moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W razie kryzysu WOT dostarczy prąd

Kilkadziesiąt gospodarstw, szkoła i oczyszczalnia ścieków w małopolskiej Woli Kalinowskiej przez dwie doby były zasilane energią z wojskowych agregatów prądotwórczych. Awaryjne zasilanie uruchomiła 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej. To pierwsze wojskowe ćwiczenie, w którym kontenerową elektrownię polową użyto na potrzeby cywili.

11 Małopolska Brygada OT uruchomiła awaryjne zasilanie dla mieszkańców miejscowości Wola Kalinowska w gminie Sułoszowa (województwo małopolskie) w ramach ćwiczenia „Pomocna Energia”. Małopolscy terytorialsi nieprzerwanie przez dwie doby zasilali energią kilkadziesiąt gospodarstw, szkołę podstawową oraz znajdującą się w miasteczku oczyszczalnię ścieków. Prąd popłynął dzięki kontenerowej elektrowni polowej KEP-900, która jest na wyposażeniu 11 Brygady.

Ćwiczenie zorganizowane przez WOT rozpoczęło się w południe 5 marca, a zakończyło 7 marca rano. – 11 Brygada Obrony Terytorialnej jest przygotowana do działania w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Chcieliśmy sprawdzić, jak moglibyśmy pomóc mieszkańcom Małopolski, gdyby przez długi czas zostali pozbawieni energii elektrycznej – mówi płk Krzysztof Goncerz, dowódca 11 Brygady OT. – Wybraliśmy miejscowość w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej nieprzypadkowo. W styczniu 2010 roku wskutek nagłego oblodzenia sieci elektrycznej ponad 28 tysięcy domów w Małopolsce nie miało prądu. Wola Kalinowska jest jedną z miejscowości, która ucierpiała najbardziej, prądu nie było tu przez trzy tygodnie – dodaje oficer. Ćwiczenie „Pomocna Energia” zostało poprzedzone próbnym uruchomieniem elektrowni polowej w krakowskiej jednostce wojskowej.

W Woli Kalinowskiej wykorzystano dwa zespoły spalinowo-elektryczne o mocy 250 kW, zespół o mocy 400 kW oraz kontener techniczny i zestaw do rozbudowy linii energetycznych. Takie zestawy znajdują się także w wyposażeniu innych brygad OT. Dowództwo WOT zapowiada, że podobne ćwiczenia odbędą się także w innych województwach.

Moment zmiany dostawcy prądu obserwowali m.in. przedstawiciele firmy Tauron oraz wójt gminy Sułoszowa. Jak tłumaczyła rzeczniczka Taurona, zmiana nie była odczuwalna przez mieszkańców, bo trwała bardzo krótko. – Dzisiejsze działanie wojsk obrony terytorialnej uprzedza potencjalne sytuacje kryzysowe, które mogą wystąpić na tym terenie. Jesteśmy spokojniejsi, bo wiemy, że w razie zagrożenia jest ktoś, kto dostarczy nam energię – mówił Stanisław Gorajczyk, wójt gminy. – Mieszkamy w regionie, w którym panują specyficzne warunki atmosferyczne. Boleśnie przekonaliśmy się o tym w 2010 roku i nie chcielibyśmy przeżywać tego ponownie – zaznaczył.

Kontenerową elektrownię obsługiwali w systemie zmianowym zawodowi żołnierze WOT.

Od 8 do 30 stycznia 2010 roku na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej wystąpiły bardzo trudne warunki pogodowe. Oblodzenie i szadź utrzymywały się na przewodach elektrycznych przez około trzy tygodnie. Grubość przewodu z szadzią wynosiła nawet 24 cm (wcześniej warstwa lodu dochodziła jedynie do 4 cm). Według informacji przekazanych przez Tauron, metr szadzi na przewodach ważył wówczas 18 kg. Zniszczeniu uległo wówczas ponad 300 kilometrów sieci. Na pomoc mieszkańcom ruszyło m.in. wojsko i straż pożarna.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Kampania wyborcza poza armią
Pomóżmy bliskim żołnierza
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Żołnierze pomagają powodzianom
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
„Baltic Protector”
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Konkurs „Wdzięczni bohaterom”
Kierunek: Afganistan
Fabryka dżihadystów
Tu się zadań nie wybiera
Konkurs „Zoom” rozstrzygnięty
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Medale dla uczestników walk w Karbali
Zdążyć przed deszczem
Modernizacja bombowców
Jelcze dla Wisły
Działalność firm na rzecz obronności
Czarna taktyka Agatu
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Wywiad AK w służbie aliantów
Targi Air Fair 2019
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
15 lat JFTC
Nano-drony dla specjalsów
Jihadist Mill
Obrady Rady Unii Europejskiej
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji – czas na konkrety
Szef NATO w Warszawie
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Sprawdzian dla WOT-u
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Modernizacja floty powietrznej
Region Without a Key
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Victory Fly Past Memorial ku czci polskich pilotów
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
F-16 wracają do Polski
Follow Me
Zmiany w przepisach mundurowych
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Uchylone wrota piekieł
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO