moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku

Strzelanie torpedowe i odpieranie podwodnych ataków na konwój – tego rodzaju zadania wykonywali marynarze podczas pierwszych w tym roku manewrów okrętowej grupy zadaniowej. W ćwiczeniach wzięło udział 6 okrętów i statki powietrzne różnych typów: od śmigłowca ratowniczego po bojowe odrzutowce F-16. Na Bałtyku pojawiły się też  jednostki natowskiego zespołu SNMG1.

Okręty opuściły port w Gdyni w poniedziałek. Na morze wyszła fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko”, korweta ORP „Kaszub”, okręt rakietowy ORP „Grom”, ratowniczy „ORP „Zbyszko”, zbiornikowiec ORP „Bałtyk” i okręt podwodny ORP „Bielik”. Dołączały do nich wielozadaniowe F-16, samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza, a także śmigłowce: ratownicza „Anakonda” oraz dwa Mi-14PŁ, przeznaczone do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych.

REKLAMA

– Okręty pojawiły się na Bałtyku, by przećwiczyć osłonę konwoju – wyjaśnia kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. W tym epizodzie w rolę jednostki wysokiej wartości oznaczanej skrótem HVU (high value unit) wcielił się zbiornikowiec. Odpowiedzialność za jego obronę wzięły na siebie załogi okrętów bojowych. W roli przeciwników zostały obsadzone samoloty oraz podwodny „Bielik”. Jednostki osłaniające konwój prowadziły symulowane strzelania rakietowe oraz – jak najbardziej realne – strzelania artyleryjskie. Ostrzał był prowadzony z jednej strony, do celów powietrznych, imitowanych przez wolno opadające flary. Z drugiej, do celów  nawodnych – w tym wypadku tarcz przyczepionych do holownika.

Do tego doszła walka z okrętem podwodnym. Jej ciężar spoczął na marynarzach z fregaty i korwety, które dysponowały specjalistycznymi sonarami. Dzięki nim możliwe jest poszukiwanie nieprzyjacielskiej jednostki zarówno w trybie aktywnym, jak i pasywnym. W pierwszym przypadku sonar emituje sygnał, który po dotarciu do przeszkody odbija się od niej i wraca, pozwalając w ten sposób ustalić jej położenie. W drugim – urządzenie pomaga namierzyć nieprzyjacielski okręt zbierając emitowane przez niego dźwięki. Dodatkowo załogi „Kościuszki” i „Kaszuba” mogły współpracować ze śmigłowcami Mi-14PŁ, przeczesującymi wybrany akwen za pomocą opuszczanej stacji hydroakustycznej lub detektora anomalii magnetycznych.

Jeśli lokalizacja nieprzyjacielskiego okrętu przebiegła pomyślnie, można było przeprowadzić atak przy użyciu torpedy. Uczestnicy OGZ mieli w planach przećwiczenie również tego elementu. – Zamierzamy wystrzelić torpedę ćwiczebną – zapowiadał kmdr ppor. Łukasz Zaręba, dowódca korwety ORP „Kaszub”. Kiedyś podczas takiego przedsięwzięcia celem stawał się bezpośrednio okręt podwodny. – Strzelaliśmy w jego kierunku, tyle że torpeda miała zablokowany ster głębokości. Nie mogła zejść poniżej 30 m, dlatego przechodziła ponad okrętem – wyjaśnia kmdr ppor. Zaręba. – Dziś musi ona po prostu osiągnąć określone przez nas współrzędne celu – mówił. Załoga sama nanosi je na komputer powiązany ze stacją hydroakustyczną. Torpeda po pokonaniu zaprogramowanego wcześniej dystansu staje, po czym jest odławiana. Zajmuje się tym załoga poławiacza torped, czyli niewielkiej jednostki przeznaczonej do tego celu.

Tymczasem podczas ćwiczeń OGZ załogi mierzyły się nie tylko z zadaniami czysto bojowymi. Marynarze tradycyjnie już trenowali obronę przeciwawaryjną. Obejmuje ona m.in. walkę z pożarem na pokładzie czy przebiciem kadłuba. – Byliśmy przygotowani na przećwiczenie procedur związanych z tankowaniem na morzu zarówno w ruchu, jak i na kotwicy. Zgodnie z planem miały z nami współdziałać zarówno mały okręt ratowniczy ORP „Zbyszko”, jak i duże jednostki bojowe. Niestety, pogoda mocno pokrzyżowała nam szyki i tankowania przeprowadziliśmy w porcie – tłumaczy kpt. mar. Sławomir Gronowski, dowódca ORP „Bałtyk”. Przez pierwsze dwie doby okręty zmagały się ze sztormem.

Podczas pięciodniowych ćwiczeń okręty z grupy zadaniowej współpracowały też z jednostkami natowskiego zespołu SNMG1, które akurat gościły na Bałtyku. W skład zespołu wchodzi m.in. polska fregata ORP „Gen. K. Pułaski”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


US Army od kuchni
„Żniwiarze” w Mirosławcu
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Kościuszko na czele insurekcji
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Rok intensywnych ćwiczeń
Pogromcy czołgów poszukiwani
To był realny plan odbudowy Polski
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Kampania wyborcza poza armią
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Podchorążowie AWL-u trenują już w strzelnicy kontenerowej
Nadzieja sportu wojskowego mistrzynią Europy
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
75 lat od wielkiej ucieczki
General Anders Joins NATO
Kraby dla artylerzystów z Sulechowa
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Herculesem dookoła świata
Szef NATO w Warszawie
Spędź sobotę w WAT
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Najważniejsze jest rażenie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Podwyżki dla pracowników wojska
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Wolność, odwaga, pomysłowość. 75 lat od Wielkiej Ucieczki
Cel – bezpieczna Europa
Jastrzębie widzą w ciemności
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Panie bez taryfy ulgowej
Kraby na służbie w Sulechowie
NATO i kosowska łamigłówka
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Wizja marszałka prysła w Rydze
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Step ahead in a different world
Trzecia Setka Komandosa
Trening na wieżowcu i nad wodą
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Podniebny trening transportowców
Premier odwiedził GROM
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
Wnioski z „Anakondy ‘18”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO