moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”

Niemal stu żołnierzy m.in. z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, 10 Brygady Logistycznej i jednostki specjalnej Formoza zdało egzamin przed misją Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym. Wojskowi i samolot rozpoznawczy Bryza wejdą w skład III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonującego na południu Włoch.

W Zatoce Gdańskiej pojawiła się nieznanego pochodzenia jednostka pływająca, którą musi zidentyfikować załoga samolotu rozpoznawczego. Bryza jak najszybciej podrywa się z lotniska i rusza w stronę morskiego intruza. Piloci na wykonanie zadania mają zaledwie trzy godziny. Załoga Bryzy dość szybko namierza nieznaną jednostkę, następnie naprowadza na nią grupę abordażową. To tylko jedno z zadań, jakie podczas certyfikacji musieli wykonać żołnierze przygotowujący się do III zmiany PKW „Sophia” na Morzu Śródziemnym. Sprawdzian przed misją odbył się w połowie lutego.

Wojsko w gotowości

REKLAMA

W skład III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Sophia” wejdzie około 100 wojskowych. Do unijnej misji gotowi są przede wszystkim żołnierze 44 Bazy Lotnictwa Morskiego oraz 10 Brygady Logistycznej i jednostki specjalnej Formoza. Do PKW ludzi delegują także dowództwa: brygady lotnictwa marynarki wojennej, wojsk specjalnych i wojsk obrony terytorialnej. Na Sycylię wyjadą też żołnierze z 3 Flotylli Okrętów, 6 Ośrodka Radioelektronicznego, 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia, Żandarmerii Wojskowej, 1 Bazy Lotnictwa Transportowego, 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego i 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych. III zmianą będzie dowodzić kmdr por. pil. Cezary Zygmunt z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego. 

W czasie misji żołnierze będą użytkować patrolowo-rozpoznawczy samolot M28B 1R Bryza z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego. Uczestnicy misji będą stacjonować na Sycylii w amerykańsko-włoskiej bazie Sigonella.

Czy jednak żołnierze faktycznie polecą na Sycylię, by walczyć z nielegalnymi emigrantami i przemytnikami, dowiemy się za kilka tygodni. – Obecny mandat misji wygasa 31 marca, wtedy też we Włoszech zakończą służbę żołnierze z II zmiany PKW „Sophia” – mówi mjr Agnieszka Kossowska, oficer prasowy PKW. – 20 marca ma się rozpocząć posiedzenie szefów rządów krajów Unii Europejskiej, którzy zdecydują o przyszłości misji. Niewykluczone, że zostanie ona przedłużona. W takim przypadku musimy mieć w gotowości certyfikowany skład III zmiany PKW – dodaje rzeczniczka.

Mają oko na przemytników

W rejon misji kilka dni temu wyjechali jednak specjalsi. Grupę zadaniową wojsk specjalnych III zmiany PKW EU „Sophia” tworzą komandosi z Jednostki Wojskowej Formoza. Wykonują zadania z pokładu włoskiego okrętu Luigi Rizzo. Do ich obowiązków należy kontrola jednostek pływających oraz przeciwdziałanie nielegalnemu przemytowi ludzi, broni i ropy naftowej.

Poza morskimi komandosami w bazie Sigonella służą cały czas żołnierze z II zmiany PKW. To głównie wojskowi z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku misji lotnicy morscy spędzili w powietrzu ponad 650 godzin i wykonali 150 operacji nad Morzem Śródziemnym. Załogi rozpoznawczych Bryz patrolują z powietrza morze od brzegów Sycylii, aż po granice wód terytorialnych Libii. Mają namierzać przemytników broni lub narkotyków, także łodzie z nielegalnymi migrantami. Zebrane w czasie zwiadu informacje lotnicy przekazują do dowództwa operacyjnego misji, które decyduje o wysłaniu wojska w dany region lub o powiadomieniu libijskich służb mundurowych.

„Sophia” to misja Unii Europejskiej zainicjowana w maju 2015 roku. Żołnierze wchodzący w skład kontyngentów walczą z przemytem ludzi, towarów i surowców. Ponadto wojskowi szkolą libijskie morskie siły bezpieczeństwa, które mają przeciwdziałać nielegalnemu przemytowi migrantów. To właśnie z tego kraju prowadzą najpopularniejsze szlaki przerzutu nielegalnych migrantów do Europy. Uczestnicy misji współpracują z Sojuszem Północnoatlantyckim, który w tym samym rejonie prowadzi operację NATO „Sea Guardian”.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kmdr ppor. Marcin Braszak

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Panie bez taryfy ulgowej
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Wnioski z „Anakondy ‘18”
75 lat od wielkiej ucieczki
Szef NATO w Warszawie
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Trzecia Setka Komandosa
General Anders Joins NATO
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Podniebny trening transportowców
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Kościuszko na czele insurekcji
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
NATO i kosowska łamigłówka
Nadzieja sportu wojskowego mistrzynią Europy
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Herculesem dookoła świata
Wolność, odwaga, pomysłowość. 75 lat od Wielkiej Ucieczki
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Kraby na służbie w Sulechowie
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Premier odwiedził GROM
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
Wizja marszałka prysła w Rydze
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Rok intensywnych ćwiczeń
Kampania wyborcza poza armią
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Podchorążowie AWL-u trenują już w strzelnicy kontenerowej
Podwyżki dla pracowników wojska
US Army od kuchni
Kraby dla artylerzystów z Sulechowa
„Żniwiarze” w Mirosławcu
Najważniejsze jest rażenie
Step ahead in a different world
Jastrzębie widzą w ciemności
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Trening na wieżowcu i nad wodą
To był realny plan odbudowy Polski
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Pogromcy czołgów poszukiwani
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Spędź sobotę w WAT
Cel – bezpieczna Europa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO