F2-B3-44-93

Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
 
Iranian Chess Game
Warszawa – miasto nieujarzmione
Sprawdzają Brutusa
Irańskie szachy
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Defendery 2019 – część 4
Umarły dla świata
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Walka i dyplomacja
Nowa misja i nowy sprzęt
Wrzesień ’39 na południu Polski
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Samochód do desantowania
Rok Żelaznej Dywizji
Klasy wojskowe po nowemu
Chorwacki test polskich kadetów
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Śląskie sceny z życia
Thin Blue Line
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Jedna misja, jeden zespół
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Zapal światło dla ofiar Katynia
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Historia Liberatora wyjaśniona
Oko na Europę
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
A Torn Subcontinent
Nowy wiceminister w MON
Defendery 2019 – część 3
W Indiach mieli swój drugi dom
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Polska nie pozostanie osamotniona
Cienka niebieska linia
Z maratonu programowania do wojska
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Kosmiczny gość
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Terytorialsi na wysokościach
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polskie firmy na targach w Londynie
GROM Challenge
„Robot” w akcji
Głos (z) płonącej Warszawy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO