moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szlify pod żaglami

Trzy miesiące na morzu, wizyty w portach od Rouen aż po Pireus, dla młodszych studentów twarda szkoła życia pod żaglami, dla starszych – praktyka astronawigacyjna. Okręt szkolny ORP „Iskra” wyruszył właśnie w rejs z podchorążymi. Pierwszy po gruntownym remoncie, jaki przeszła jednostka.

Dowódca żaglowca, kmdr ppor. Jacek Miłowski, przyznaje, że okręt jest niemal nie do poznania. – Podczas remontu w kabinach wszystko zostało zdemontowane do gołej blachy. Pomieszczenia zyskały nowy wygląd. Komfort życia i służby na okręcie podniósł się. Myślę, że odczują to także podchorążowie – zaznacza kmdr ppor. Miłowski. A to tylko część zmian. – Remont objął także siłownię. Zyskaliśmy nowe agregaty prądotwórcze oraz mocniejszy silnik. Teraz łatwiej nam iść pod wiatr. Mamy też nową odsalarkę, dzięki której nie musimy już tak ściśle reglamentować słodkiej wody – wylicza kmdr ppor. Miłowski. „Iskra” powróciła ze stoczni jesienią ubiegłego roku. Od tamtej pory pojawiała się już na morzu. Jej załoga powitała na przykład sprowadzane z Francji do Polski szczątki admirała Józefa Unruga. Teraz jednak przed nią pierwszy od dłuższego czasu poważny sprawdzian. W poniedziałek rano okręt opuścił gdyński port, do którego powróci dopiero za trzy i pół miesiąca. Na jego pokładzie są studenci wojskowi z Akademii Marynarki Wojennej. Ich praktyki zostały podzielone na trzy części.

– Najpierw na pokład weszło 26 podchorążych z pierwszego roku. Dodatkowo towarzyszy im sześciu studentów z Ukrainy, którzy pojawili się u nas dzięki międzynarodowej współpracy prowadzonej przez AMW. Ich opiekunem jest ukraiński oficer – informuje kmdr por. Jacek Baranowski, nadzorujący praktykantów. Przez najbliższe tygodnie podchorążowie będą poznawali specyfikę służby na morzu i rytm życia na okręcie. Zostaną też włączeni w system wacht. Mają pełnić służbę jako dublerzy członków załogi. Będą obserwować ich pracę na przykład przy sterze, by się uczyć, a w razie możliwości i potrzeb – włączać się w nią. Do tego dojdą zadania związane z monitorowaniem sytuacji na morzu czy też prace porządkowe na pokładzie. Podchorążowie trochę już tego posmakowali, obowiązkowym elementem studiów jest bowiem krótki rejs kandydacki po Bałtyku. Tyle że wówczas przyszli oficerowie byli zaokrętowani na drugiej ze szkolnych jednostek polskiej marynarki – ORP „Wodnik”. – Teraz trafili na żaglowiec, więc siłą rzeczy czeka ich praca przy żaglach, na przykład wchodzenie na maszty czy alarmy w środku nocy. To twarda szkoła życia – przyznaje kmdr por. Baranowski.

REKLAMA

Za kilka tygodni, na portugalskiej Maderze, podchorążowie zejdą z pokładu i samolotem wrócą do Polski. Ich miejsce zajmą studenci drugiego roku, zaś „Iskra” skieruje się na Morze Śródziemne. Tam rozpocznie się praktyka astronawigacyjna. Studenci będą prowadzić obserwację nieba i wyznaczać pozycję okrętu za pomocą gwiazd. Oczywiście w epoce GPS-ów taka umiejętność przydaje się raczej rzadko, niemniej – jak wielokrotnie zapewniali wykładowcy AMW – jest niezbędna. Specjalistyczny sprzęt zawsze przecież może zawieść. Praktyka astronawigacyjna to obowiązkowy element drugiego roku studiów. Zwykle prowadzona jest właśnie na południu Europy, gdzie spodziewać się można dużej liczby bezchmurnych dni i dobrej widoczności gwiazd.

Po tym etapie na pokład „Iskry” wejdzie trzecia i ostatnia grupa studentów. Będą to kolejni pierwszoroczniacy. – Początkowo był plan, by podchorążych z obydwu lat wysłać na oddzielne okręty. Ostatecznie jednak będą zdobywać doświadczenie u nas, ponieważ ORP „Wodnik” trafił do stoczni – wyjaśnia kmdr ppor. Miłowski.

Po opuszczeniu Gdyni żaglowiec skierował się ku Cieśninom Duńskim. Stamtąd przez Morze Północne, kanał La Manche i Atlantyk dotrze na Morze Śródziemne. Po drodze „Iskra” odwiedzi między innymi porty w Porto, Maladze, czy Pireusie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr ppor. Radosław Pioch

dodaj komentarz

komentarze


Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
„Baltic Protector”
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Targi Air Fair 2019
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Modernizacja floty powietrznej
Święto specjalsów
Obrady Rady Unii Europejskiej
F-16 wracają do Polski
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Medale dla uczestników walk w Karbali
Nowy batalion podhalańczyków
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Szef NATO w Warszawie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Pomóżmy bliskim żołnierza
15 lat JFTC
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Dołącz do zawodowców
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Fabryka dżihadystów
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Ich zadanie – zdobyć informację
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Kampania wyborcza poza armią
Uchylone wrota piekieł
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Zmiany w przepisach mundurowych
Jelcze dla Wisły
Być krok przed Bielikiem
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Kierunek: Afganistan
Jihadist Mill
Modernizacja bombowców
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Region Without a Key
Tu się zadań nie wybiera
Zmiana warty na Mazurach
Nano-drony dla specjalsów
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Wywiad AK w służbie aliantów
Czarna taktyka Agatu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO