moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydenci trzech państw w LITPOLUKRBRIG

Andrzej Duda, Dalia Grybauskaitė i Petro Poroszenko odwiedzili żołnierzy wielonarodowej brygady, w której służą żołnierze z Polski, Liwy i Ukrainy. – Jesteśmy silni wtedy, kiedy jesteśmy razem. Jesteśmy silni, wtedy, kiedy panuje między nami zgoda, kiedy jest między nami przyjaźń i kiedy stajemy w jednym szeregu – mówił Prezydent RP podczas wizyty w jednostce.

Od wczoraj z oficjalną wizytą w Polsce przebywa Dalia Grybauskaitė, prezydent Litwy. Dziś wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą pojechała do Lubina, aby uczcić 450. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej, która dała początek Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Głowy państw odwiedziły także żołnierzy Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady, która stacjonuje w mieście. W spotkaniu uczestniczył Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy.

– Nasze wojska razem się szkolą, razem uczestniczą w ćwiczeniach, także z żołnierzami armii sojuszniczych. Ta współpraca jest wielostronna i jest ukierunkowana na działania na linii natowskiej – mówił prezydent Polski. Zapowiedział, że także 2019 rok będzie wyjątkowo intensywny dla brygady, bowiem zaplanowano już ćwiczenia z żołnierzami z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Gruzji i Mołdawii.

Andrzej Duda przypomniał, że wczoraj została zacieśniona współpraca wojskowa między Polską, a Litwą. Ministrowie obrony obu państw zawarli bowiem porozumienie dotyczące utworzenia bezpiecznego łącza do wymiany informacji radiolokacyjnej między polskimi i litewskimi siłami zbrojnymi, a dwie brygady – polska 15 Brygada Zmechanizowana i litewska „Iron Wolf” znajdą się w podporządkowaniu Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód.

– Dziś rozmawialiśmy o współpracy z naszym sąsiadem, który aspiruje do tego, aby także zostać członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział prezydent. – Mamy wielką satysfakcję, że ukraińscy żołnierze służą razem z przedstawicielami armii polskiej i litewskiej, opierając swoją działalność militarną na procedurach obowiązujących właśnie w Sojuszu Północnoatlantyckim, tym samym doskonaląc się i przygotowując do służby w strukturach NATO – podkreślił.

Jednak, jak mówił prezydent, korzyść ze wspólnej służby jest obustronna. – Żołnierze z ukraińskiej Dywizji Powietrznodesantowej, którzy służą w Polsce brali udział w regularnej wojnie. To bohaterowie, którzy zasłużyli się dla swojej ojczyzny i dla niej przelewali krew – podkreślał Andrzej Duda. – Dziś służą razem z naszymi żołnierzami, razem z nimi ćwiczą i dzielą się swoimi doświadczeniami – dodał. 

Głowy państw omówiły także sytuację, która obecnie panuje na Ukrainie. Zarówno prezydent Grybauskaitė i prezydent Duda zapewnili Petra Poroszenkę o swoim wsparciu. – Jesteśmy silni wtedy, kiedy jesteśmy razem. Jesteśmy silni, wtedy, kiedy panuje między nami zgoda, kiedy jest między nami przyjaźń i kiedy razem stajemy w jednym szeregu. Wtedy budzimy respekt i znacznie trudniej się zdecydować na jakikolwiek akt agresji wobec nas – powiedział Andrzej Duda. – Cieszę się ogromnie, że nasi żołnierze razem służą, doskonalą się i pokazują naszym społeczeństwom, że jest jedność i przyjaźń pomiędzy naszymi państwami, narodami i, mogę śmiało powiedzieć, pomiędzy prezydentami – zaznaczył.

NatomiastDalia Grybauskaitė podkreśliła, że spotkanie prezydentów w Lublinie ma wymiar symboliczny. – Tu 450 lat temu została powołana Rzeczpospolita Obojga Narodów. Wtedy wrogowie i wyzwania były takie same jak dziś. Wiemy co to znaczy być razem, połączyć swoje siły i bronić się przed niebezpieczeństwem – mówiła. Prezydent Litwy zaznaczyła także, że popiera nowelizację ukraińskiej konstytucji, która zatwierdza dążenia państwa, aby stać się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Dla nas Europejczyków, członków NATO to bardzo ważne, że Ukraina postawiła na drogę, o którą warto walczyć. Popieramy Ukrainę, bo wiemy, co to znaczy, gdy ktoś atakuje naród i chce przejąć jego terytorium – zaznaczyła.

Petro Poroszenko podziękował prezydentom Polski i Litwy za poparcie, jakiego oba państwa udzieliły Ukrainie po wydarzeniach na Morzu Azowskim, kiedy Rosja przejęła okręty ukraińskich sił zbrojnych i zatrzymała marynarzy. Wyraził także nadzieję, że środowisko międzynarodowe zwiększy presję na Federację Rosyjską, aby ta zaprzestała działań bojowych na terenie państwa. – Sankcje to mechanizm, który może zmotywować Rosję do negocjacji, wypełnienia swoich obowiązków i powstrzymania wojny – powiedział. – Wezwanie Ukrainy do zaprzestania ochrony swojego terytorium oznacza utratę suwerenności Ukrainy. Nigdy na to nie pozwolimy i jestem bardzo wdzięczny za solidne i konsekwentne wsparcie naszych przyjaciół, naszych partnerów, w tym partnerów Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady – dodał prezydent.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1550854740
Nie mogę tego pojąć. Na Ukrainie gloryfikuje się Banderę a nasi przywódcy przyjmują Poroszenkę. Ukraina wciągnie nas ponadto w konflikt z Rosją jak USA i Izrael w konflikty na Bliskim Wschodzie
0F-D7-8C-C3

Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Weterani gen. Andersa uczcili pamięć włoskich żołnierzy
Fabryka dżihadystów
Ich zadanie – zdobyć informację
Targi Air Fair 2019
Zmiany w przepisach mundurowych
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Wywiad AK w służbie aliantów
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Szef NATO w Warszawie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Region Without a Key
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Być krok przed Bielikiem
Modernizacja floty powietrznej
Medale dla uczestników walk w Karbali
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Uchylone wrota piekieł
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Jihadist Mill
Tu się zadań nie wybiera
Jelcze dla Wisły
Zmiana warty na Mazurach
I poszli! Jak zawsze się bić!
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Już ponad 20 000 żołnierzy w szeregach WOT
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Modernizacja bombowców
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Nowy batalion podhalańczyków
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Kampania wyborcza poza armią
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Obrady Rady Unii Europejskiej
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
„Baltic Protector”
Kierunek: Afganistan
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
F-16 wracają do Polski
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
Wiosenna burza z polskim udziałem

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO