moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach

W tym tygodniu przedstawiciele Białorusi przyjadą do Polski, aby skontrolować sprzęt i uzbrojenie polskiej armii. Odwiedzą dwie jednostki wojskowe. – Nie ma powodów do obaw, to standardowa procedura.  Podobne kontrole odbywają się w całej Europie, Polska także je przeprowadza  – uspokaja Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Transparentność sił zbrojnych w Europie reguluje między innymi „Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie” (ang. Treaty on Conventional Armed Forces in Europe, CFE) zawarty na początku lat 90. przez państwa NATO i byłego Układu Warszawskiego, a także „Dokument wiedeński” OBWE z 1999 roku. To właśnie te dwa porozumienia regulują zasady dotyczące wzajemnej kontroli organizacji i uzbrojenia sił zbrojnych państw, które je zatwierdziły. W tym tygodniu taka inspekcja odbędzie się w Polsce – przeprowadzą ją przedstawiciele Białorusi, którzy odwiedzą prawdopodobnie dwie jednostki wojskowe.

– Nie ma powodów do obaw, to standardowa procedura. Podobne kontrole odbywają się w całej Europie, Polska także je przeprowadza – mówi ppłk Rafał Zgryziewicz, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – Nasze działania są całkowicie transparentne. Zresztą takie wizytacje odbywają się nie tylko w jednostkach wojskowych, ale także mają miejsce podczas ćwiczeń – podkreśla oficer.

REKLAMA

I rzeczywiście, zgodnie z „Dokumentem wiedeńskim” każde państwo, które go sygnowało, jest zobowiązane do zorganizowania jednej wizyty państw OBWE w ciągu pięciu lat. W Polsce podobne spotkania odbyły się już w 17 Brygadzie Zmechanizowanej, 31 i 21 Bazie Lotnictwa Taktycznego, a także w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej.

Rzecznik SGWP dodaje także, że kwesta kontroli zbrojeń, a także transparentność działań to temat często poruszany podczas międzynarodowych debat. W marcu tę kwestię omawiali szefowie sztabów Polski, Białorusi, Litwy i Ukrainy. Jej znaczenie dla globalnego bezpieczeństwa często podkreśla także Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Transparentność i minimalizacja ryzyka są szczególnie ważne, jeśli chcemy uniknąć groźnych incydentów i nieporozumień – mówił po spotkaniu komisji NATO – Rosja, które odbyło się w 2016 roku. Wówczas Rosja zadeklarowała, że jej samoloty będą latać nad Bałtykiem z włączonymi transponderami umożliwiającymi identyfikację maszyn. To jeden z warunków, który reguluje „Traktat o otwartych przestworzach”, jednak wciąż zdarza się, że w powietrze wzbijają się samoloty niewidoczne dla radarów.

W ostatnim czasie największe kontrowersje wzbudza kwesta rakiet średniego i pośredniego zasięgu, których likwidację w 1987 roku zadeklarowały Stany Zjednoczone i ZSRR. Jednak od kilku lat pojawiają się opinie, że Rosja nie wywiązuje się z warunków układu, rozwijając prace nad tego rodzaju bronią. Stoltenberg wielokrotnie wzywał Moskwę do zaprzestania tego typu działań, jednak wobec braku odpowiedzi zadeklarował, że NATO przychyla się do stanowiska Stanów Zjednoczonych, które postanowiły wycofać się z traktatu. Zapewnił jednak, że nie oznacza to, że tego typu rakiety pojawią się na terenie Europy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
 
Kolejna szabla AFN zdobyta
Obława pełna białych plam
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Kolejne drony dla WOT-u
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Kapral Lewandowski na podium w Londynie
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Nowi szturmani w JW Agat
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Stawiamy na rozwój
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Ankona – samodzielna polska operacja
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Desant z transportowca-giganta
Będzie modernizacja T-72
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Brytyjska „pamiątka”
Rivalry on Closed Sea
Od konfliktu do zgody
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Desant na czeskich spadochronach
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Obrady Rady Unii Europejskiej
Gotowi na F-35?
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Wkręceni w skoki
Polska historia w Norwegii
Tak umierał Wołyń
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Bitwa o Lwów
Formowanie 19 Brygady
„Dragon’19” od kuchni
„Pułaski” wrócił do kraju
F-35 wylądowały w Powidzu
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Działalność firm na rzecz obronności
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
The Chariots of Jihad
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
NATO silniejsze z rezerwistami
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Rozpoczynamy nową erę
Rozdarty subkontynent
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Kierunek: Afganistan
Sojusze na fali
Nowe nakolanniki
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO