moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?

Kraby, Rosomaki, Leopardy, amerykańskie Strykery i Patrioty, policyjne łodzie i pojazdy specjalne ATV Straży Granicznej – 3 maja na stołecznej Wisłostradzie będzie można zobaczyć ponad 200 egzemplarzy różnego rodzaju pojazdów. Blisko trzy czwarte to sprzęt wojskowy, który do Warszawy przyjechał z jednostek z całego kraju.

Defilada organizowana jest z okazji 3 maja oraz 20-lecia Polski w NATO i 15. rocznicy wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. Wydarzenie pod hasłem „Silni w sojuszach” odbędzie się 3 maja na stołecznej Wisłostradzie, wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły.

Niemal cały sprzęt, który weźmie udział w defiladzie, jest już w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Warszawie-Wesołej. To tam od środy odbywają się treningi do sprzętowej części defilady. – Przyjechali do nas żołnierze z jednostek z całej Polski i przewieźli ze sobą sprzęt, na którym codziennie się szkolą. Są też u nas funkcjonariusze służb mundurowych i ich pojazdy. W sumie w przygotowania w naszej jednostce zaangażowanych jest ponad 600 osób – mówi ppłk Waldemar Pawelec, dowódca batalionu logistycznego 1 Brygady. Uczestnicy defilady sprzętowej trenują poruszanie się pojazdów w kolumnach, właściwe ustawienie sprzętu, zachowanie odpowiednich odległości między grupami sprzętu. – To dla nas pewna nowość i wyzwanie, bo przygotowujemy do udziału w defiladzie nie tylko żołnierzy, ale i funkcjonariuszy innych służb. Testem naszego przygotowania będzie próba generalna już w najbliższy weekend – dodaje ppłk Pawelec.

REKLAMA

Za niewiele ponad tydzień zebrani na Wisłostradzie mieszkańcy stolicy i goście będą mogli zobaczyć efekty przygotowań. Na Wisłostradzie pojawi się ponad 200 jednostek sprzętu, a najwięcej jego egzemplarzy zaprezentuje wojsko. – Jednostki Dowództwa Generalnego RSZ pokażą w sumie 116 sztuk sprzętu, w tym pojazdy artyleryjskie, przeciwlotnicze, pancerne i inżynieryjne. Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej na przykład przywiozą do stolicy sześć samochodów ciężarowo-osobowych HMMWV, a 14 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak przyjedzie z 12 Brygady Zmechanizowanej. Będzie też można zobaczyć czternaście czołgów Leopard 2A5 z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej – wylicza płk Andrzej Kupis, koordynator defilady z ramienia Dowództwa Generalnego RSZ.

Wojsko na Wisłostradzie

W kolumnie kołowej przejedzie osiem samobieżnych haubicoarmat Dana i tyle samo wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta należących do jednostek 12 Dywizji Zmechanizowanej. Pojawią się także samobieżne moździerze Rak z 17 Brygady Zmechanizowanej oraz samobieżne haubice Krab wraz z gąsienicowymi pojazdami dowodzenia z 11 Pułku Artylerii.

Wśród wojskowego sprzętu pojawi się także sześć samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad, służących do wykrywania, identyfikowania, śledzenia i zwalczania celów powietrznych. Sprzęt ten przywiozą do Warszawy wojskowi z 4 i 8 Pułku Przeciwlotniczego. Będzie też można zobaczyć dwie zdolne do przerzutu stacje radiolokacyjne Soła wystawione przez 8 pplot i Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. To urządzenia rozpoznawcze, które we współpracy z Popradami umożliwiają m.in. kontrolę obszaru powietrznego. Pułki przeciwlotnicze zaprezentują w defiladzie także zautomatyzowane wozy Łowcza, będące mobilnymi stanowiskami dowodzenia obroną przeciwlotniczą.

Ale to nie wszystko, bo 3 maja na defiladzie pojawi się także sprzęt inżynieryjny. Wojskowi z batalionów drogowo-mostowych pokażą dwa mosty towarzyszące na podwoziu samochodowym MS-20, a 1 Pułk Saperów zaprezentuje wyspecjalizowane pojazdy saperskie Topola służące do przewozu niewypałów i niewybuchów do miejsca detonacji.

Swoim sprzętem pochwalą się też specjalsi. Jednostka Agat pokaże sześć opancerzonych pojazdów MATV MRAP, a Jednostka Wojskowa Komandosów dwa pojazdy HMMWV spec. GROM-owcy z kolei zaprezentują dwie rampy szturmowe zamontowane na Fordach 550.

W defiladzie kołowej będzie też można zobaczyć sprzęt Morskiej Jednostki Rakietowej: dwie wyrzutnie pocisków rakietowych (MLV – Missile Launch Vehicle) oraz dwa wozy kierowania środkami walki (CCV – Combat Command Vehicle).

– Poza jednostkami Dowództwa Generalnego swój sprzęt, w tym quady i motocykle Kawasaki Vuclan, pokaże też Żandarmeria Wojskowa. Będzie też sześć quadów wojsk obrony terytorialnej – mówi płk Kupis. W stolicy nie zabraknie pojazdów sojuszników. Pojawią się brytyjskie transportery opancerzone Panthery, amerykańskie Strykery i Patrioty, rumuńskie wozy 35 M AA Cannons Truck DAC 665 T czy prezentowane przez Chorwatów dwa wozy FAP M 92 Falcon.

Sprzęt nie tylko wojskowy

– W tegorocznej defiladzie żołnierzom towarzyszyć będą też przedstawiciele innych formacji. Poza pododdziałami pieszymi będzie można zobaczyć także ich sprzęt, w sumie ponad 70 egzemplarzy – mówi płk Kupis.

Do obejrzenia będzie np. 17 pojazdów kołowych Straży Granicznej. – Wśród nich: pojazdy specjalne ATV: Yamahy Quady oraz UTV Can-am Traxer, wykorzystywane do patrolowania granicy państwowej, zwłaszcza w terenie trudno dostępnym – mówi por. SG Agnieszka Golias, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Granicznej. Stołeczną Wisłostradą przejadą terenowe Fordy Rangery i Toyoty Land Cruiser oraz patrolowe Toyoty Rav 4. Formacja pokaże też m.in. motocykle Kawasaki Versys 1000, przewoźną jednostkę nadzoru (PJN) Toyotę Hilux oraz pojazd specjalny – ruchomą stację radarową Mercedes Axor.

Widzowie zebrani na bulwarach wiślanych będą też mogli zobaczyć osiem nowoczesnych pojazdów Państwowej Straży Pożarnej. – Pokażemy np. ciągnik siodłowy z naczepą cysterną, specjalny dźwig o maksymalnym udźwigu 40 ton na podwoziu Volvo FM oraz ciężki samochód nośnik kontenerów na podwoziu Mercedes Actros wraz z kontenerem do przewozu środka pianotwórczego o pojemności 10 000 litrów – mówi st. kpt. mgr inż. Karol Ziętala z Wydziału Logistycznego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Wisłostradą przejadą także np. samochód ratownictwa chemicznego Mobillab i samochód specjalny ratownictwa technicznego Mega City na podwoziu Scania G450.

W defiladzie kołowej nie zabraknie sprzętu policji. Formacja pokaże w sumie ponad 40 pojazdów. Pojawią się m.in. lekki transporter opancerzony Dzik, pojazd specjalny Renault RSD będący ruchomym stanowiskiem dowodzenia oraz ambulanse pogotowia ruchu drogowego: Ford Transit i Renault Trafic wykorzystywane przy zabezpieczaniu miejsc wypadków drogowych. Widzowie zobaczą też: Mitsubishi L200 z zamontowaną automatyczną wyrzutnią granatów łzawiących, skutery oraz łodzie RIB (Rigid Inflatable Boat) wykorzystywane do akcji ratunkowych na morzach i wodach śródlądowych. Wisłostradą przejadą też policyjne motocykle BMW, hybrydowe Toyoty Auris.

Swój sprzęt pokaże też Straż Ochrony Kolei. Będzie to w sumie pięć pojazdów: Mercedes Benz Sprinter – mobilne centrum monitoringu, dwa egzemplarze Isuzu D-max oraz dwa VW Amarok. W defiladzie będzie można zobaczyć wystawione przez Krajową Administrację Skarbową: Mercedesa Sprintera z urządzeniami RTG do prześwietlania bagażu i osobowego Mercedesa Vito.

Defilada organizowana jest z okazji 3 maja oraz 20-lecia Polski w NATO i 15. rocznicy wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. Wydarzenie pod hasłem „Silni w sojuszach” odbędzie się na stołecznej Wisłostradzie, wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły.

Start defilady planowany jest 3 maja o godzinie czternastej w okolicach Multimedialnego Parku Fontann, na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki. W wydarzeniu weźmie udział ponad dwa tysiące uczestników, ponad 200 pojazdów i 80 statków powietrznych. Do udziału zaprasza Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej: – Świętujmy wspólnie z wojskiem i służbami dbającymi o bezpieczeństwo. Tę majówkę warto spędzić w Warszawie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON, Michał Niwicz, Straż graniczna

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1556206560
Nie szłoby takiej defilady co rok robić w innym dużym mieście? Wrocław , Poznań, Kraków , Gdańsk ... . .
EC-B4-95-43
~Tomek
1556198820
Hmmm o o kierowcach zestawów niskopodwoziowych nikt nie wspomni :/
A7-B8-F4-82

W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
 
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Brytyjska „pamiątka”
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Tak umierał Wołyń
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Rivalry on Closed Sea
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Nowi szturmani w JW Agat
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Działalność firm na rzecz obronności
Kierunek: Afganistan
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Wkręceni w skoki
Bitwa o Lwów
Rozdarty subkontynent
Kolejna szabla AFN zdobyta
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
NATO silniejsze z rezerwistami
Obława pełna białych plam
Będzie modernizacja T-72
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Kolejne drony dla WOT-u
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Desant na czeskich spadochronach
The Chariots of Jihad
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Kapral Lewandowski na podium w Londynie
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Ankona – samodzielna polska operacja
Obrady Rady Unii Europejskiej
Rozpoczynamy nową erę
F-35 wylądowały w Powidzu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Nowe nakolanniki
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Desant z transportowca-giganta
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Stawiamy na rozwój
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Gotowi na F-35?
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Dragon’19” od kuchni
Od konfliktu do zgody
Sojusze na fali
Polska historia w Norwegii
Formowanie 19 Brygady
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
„Pułaski” wrócił do kraju

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO