moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rozpocznie się szesnastka Terytorialsów z południowego Mazowsza

W najbliższy weekend rozpocznie się kolejne szkolenie ochotników do 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szkolenie szesnastodniowe skierowane jest do ochotników, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z wojskiem. Podczas zajęć Terytorialsi będą wykorzystywali najnowsze karabinki GROT polskiej produkcji. Szkolenie zakończy uroczysta przysięga wojskowa w Radomiu.

Ochotnicy z 62 batalionu lekkiej piechoty z Radomia w sobotę rozpoczną pierwsze szkolenie podstawowe. Zajęcia będą prowadzone na poligonie w Wędrzynie. Rozpoczynające się szkolenie jest skierowane do ochotników, którzy rozpoczynają swoją ścieżkę wojskową. Szkolenie obejmuje 16 dni, a zakończone będzie uroczystą przysięgą wojskową. Piąta przysięga 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbędzie się 31 marca o godzinie 12:00 na Placu Corraziego w Radomiu.

Szkolenie to w praktyce będzie obejmowało naukę i doskonalenie umiejętności taktycznych i strzeleckich. Pierwszego dnia ochotnicy zostaną umundurowani i wyekwipowani. W kolejnych dniach zostaną poddani „testowi wejściowemu” sprawności fizycznej i badaniu współczynników masy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów. Następne dni obejmować będą wdrożenie elementów zielonej taktyki właściwej dla lekkiej piechoty.

REKLAMA

Największy nacisk podczas szkolenia zostanie położony na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania. Ważnymi elementami będą również pomoc przedmedyczna i topografia.

Ochotnicy posługiwać się będą najnowocześniejszą polską bronią - karabinkiem MSBS Grot. To pierwszy system broni strzeleckiej korzystający z amunicji 5,56 x 45 mm opracowany i wyprodukowany wyłącznie siłami krajowego przemysłu oraz ośrodków naukowych – jest on też w pełni zgodny ze standardami NATO.

***

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i w 65 blp Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.
Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.

Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.

Obecnie w WOT służbę pełni już ponad 18 050 żołnierzy, w tym 15 000 tys. ochotników oraz 3 050 tys. żołnierzy zawodowych.

Przeprowadzone analizy pokazują, że ponad 47% żołnierzy TSW posiada wykształcenie średnie, a prawie 34% wykształcenie wyższe. Co dziesiąty żołnierz formacji legitymuje się wykształceniem gimnazjalnym i podstawowym.

Ponad 40% żołnierzy TSW posiada wykształcenie techniczne, ponad 36% wykształcenie ogólne, a 17% humanistyczne. Po 3% żołnierzy TSW posiada wykształcenie medyczne a 2% posiad wykształcenie prawnicze i rolnicze. Analizy wskazują również, że ponad 62% żołnierzy TSW posiada stałe zatrudnienie (umowa o pracę), a blisko 17% posiada inne formy zatrudnienia (w tym umowę o dzieło, umowę zalecenie). Dodatkowo w formacji służy ponad 15% studentów różnych kierunków.

Żołnierze TSW są ludźmi młodymi, blisko 66% żołnierzy jest wieku 35 lat oraz mniej, żołnierzy w wieku ponad 50 lat jest mniej niż 2% stanu osobowego. Średnia wieku żołnierza TSW to 32 lat. W WOT służbę pełni ponad 13% kobiet, co jest liczbą prawie dwukrotnie większą niż w wojskach operacyjnych.

Źródło: ppor. Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Podniebny trening transportowców
Drugie życie Wilczego Szańca
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
75 lat od wielkiej ucieczki
Pancerna walka w mieście
Cel – bezpieczna Europa
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Rok intensywnych ćwiczeń
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Podwyżki dla pracowników wojska
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Generała Andersa akces do NATO
Trening na wieżowcu i nad wodą
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Kraby na służbie w Sulechowie
Premier odwiedził GROM
Kościuszko na czele insurekcji
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Jastrzębie widzą w ciemności
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Step ahead in a different world
201 maratonów w 201 krajach
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Panie bez taryfy ulgowej
To był realny plan odbudowy Polski
Trzecia Setka Komandosa
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Pogromcy czołgów poszukiwani
Kampania wyborcza poza armią
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Szef NATO w Warszawie
Spędź sobotę w WAT
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Herculesem dookoła świata
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
NATO i kosowska łamigłówka
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
US Army od kuchni
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
„Zoom na proobronność”
Wizja marszałka prysła w Rydze
A Biting and Tracking Commando
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
General Anders Joins NATO
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO