moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kobiety w mundurach świętują

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, spotkał się dziś z kobietami żołnierzami. – Dziękuję za waszą postawę i za to, że zawsze można na was liczyć – mówił szef MON. Zaproszenie na uroczystość, która odbyła się z okazji Dnia Kobiet, przyjęły także nauczycielki klas mundurowych oraz matki żołnierzy wojsk obrony terytorialnej.

Ósmego marca minister obrony Mariusz Błaszczak spotkał się z uczestniczkami wojskowych operacji zagranicznych, kobietami, które służą w jednostkach liniowych albo na co dzień dbają o sprawy kobiet w armii. – Jestem zadowolony z waszej służby, postawy i serdecznie dziękuję, że można na was liczyć. Stanowicie ważną część Wojska Polskiego, jesteście naszą dumą – mówił szef MON.

Na spotkanie w Ośrodku Reprezentacyjnym MON w Helenowie zostały zaproszone także nauczycielki ze szkół mundurowych i matki żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. – Postawa patriotyczna, miłość do ojczyzny to wartości, które są kształtowane w rodzinnym domu, a później w szkole. Dziękuję, że wychowujecie młodych ludzi, którzy w przyszłości będą pełnić służbę dla naszego kraju – podkreślił minister obrony. Mariusz Błaszczak wyraził wdzięczność wobec kobiet także za to, że służby w armii nie traktują jak zwykłej pracy. – Jednocześnie zapewniam, że w Wojsku Polskim nie ma miejsca dla tych, którzy nadużywają relacji służbowych – dodał minister.

O roli kobiet w armii mówił także gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT. Wspominał, że w 1996 roku, gdy zaczynał służbę w 1 Pułku Specjalnym, było ich w armii niewiele. – Kobiety są dziś nierozłączną częścią sił zbrojnych. Są potrzebne na współczesnym polu walki, byśmy mogli osiągać cele operacyjne i taktyczne – zaznaczył.

Wśród terytorialsów służy 2100 kobiet, co stanowi 13 proc. wszystkich żołnierzy najmłodszego rodzaju sił zbrojnych. – Nasza formacja potrzebuje szczególnych zdolności, aby działać na rzecz lokalnych społeczności. Empatia, jaką charakteryzują się kobiety, ma pozytywny wpływ na efektywność naszych działań – mówił gen. Kukuła. Dowódca WOT podkreślał także, że kobiety bardzo poważnie podchodzą do swoich obowiązków i znacznie rzadziej niż mężczyźni rezygnują ze służby.


Grafika: MON

Podczas uroczystości swoją historią podzieliła się szer. Dorota Walczewska, żołnierz WOT, a na co dzień pielęgniarka. – Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono. Sprawdziłam siebie, pokonałam słabości, nauczyłam się rzeczy, o których marzyłam od dziecka – mówiła o szkoleniu podstawowym, nazywanym „szesnastką”, które ukończyła w ubiegłym roku. Wspominała, że w chwilach zwątpienia, gdy wojskowe zadania były dla niej trudne, wspierała ją córka, także żołnierz WOT, z którą ćwiczyła ramię w ramię. – To bardzo ważne, żeby mieć obok siebie bliską i wspierającą osobę. Dziś jestem żołnierzem 5 Brygady Obrony Terytorialnej. Służę z osobami w różnym wieku, o różnych profesjach, ale łączy nas jedno – wiara w te same wartości, z których najważniejszy jest patriotyzm – zaznaczyła.

Kobiety żołnierze służą we wszystkich rodzajach sił zbrojnych polskiej armii. I stale ich przybywa. Obecnie w Wojsku Polskim jest 6732 pań (632 więcej niż w 2018 roku), co stanowi prawie 7 proc. wszystkich żołnierzy zawodowych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Follow Me
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji – czas na konkrety
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
15 lat JFTC
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Jihadist Mill
Nano-drony dla specjalsów
Szef NATO w Warszawie
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Czarna taktyka Agatu
F-16 wracają do Polski
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
„Baltic Protector”
Fabryka dżihadystów
Modernizacja bombowców
Konkurs „Wdzięczni bohaterom”
Kierunek: Afganistan
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Obrady Rady Unii Europejskiej
Zawody użyteczno-bojowe zwiadowców
Sprawdzian dla WOT-u
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Działalność firm na rzecz obronności
Konkurs „Zoom” rozstrzygnięty
Zmiany w przepisach mundurowych
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Victory Fly Past Memorial ku czci polskich pilotów
Wywiad AK w służbie aliantów
Modernizacja floty powietrznej
Kampania wyborcza poza armią
Pomóżmy bliskim żołnierza
Medale dla uczestników walk w Karbali
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Targi Air Fair 2019
Zdążyć przed deszczem
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Uchylone wrota piekieł
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Żołnierze pomagają powodzianom
Tu się zadań nie wybiera
Region Without a Key
Jelcze dla Wisły

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO