moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani gen. Andersa uczcili pamięć włoskich żołnierzy

Weterani kampanii włoskiej wraz z delegacją państwową złożyli kwiaty na cmentarzu w Mignano Monte Lungo. Spoczywa tam blisko tysiąc włoskich żołnierzy, którzy w 1943 roku stanęli po stronie aliantów w walce o wolność swojego kraju i polegli w starciach z niemieckimi wojskami. Kombatanci przybyli do Włoch na uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

– Oba nasze narody – polski i włoski, szczególnie ukochały słowo niepodległość, potrafiły za nią przelewać krew i poświęcać dla niej życie – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, podczas pierwszego dnia wizyty polskiej delegacji we Włoszech z okazji 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Weterani 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa wraz z delegacją państwową oddali hołd poległym Włochom na cmentarzu wojennym w Mignano Monte Lungo, niedaleko miasteczka Cassino. To tutaj w grudniu 1943 roku doszło do pierwszego, po przyłączeniu się Włoch do aliantów, starcia między Królewską Armią Włoch, a wojskami niemieckimi. Na cmentarzu pochowano 974 włoskich żołnierzy. Spoczywa tam również, zmarły w 1952 roku, gen. Umberto Utili, dowódca Korpusu Wyzwolenia Włoch.

REKLAMA

Wolność i pokój

– Pamiętamy o włoskich bohaterach, którzy tak, jak Polacy, stanęli do dramatycznego starcia dobra ze złem – dodał Jan Józef Kasprzyk. Minister przypomniał słowa Jana Pawła II o budowaniu tożsamości narodowej na pamięci o bohaterach i wartościach, za które oddawali życie. – Symbolem łączności Polski z Włochami było życzenie generałów Andersa i Utilego, aby spocząć na cmentarzach obok swoich żołnierzy – podsumował.

Z kolei Antonio Verdone, burmistrz Mignano Monte Lungo dodał, że tutaj podczas walk 75 lat temu narodziły się nowe Włochy. – Tutaj walczyli i ginęli włoscy patrioci. Nie czekali na wolność, którą przyniosą im wojska alianckie, ale sami postanowili bić się o wyzwolenie ojczyzny – zaznaczył. Podkreślił też, że włoscy i polscy żołnierze walczyli o te same ideały: wolność i pokój.

– Pamiętamy o włoskim wkładzie w wyzwolenie kraju, o wspólnej walce włoskich oddziałów z 2 Korpusem Polskim, oddajemy hołd i cześć włoskim bohaterom – mówił ppłk Wojciech Narębski, weteran 2 KP.

Podczas uroczystości burmistrz Verdone został odznaczony przez ministra Kasprzyka medalem „Pro Patria” za zasługi w budowaniu pamięci o walkach o wolność ojczyzny. Obchody uświetniło odśpiewanie wraz z chórem św. Jana Chrzciciela z Cassino „Czerwonych maków na Monte Cassino”. W Dzwon Pamięci uderzył ppor. Alfons Mrzyk, weteran 2 Korpusu Polskiego. Członkowie polskiej i włoskiej delegacji złożyli wieńce na grobie gen. Utilego.

Wizytę we Włoszech polska delegacja rozpoczęła od porannej modlitwy przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Modlitwę poprowadzili ks. kmdr rez. Janusz Bąk, delegat biskupa polowego ds. duszpasterstwa kombatantów oraz ks. dr Jan Dohnalik, kanclerz kurii ordynariatu polowego.

W piątek polska delegacja weźmie udział w uroczystościach przy pomniku 6 Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich w Piedimonte San Germano, a centralne uroczystości 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino odbędą się w sobotę. Wezmą w nich udział prezydenci Polski i Włoch, Andrzej Duda oraz Sergio Mattarella. Obecny będzie też minister obrony Mariusz Błaszczak.

Po stronie aliantów

Włochy, rządzone przez faszystowską partię Benito Mussoliniego, przystąpiły do wojny po stronie III Rzeszy w czerwcu 1940 roku. Z biegiem czasu w kraju narastało jednak niezadowolenie rządami Mussoliniego, które pogłębiła inwazja aliantów na Sycylię i przygotowanie do inwazji na południe Półwyspu Apenińskiego. 25 lipca 1943 roku Wielka Rada Faszystowska zdecydowała o odsunięciu Mussoliniego od władzy i przekazanie jej królowi.

Wiktor Emanuel III zdymisjonował dyktatora i nakazał jego aresztowanie, a urząd premiera objął marszałek Pietro Badoglio. 3 września 1943 roku zawarto zawieszenie broni pomiędzy Włochami a państwami sprzymierzonymi, w którym Italia zobowiązała się do wstrzymania działań wojennych po stronie państw Osi. Dokument został ogłoszony i wszedł w życie 8 września.

13 października Włochy wypowiedziały wojnę Niemcom i zostały uznane przez aliantów za państwo sojusznicze. W odpowiedzi III Rzesza zaatakowała wojska włoskie w południowej Francji, na Bałkanach, w Grecji i we Włoszech, gdzie większość kraju znalazła się pod niemiecką okupacją. Król i rząd schronili się na terenach okupowanych przez aliantów.

We wrześniu 1943 roku, w ramach odtwarzania Królewskiej Armii Włoch, utworzono 1 Grupę Zmotoryzowaną dowodzoną przez gen. Vincenzo Dapino. Do pierwszego starcia między Włochami i Niemcami doszło w Mignano Monte Lungo. Włosi otrzymali zadanie zdobycie wzgórza bronionego przez niemiecką 15 Dywizję Grenadierów Pancernych. Pierwszy atak 8 grudnia był nieudany, wzgórze udało się zdobyć dopiero podczas drugiego natarcia 16 grudnia.

O wyzwolenie kraju biły się też włoskie oddziały partyzanckie. Jedną z takich grup była Brygada Maiella. Formacja powstała w grudniu 1943 roku w regionie Abruzji. Półtora roku później brygada liczyła 1,5 tys. osób. Po wyzwoleniu Abruzji, wiosną 1944 roku, zamiast wrócić do domów postanowili walczyć dalej. Wówczas Anglicy przydzielili ich do 2 Korpusu Polskiego. U boku żołnierzy polskich partyzanci walczyli w przełamaniu linii Gotów, a następnie w kampanii adriatyckiej i zdobywaniu Bolonii.

 

 

 

 

 

Z okazji 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino przygotowaliśmy wydanie specjalne „Polski Zbrojnej”. Mecenasem jednodniówki jest Polska Spółka Gazownictwa.

Nasze wydawnictwo jest też dostępne w angielskiej i włoskiej wersji językowej.

Zapraszamy do lektury!

 

 

 

 

 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Likwidacja komendanta Junka
 
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Chemicy w akcji
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Curious about Poland
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Medale dla uczestników walk w Karbali
Kolejna szabla AFN zdobyta
Kontroler na bojowo
Memory Gives Us Wings
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Fleet of the Future
Mapa z głębin morza
Rydwany dżihadu
The Chariots of Jihad
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Kierunek: Afganistan
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Rusza cyberkomponent WOT-u
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Ekonowinki na poligonie
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
„Air Force One” na Cytadeli
F-16 wracają do Polski
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Następcy Herculesów
Tu się zadań nie wybiera
Jak zginął „Ponury”
A Half-Open Gate to Hell
Logistyka dla Leopardów
Flota przyszłości
„Dragon” na Bałtyku
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Zmiany w przepisach mundurowych
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Działalność firm na rzecz obronności
Trudny sojusz partyzantów
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Polski wkład w operację „Overlord”
Masters` Killer dał w kość po raz szósty
Pierwszy krok do „Mewy”
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
Obrady Rady Unii Europejskiej
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Miroslawiec Up

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO