moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii

Służba w wojsku może być dobrym sposobem na życie po zakończeniu kariery sportowej – mówi  Justyna Święty-Ersetic. Utytułowana polska sprinterka wraz z koleżanką z lekkoatletycznej reprezentacji Polski Sofią Ennaoui oraz zapaśnikiem Tomaszem Michalakiem podpisali dzisiaj kontrakt na służbę zawodową w Wojsku Polskim.


Po lewej Justyna Święty-Ersetic, po prawej Sofia Ennaoui.

Od dzisiaj Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu ma troje nowych żołnierzy. W szeregi wojska wstąpili sportowcy: Justyna Święty-Ersetic, Sofia Ennaoui oraz Tadeusz Michalak. Pierwsza z pań to utytułowana sprinterka, specjalistka w biegu na 400 metrów. Na zakończonych w niedzielę 35. Halowych Mistrzostwach Europy w Glasgow zdobyła złoty medal w sztafecie 4x400 m. Sofia Ennaoui startuje na dłuższych dystansach. Jej koronną konkurencją jest bieg na 1500 m. Na tych samych zawodach została wicemistrzynią Europy. Tadeusz Michalak to natomiast utytułowany zapaśnik w stylu klasycznym. Sportowcy podpisali dzisiaj pierwsze kontrakty na dwuletnią służbę w wojsku. Będą ją pełnili na stanowisku strzelca w Wojskowym Zespole Sportowym, który podlega Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu.

W pierwszym dniu służby ze sportowcami spotkał się płk Kazimierz Łucki, komendant CSWIiCh. Nowy przełożony pogratulował im sukcesów oraz decyzji o związaniu się z armią. – W zespole sportowym staramy się dbać o zawodników nie tylko wtedy, kiedy odnoszą wielkie sukcesy, ale także po zakończeniu kariery – zapewnił oficer.

– Dla mnie rozpoczęcie służby jest otwarciem pewnej furki na przyszłość. Mam zamiar jeszcze długo trenować i odnosić sukcesy, ale kiedyś przecież wszystko się skończy. Służba w wojsku może być wówczas dobrym sposobem na życie – mówi Justyna Święty-Ersetic. Obie biegaczki, mając w pamięci niedawne przeszkolenie wojskowe, przyznały, że sport wyczynowy i wojsko mają wiele wspólnego. – W jednej i drugiej dziedzinie trzeba być wytrwałym i dobrze zorganizowanym. Wspólną cechą żołnierzy i sportowców jest także punktualność – mówiły zgodnie.

Podczas spotkania płk Kazimierz Łucki za wybitne osiągnięcia wręczył zawodniczkom medale upamiętniające 10-lecie istnienia wrocławskiego centrum.

Po spotkaniu z komendantem sportowcy udali się do różnych komórek dowództwa jednostki, aby dopełnić wszystkich formalności. Między innymi, przeszli obowiązkowe szkolenie BHP, a z wojskowego oddziału gospodarczego pobrali mundury polowe i wyjściowe oraz wyposażenie wojskowe.

Dla zawodników dzisiejsze spotkanie nie było pierwszym dniem w koszarach. Justyna Święty-Ersetic oraz Sofia Ennaoui przeszkolenie wojskowe przeszły w październiku ubiegłego roku, a Tadeusz Michalak w maju 2018 roku. Po szkoleniu podstawowym wszyscy troje złożyli przysięgę wojskową oraz otrzymali stopnie szeregowych rezerwy.

Od dzisiaj będą reprezentowali Wojsko Polskie podczas międzynarodowych zawodów wojskowych. Najważniejsze w tym roku – VII Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe organizowane przez Międzynarodową Radę Sportu Wojskowego CISM (Conseil International du Sport Militaire) – odbędą się w październiku w miejscowości Wuhan w Chinach.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Żołnierze pomagają powodzianom
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
15 lat JFTC
Jelcze dla Wisły
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Zawody użyteczno-bojowe zwiadowców
Medale dla uczestników walk w Karbali
Zmiany w przepisach mundurowych
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Pomóżmy bliskim żołnierza
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Tu się zadań nie wybiera
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Działalność firm na rzecz obronności
Jihadist Mill
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
„Baltic Protector”
Nano-drony dla specjalsów
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Konkurs „Wdzięczni bohaterom”
Sprawdzian dla WOT-u
Region Without a Key
Szef NATO w Warszawie
Upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji – czas na konkrety
Kierunek: Afganistan
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Czarna taktyka Agatu
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Wywiad AK w służbie aliantów
Kampania wyborcza poza armią
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Modernizacja floty powietrznej
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Modernizacja bombowców
Fabryka dżihadystów
Targi Air Fair 2019
F-16 wracają do Polski
Follow Me
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Obrady Rady Unii Europejskiej
Zdążyć przed deszczem
Victory Fly Past Memorial ku czci polskich pilotów
Uchylone wrota piekieł
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Konkurs „Zoom” rozstrzygnięty

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO