moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zgrupowanie przed defiladą

Aby uczcić 20-lecie Polski w NATO i 15 lat członkostwa w Unii Europejskiej, 3 maja w Warszawie odbędzie się wielka defilada „Silni w Sojuszach”. Przygotowania do wydarzenia rozpoczęli już żołnierze i funkcjonariusze, którzy będą defilować w poddziałach pieszych – 1300 osób szkoli się na zgrupowaniu w Sochaczewie.

Wielką defiladę „Silni w Sojuszach” otworzy przemarsz wojsk. Na jej czele przejdą żołnierze niosący flagi – Rzeczypospolitej, Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej. Później defilować będzie Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, następnie wojska reprezentujące pięć rodzajów sił zbrojnych, a także poszczególne jednostki wojskowe, m.in. 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich, 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej, 6 Brygadę Powietrznodesantową... Tuż za nimi przejdą reprezentanci innych służb – Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Więziennej czy Ochrony Kolei. Defiladę zamknie przemarsz 200 żołnierzy i członków organizacji proobronnych niosących flagi Polski, NATO i Unii Europejskiej.

REKLAMA

Każdy rodzaj wojsk czy służby wystąpi podczas defilady w charakterystycznym dla niej umundurowaniu. – Kompania Reprezentacyjna wystąpi w mundurach wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej, wojska specjalne w mundurach polowych, a 10 Opolska Brygada Logistyczna będzie miała na sobie mundury w kamuflażu pustynnym, reprezentując w ten sposób wojska służące poza granicami kraju.

Jak mówi kpt. Jacek Goryszewski, oficer prasowy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, to pierwsza defilada, w której udział weźmie tak duża liczba żołnierzy i funkcjonariuszy. Aby wszystko wypadło perfekcyjnie, potrzeba wielu godzin ćwiczeń. Dlatego ci, którzy 3 maja będą defilować w Warszawie uczestniczą już w specjalnym zgrupowaniu, które odbywa się na lotnisku w Sochaczewie. Jak sobie radzą?

– Kompania reprezentacyjna z naszej brygady bardzo często jest angażowana, dlatego szkolimy się na bieżąco. Zatem podczas zgrupowaniu koncentrujemy się na skoordynowaniu działań z innymi uczestnikami defilady – mówi szer. Sławomir Marciniak z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

– 3 maja będziemy defilować z żołnierzami i funkcjonariuszami, którzy mają duże doświadczenia, a my jesteśmy tu nowi. Jednak nie poddajemy się i ciężko pracujemy, aby im dorównać, bo bardzo nam zależy na tym, aby dobrze się zaprezentować – dodaje kpr. Karolina Jastrzębska z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Ramię w ramię z żołnierzami do defilady przygotowują się funkcjonariusze innych służb. Aby wziąć w niej udział, pododdział reprezentacyjny sformowała m.in. Straż Ochrony Kolei. – W defiladzie pieszej będzie uczestniczyło 36 funkcjonariuszy. Oprócz tego będzie nas reprezentował poczet sztandarowy, pokażemy także sprzęt, który wykorzystujemy w czasie służby – pojazdy, mobilne centrum monitoringu, a także psy służbowe – mówi komendant zmiany, Piotr Stefaniuk, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei.

Jednak to nie wszystko. Do pododdziałów, które szkolą się na zgrupowaniu w Sochaczewie, 3 maja dołączą kolejni żołnierze. Wśród nich będą poddziały z 13 armii NATO, m.in. Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii, Rumunii czy Chorwacji, poczty sztandarowe, Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, a także reprezentanci organizacji proobronnych i klas mundurowych.

Cała defilada piesza będzie mierzyć 650 metrów. – To stosunkowo duża odległość, na pewno najbardziej odczują to żołnierze, którzy będą defilować na końcu. Jednak dzięki temu wszyscy będą mieli szansę się zaprezentować. Jedyne co może pokrzyżować nam plany to pogoda. Deszcz na pewno byłby dla nas sporym utrudnieniem, jednak także na to jesteśmy przygotowani – podkreśla kpt. Jacek Goryszewski, oficer prasowy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Rakiety z Mesko w F-35
 
Ochotnicy na ratunek
Współzawodnictwo rozwija
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kajmany na gąsienicach
Żołnierze w sztafecie pomocy
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Most do współpracy
Ofensywa Tuchaczewskiego
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Informacja Prasowa
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Online z mistrzami sportu
Fordy, a nie Nissany
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Polskie porty bardziej otwarte
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Laserowa artyleria US Army
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Testament Polski Walczącej
Powstaną kolejne strzelnice
Na misjach święta inne niż zwykle
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Szef MON w Żelaznej Dywizji
F-16 kończą misję w Estonii
Brawurowe zagony motorowe
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Zbiegowie z innego świata
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Przysięga podkarpackich terytorialsów
„Defender” – pracowity poligon saperów
Amerykanie odmładzają F-16
Prezydent Duda jedzie do USA
16 sekund Liberatora
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Groty z granatnikiem
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wojsko przeciw wirusowi
Z menażką na wakacje
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kraby w Bolesławcu
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Ogromne zainteresowanie Soną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO