moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wakacje z WOT

Rusza projekt „Wakacje z WOT” skierowany do uczniów, którzy ukończyli 18 rok życia, a także studentów i nauczycieli. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza do wstąpienia w swoje szeregi w wakacje.

Projekt „Wakacje z WOT” skierowany jest przede wszystkim do uczniów i studentów, którzy się uczą i studiują, ale także do osób w wieku od 18 do 55 roku życia w przypadku szeregowych oraz w wieku od 18 do 63 roku w przypadku oficerów i podoficerów. Ochotnicy w wakacje, odbędą szkolenie podstawowe 16-dniowe, złożą przysięgę wojskową i wstąpią w szeregi 6 MBOT bez konieczności rezygnowania z zajęć.

Terytorialsi będą mogli nabyć praktyczne umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania się na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Po ósmym dniu szkolenia dołączą do nich żołnierze rezerwy, którzy zrealizują szkolenie wyrównawcze (8-dniowe). Finałem szkolenia podstawowego będzie „pętla taktyczna”, podczas której terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce.

Jak podkreśla dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej pułkownik Grzegorz Kaliciak: - Projekt „Wakacje z WOT” został stworzony by wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi. Można się już zapisywać na szkolenie, które rozpocznie się 20 lipca tego roku. Pomysł powstał dla ochotników, którzy chcą stać się żołnierzami, Dzięki projektowi „Wakacje WOT” w czasie wakacji młodzi ludzie mogą przejść różnego rodzaju szkolenia m.in. szkolenie SERE, ale i strzeleckie czy taktyczne. Jest to ogromna szansa, aby wykorzystać wakacje na szkolenie, nie kolidując przy tym z nauką w szkołach i na uczelniach.

REKLAMA

Pierwsze szkolenie 6 MBOT „Wakacje z WOT” odbędzie się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie i potrwa od 20 lipca do 4 sierpnia. Wniosek o przyjęcie do WOT można już składać w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub wypełnić formularz elektroniczny na platformie ePUAP. Szkolenia w ramach „Wakacje z WOT” będą realizowane w trzynastu brygadach OT. Pierwsze z nich rozpoczną się w drugiej połowie czerwca, tuż po zakończeniu roku szkolnego. Projekt będzie kontynuowany do końca sierpnia, a ostatnie przysięgi odbędą się 1 września.

16-dniowe szkolenie podstawowe to początek procesu szkoleniowego. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i jest podzielony na trzy etapy: w pierwszym roku szkolenie indywidualne, w drugim specjalistyczne i w trzecim zgrywające. W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu.

W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych. Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę blisko 20 tysięcy żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i 65 blp w Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak, oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.
Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.

Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~Tomi
1558712280
Czy jako 45 latek wygladajacy i czujacy sie jak 30 oraz st.szer z zasadniczej sluzby wojskowej,Operator cystern dystrybutorow paliwowych zabezpieczajacy kiedys lotnisko w Poznaniu Lawica obecnie przebywajacy w rezerwie mam mozliwosc dolaczenia?
89-6C-A6-FD

Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
 
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Piknik ze smakiem
Desant z transportowca-giganta
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
High Confidence Operations
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
A Wave of Alliances
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Wielofunkcyjny scyzoryk
Zielonka dla Patriotów
Irańskie szachy
Śladami Pierwszej Pancernej
Śląskie obchody wojskowego święta
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Warszawa walczy, wracamy
Rozpoczynamy nową erę
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Pułaski” wrócił do kraju
Obrady Rady Unii Europejskiej
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Amerykańska przyszłość WZL
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
A Torn Subcontinent
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Przez krew zdobyty Śląsk
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Sprawdzają Brutusa
Czarny odchodzi do cywila
Rivalry on Closed Sea
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Spełniliśmy swój obowiązek
Wojna wywiadów
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Kolejne NUR-y do modernizacji
Wozy amunicyjne do Raków
Jedna misja, jeden zespół
Przysięga śląskich terytorialsów
Cienka niebieska linia
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO