moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydenci trzech państw w LITPOLUKRBRIG

Andrzej Duda, Dalia Grybauskaitė i Petro Poroszenko odwiedzili żołnierzy wielonarodowej brygady, w której służą żołnierze z Polski, Liwy i Ukrainy. – Jesteśmy silni wtedy, kiedy jesteśmy razem. Jesteśmy silni, wtedy, kiedy panuje między nami zgoda, kiedy jest między nami przyjaźń i kiedy stajemy w jednym szeregu – mówił Prezydent RP podczas wizyty w jednostce.

Od wczoraj z oficjalną wizytą w Polsce przebywa Dalia Grybauskaitė, prezydent Litwy. Dziś wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą pojechała do Lubina, aby uczcić 450. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej, która dała początek Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Głowy państw odwiedziły także żołnierzy Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady, która stacjonuje w mieście. W spotkaniu uczestniczył Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy.

– Nasze wojska razem się szkolą, razem uczestniczą w ćwiczeniach, także z żołnierzami armii sojuszniczych. Ta współpraca jest wielostronna i jest ukierunkowana na działania na linii natowskiej – mówił prezydent Polski. Zapowiedział, że także 2019 rok będzie wyjątkowo intensywny dla brygady, bowiem zaplanowano już ćwiczenia z żołnierzami z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Gruzji i Mołdawii.

REKLAMA

Andrzej Duda przypomniał, że wczoraj została zacieśniona współpraca wojskowa między Polską, a Litwą. Ministrowie obrony obu państw zawarli bowiem porozumienie dotyczące utworzenia bezpiecznego łącza do wymiany informacji radiolokacyjnej między polskimi i litewskimi siłami zbrojnymi, a dwie brygady – polska 15 Brygada Zmechanizowana i litewska „Iron Wolf” znajdą się w podporządkowaniu Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód.

– Dziś rozmawialiśmy o współpracy z naszym sąsiadem, który aspiruje do tego, aby także zostać członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział prezydent. – Mamy wielką satysfakcję, że ukraińscy żołnierze służą razem z przedstawicielami armii polskiej i litewskiej, opierając swoją działalność militarną na procedurach obowiązujących właśnie w Sojuszu Północnoatlantyckim, tym samym doskonaląc się i przygotowując do służby w strukturach NATO – podkreślił.

Jednak, jak mówił prezydent, korzyść ze wspólnej służby jest obustronna. – Żołnierze z ukraińskiej Dywizji Powietrznodesantowej, którzy służą w Polsce brali udział w regularnej wojnie. To bohaterowie, którzy zasłużyli się dla swojej ojczyzny i dla niej przelewali krew – podkreślał Andrzej Duda. – Dziś służą razem z naszymi żołnierzami, razem z nimi ćwiczą i dzielą się swoimi doświadczeniami – dodał. 

Głowy państw omówiły także sytuację, która obecnie panuje na Ukrainie. Zarówno prezydent Grybauskaitė i prezydent Duda zapewnili Petra Poroszenkę o swoim wsparciu. – Jesteśmy silni wtedy, kiedy jesteśmy razem. Jesteśmy silni, wtedy, kiedy panuje między nami zgoda, kiedy jest między nami przyjaźń i kiedy razem stajemy w jednym szeregu. Wtedy budzimy respekt i znacznie trudniej się zdecydować na jakikolwiek akt agresji wobec nas – powiedział Andrzej Duda. – Cieszę się ogromnie, że nasi żołnierze razem służą, doskonalą się i pokazują naszym społeczeństwom, że jest jedność i przyjaźń pomiędzy naszymi państwami, narodami i, mogę śmiało powiedzieć, pomiędzy prezydentami – zaznaczył.

NatomiastDalia Grybauskaitė podkreśliła, że spotkanie prezydentów w Lublinie ma wymiar symboliczny. – Tu 450 lat temu została powołana Rzeczpospolita Obojga Narodów. Wtedy wrogowie i wyzwania były takie same jak dziś. Wiemy co to znaczy być razem, połączyć swoje siły i bronić się przed niebezpieczeństwem – mówiła. Prezydent Litwy zaznaczyła także, że popiera nowelizację ukraińskiej konstytucji, która zatwierdza dążenia państwa, aby stać się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Dla nas Europejczyków, członków NATO to bardzo ważne, że Ukraina postawiła na drogę, o którą warto walczyć. Popieramy Ukrainę, bo wiemy, co to znaczy, gdy ktoś atakuje naród i chce przejąć jego terytorium – zaznaczyła.

Petro Poroszenko podziękował prezydentom Polski i Litwy za poparcie, jakiego oba państwa udzieliły Ukrainie po wydarzeniach na Morzu Azowskim, kiedy Rosja przejęła okręty ukraińskich sił zbrojnych i zatrzymała marynarzy. Wyraził także nadzieję, że środowisko międzynarodowe zwiększy presję na Federację Rosyjską, aby ta zaprzestała działań bojowych na terenie państwa. – Sankcje to mechanizm, który może zmotywować Rosję do negocjacji, wypełnienia swoich obowiązków i powstrzymania wojny – powiedział. – Wezwanie Ukrainy do zaprzestania ochrony swojego terytorium oznacza utratę suwerenności Ukrainy. Nigdy na to nie pozwolimy i jestem bardzo wdzięczny za solidne i konsekwentne wsparcie naszych przyjaciół, naszych partnerów, w tym partnerów Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady – dodał prezydent.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1550854740
Nie mogę tego pojąć. Na Ukrainie gloryfikuje się Banderę a nasi przywódcy przyjmują Poroszenkę. Ukraina wciągnie nas ponadto w konflikt z Rosją jak USA i Izrael w konflikty na Bliskim Wschodzie
0F-D7-8C-C3

Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Cel – bezpieczna Europa
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Pogromcy czołgów poszukiwani
General Anders Joins NATO
To był realny plan odbudowy Polski
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Drugie życie Wilczego Szańca
Podniebny trening transportowców
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Kościuszko na czele insurekcji
Jastrzębie widzą w ciemności
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Rok intensywnych ćwiczeń
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Szef NATO w Warszawie
Wizja marszałka prysła w Rydze
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Step ahead in a different world
Spędź sobotę w WAT
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Kampania wyborcza poza armią
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Premier odwiedził GROM
A Biting and Tracking Commando
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
Trzecia Setka Komandosa
Brunssum, or welcome to the Netherlands
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Pancerna walka w mieście
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
NATO i kosowska łamigłówka
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
75 lat od wielkiej ucieczki
Podwyżki dla pracowników wojska
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
201 maratonów w 201 krajach
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Kraby na służbie w Sulechowie
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Panie bez taryfy ulgowej
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Wnioski z „Anakondy ‘18”
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
„Zoom na proobronność”
Generała Andersa akces do NATO
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
US Army od kuchni
Herculesem dookoła świata
Trening na wieżowcu i nad wodą

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO