moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Otwarte niebo nad Ustką

Firmy z sektora kosmicznego będą miały łatwiejszy dostęp do poligonów w Ustce i Drawsku Pomorskim. Na początku marca br. minister infrastruktury wydał rozporządzenie znacząco skracające formalności, jakie musi spełnić firma chcąca wystrzelić np. z Ustki rakietę suborbitalną. – Skrócą się one z trzech miesięcy do około tygodnia – wyjaśnia płk Marcin Górka z Polskiej Agencji Kosmicznej.

Od lipca znacząco zmienią się zasady, na jakich firmy i podmioty naukowo-badawcze mogą korzystać z wojskowych poligonów w Ustce (a dokładniej z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Wicku Morskim) oraz Drawsku Pomorskim. 2 kwietnia opublikowane zostało bowiem rozporządzenie ministra infrastruktury z 5 marca 2019 roku „W sprawie zakazów lub ograniczeń lotów na czas dłuższy niż 3 miesiące”, które określa warunki, na jakich można na tych obiektach korzystać z przestrzeni powietrznej.

Jak wyjaśnia płk Marcin Górka, p.o. wiceprezesa ds. Obronnych Polskiej Agencji Kosmicznej, do nowej regulacji udało się wprowadzić zapisy, które są bardzo korzystne dla rodzimego sektora kosmicznego. – Dzięki współpracy ze Służbą Ruchu Lotniczego SZ RP, Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, a także Urzędem Lotnictwa Cywilnego udało nam się opracować wspólne stanowisko, które w sposób znaczący skróci formalności, jakie muszą spełnić firmy lub instytucje badawczo-rozwojowe chcące np. wystrzelić zbudowaną przez siebie rakietę na wojskowych poligonach w Ustce oraz Drawsku Pomorskim. Po wejściu w życie rozporządzenia, co nastąpi w lipcu tego roku, formalności skrócą się z trzech miesięcy do około tygodnia – wyjaśnia.

REKLAMA

Obecnie, aby firma czy podmiot badawczy mogła przeprowadzić na poligonach testy swoich rakiet, musi przejść przez przysłowiową biurokratyczną „ścieżkę zdrowia”. – Do Inspektoratu Szkolenia DGRSZ trzeba wysłać wniosek o udostępnienie obiektów Centralnego Poligonu Sił Powietrznych. Potem trzeba uzgodnić z CP SP Ustka termin i program badawczy. Niezbędne jest zawarcie umowy z Urzędem Morskim w Słupsku na udostępnienie nieruchomości w trwałym zarządzie Urzędu Morskiego, uzgodnienie z Rejonowym Zarządem Infrastruktury Gdynia warunków użyczenia nieruchomości w trwałym zarządzie RZI, a z zarządem Lasów Państwowych udostępnienia ich nieruchomości – wylicza ppłk Adam Szreiber z Inspektoratu Szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Dodaje przy tym, że przy strzelaniach rakietowych akwen morski zawsze musi być zabezpieczony przez Okrętowe Siły Ochrony Rejonu Strzelań.

Choć powyższa lista wydaje się przeraźliwie długa, a jej przejście czasochłonne, to jak przekonują przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej, zdobycie wszystkich wymienionych pozwoleń – w czym pośredniczy PAK – nie zabiera aż tyle czasu jak mogłoby się wydawać. O wiele poważniejszą przeszkodą jest uzyskanie zgody na lot z Ministerstwa Infrastruktury, które zarządza przestrzenią powietrzną nad naszym krajem. Teraz trwa to nawet trzy miesiące. Od lipca jednak (na mocy wspomnianego już rozporządzenia) firmy i instytucje badawcze, będą korzystać z mocno skróconej procedury uzyskiwania takiej zgody.

Płk Marcin Górka podkreśla, że to nie jedyna dobra wiadomość dla podmiotów z sektora kosmicznego, jaką przynosi wspomniane rozporządzenie. – Minister zdjął limit wysokości lotów nad poligonem w Ustce oraz znacząco, bo do 20 tysięcy metrów, podwyższył limit nad poligonem w Drawsku Pomorskim. Oznacza to, że z Wicka Morskiego będą mogły bez problemu startować rakiety zdolne do przekroczenia linii Karmana, czyli umownej granicy kosmosu. Z Drawska natomiast rakiety będą latać na wysokość, która zaspokoi podstawowe potrzeby związane z rozwojem projektów rakietowych – wyjaśnia. – Ustka stanie się pierwszym miejscem w Polsce, z którego będzie można wystrzeliwać rakiety bez limitu wysokości lotu, nie zapominając jednak o procedurach bezpieczeństwa, bez zachowania których żadne działania nie będą w dalszym ciągu możliwe – dodał.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Obraz SpaceX Imagery z Pixabay

dodaj komentarz

komentarze


Na misjach święta inne niż zwykle
 
Brawurowe zagony motorowe
Rakiety z Mesko w F-35
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Most do współpracy
Żołnierze w sztafecie pomocy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
16 sekund Liberatora
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Z menażką na wakacje
Testament Polski Walczącej
Ochotnicy na ratunek
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Kraby w Bolesławcu
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Zbiegowie z innego świata
Laserowa artyleria US Army
Kajmany na gąsienicach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Groty z granatnikiem
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Współzawodnictwo rozwija
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Informacja Prasowa
Prezydent Duda jedzie do USA
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie odmładzają F-16
Powstaną kolejne strzelnice
Online z mistrzami sportu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Wojsko przeciw wirusowi
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Fordy, a nie Nissany
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Ofensywa Tuchaczewskiego
Ogromne zainteresowanie Soną
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie porty bardziej otwarte
F-16 kończą misję w Estonii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
„Defender” – pracowity poligon saperów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO