moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Otwarte niebo nad Ustką

Firmy z sektora kosmicznego będą miały łatwiejszy dostęp do poligonów w Ustce i Drawsku Pomorskim. Na początku marca br. minister infrastruktury wydał rozporządzenie znacząco skracające formalności, jakie musi spełnić firma chcąca wystrzelić np. z Ustki rakietę suborbitalną. – Skrócą się one z trzech miesięcy do około tygodnia – wyjaśnia płk Marcin Górka z Polskiej Agencji Kosmicznej.

Od lipca znacząco zmienią się zasady, na jakich firmy i podmioty naukowo-badawcze mogą korzystać z wojskowych poligonów w Ustce (a dokładniej z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Wicku Morskim) oraz Drawsku Pomorskim. 2 kwietnia opublikowane zostało bowiem rozporządzenie ministra infrastruktury z 5 marca 2019 roku „W sprawie zakazów lub ograniczeń lotów na czas dłuższy niż 3 miesiące”, które określa warunki, na jakich można na tych obiektach korzystać z przestrzeni powietrznej.

Jak wyjaśnia płk Marcin Górka, p.o. wiceprezesa ds. Obronnych Polskiej Agencji Kosmicznej, do nowej regulacji udało się wprowadzić zapisy, które są bardzo korzystne dla rodzimego sektora kosmicznego. – Dzięki współpracy ze Służbą Ruchu Lotniczego SZ RP, Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, a także Urzędem Lotnictwa Cywilnego udało nam się opracować wspólne stanowisko, które w sposób znaczący skróci formalności, jakie muszą spełnić firmy lub instytucje badawczo-rozwojowe chcące np. wystrzelić zbudowaną przez siebie rakietę na wojskowych poligonach w Ustce oraz Drawsku Pomorskim. Po wejściu w życie rozporządzenia, co nastąpi w lipcu tego roku, formalności skrócą się z trzech miesięcy do około tygodnia – wyjaśnia.

REKLAMA

Obecnie, aby firma czy podmiot badawczy mogła przeprowadzić na poligonach testy swoich rakiet, musi przejść przez przysłowiową biurokratyczną „ścieżkę zdrowia”. – Do Inspektoratu Szkolenia DGRSZ trzeba wysłać wniosek o udostępnienie obiektów Centralnego Poligonu Sił Powietrznych. Potem trzeba uzgodnić z CP SP Ustka termin i program badawczy. Niezbędne jest zawarcie umowy z Urzędem Morskim w Słupsku na udostępnienie nieruchomości w trwałym zarządzie Urzędu Morskiego, uzgodnienie z Rejonowym Zarządem Infrastruktury Gdynia warunków użyczenia nieruchomości w trwałym zarządzie RZI, a z zarządem Lasów Państwowych udostępnienia ich nieruchomości – wylicza ppłk Adam Szreiber z Inspektoratu Szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Dodaje przy tym, że przy strzelaniach rakietowych akwen morski zawsze musi być zabezpieczony przez Okrętowe Siły Ochrony Rejonu Strzelań.

Choć powyższa lista wydaje się przeraźliwie długa, a jej przejście czasochłonne, to jak przekonują przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej, zdobycie wszystkich wymienionych pozwoleń – w czym pośredniczy PAK – nie zabiera aż tyle czasu jak mogłoby się wydawać. O wiele poważniejszą przeszkodą jest uzyskanie zgody na lot z Ministerstwa Infrastruktury, które zarządza przestrzenią powietrzną nad naszym krajem. Teraz trwa to nawet trzy miesiące. Od lipca jednak (na mocy wspomnianego już rozporządzenia) firmy i instytucje badawcze, będą korzystać z mocno skróconej procedury uzyskiwania takiej zgody.

Płk Marcin Górka podkreśla, że to nie jedyna dobra wiadomość dla podmiotów z sektora kosmicznego, jaką przynosi wspomniane rozporządzenie. – Minister zdjął limit wysokości lotów nad poligonem w Ustce oraz znacząco, bo do 20 tysięcy metrów, podwyższył limit nad poligonem w Drawsku Pomorskim. Oznacza to, że z Wicka Morskiego będą mogły bez problemu startować rakiety zdolne do przekroczenia linii Karmana, czyli umownej granicy kosmosu. Z Drawska natomiast rakiety będą latać na wysokość, która zaspokoi podstawowe potrzeby związane z rozwojem projektów rakietowych – wyjaśnia. – Ustka stanie się pierwszym miejscem w Polsce, z którego będzie można wystrzeliwać rakiety bez limitu wysokości lotu, nie zapominając jednak o procedurach bezpieczeństwa, bez zachowania których żadne działania nie będą w dalszym ciągu możliwe – dodał.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Obraz SpaceX Imagery z Pixabay

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Wsparcie MON dla weteranów
Buzdygan – nagroda, która czyni dobro
Bilans wojennych strat jeszcze w tej kadencji Sejmu
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Już ponad 20 000 żołnierzy w szeregach WOT
Jelcze dla Wisły
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Medale dla uczestników walk w Karbali
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Decyzja najwyższej wagi
Konstytucja 3 maja – światło w tunelu ginącej ojczyzny
Szef NATO w Warszawie
Jihadist Mill
Modernizacja floty powietrznej
Dokumenty z Brazylii trafiły do Polski
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Uchylone wrota piekieł
Wiosenna burza z polskim udziałem
„Vigorous Warrior” z polskimi medykami
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
I poszli! Jak zawsze się bić!
„Baltic Protector”
Jak Polacy obronili Kamień Stołpecki
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
F-16 wracają do Polski
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Zmiany w przepisach mundurowych
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Region Without a Key
Tu się zadań nie wybiera
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Kierunek: Afganistan
Kampania wyborcza poza armią
Zmiana warty na Mazurach
Targi Air Fair 2019
Fabryka dżihadystów
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Kolejne szkoły w programie MON
Modernizacja bombowców
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Obrady Rady Unii Europejskiej
Być krok przed Bielikiem
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
Zapomniani żołnierze Niepodległej
Noc Muzeów już w weekend!
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
Weterani gen. Andersa uczcili pamięć włoskich żołnierzy
Pierwsze polskie walki na Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO