moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO

Obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance jest niezbędna, aby chronić wolne narody Europy – mówił dziś w Bemowie Piskim Mike Pompeo, sekretarz stanu USA. W spotkaniu z żołnierzami tworzącymi Batalionową Grupę Bojową wziął udział także szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz oraz wiceminister obrony narodowej Marek Łapiński.

– Chciałbym podziękować żołnierzom tworzącym Batalionową Grupę Bojową za ich działania prowadzące do budowy bezpieczeństwa i stabilizacji na wschodniej flance NATO – mówił wiceminister Marek Łapiński na poligonie w Bemowie Piskim. – Polska docenia wysiłki i oddanie amerykańskich, brytyjskich, chorwackich i rumuńskich kobiet oraz mężczyzn w mundurach, którzy razem ze swoimi polskimi kolegami szkolą się, a tym samym wzmacniają nie tylko własne zdolności, lecz także zdolności całego Sojuszu – podkreślał.

Wiceminister Łapiński zwrócił również uwagę, że Polska wciąż wzmacnia swój potencjał obronny. – Pozyskaliśmy najnowocześniejszy sprzęt od naszego amerykańskiego sojusznika, w tym pociski rakietowe JASSM, system Patriot, śmigłowce Black Hawk, a teraz system Himars – wyliczał sekretarz stanu w MON. – Pokazuje to – jak przekonywał – że Polska jest zdeterminowana, aby być ważnym elementem potencjału obronnego NATO.

Natomiast Mike Pompeo, sekretarz stanu USA, stwierdził, że czuje dumę, gdy widzi wielonarodowe siły, które służą ramię w ramię. – Dziękuje wam za wspomaganie misji NATO – zwrócił się do żołnierzy. Przypomniał, że prawie 30 lat temu jako młody oficer kawalerii służył w amerykańskiej bazie w Niemczech. – Wciąż mam kasety VHS z tego okresu. Są schowane obok tych z filmem „Top Gun”. Czasy się jednak zmieniły. Kiedyś obawialiśmy się interwencji sowieckiej, dziś priorytety naszych dowódców skupiają się na możliwej agresji ze strony Rosji – powiedział.

Pompeo zwrócił uwagę, że mija pięć lat od rosyjskiej agresji na Ukrainę. Zauważył, że działania Rosji to przejawy wojny hybrydowej, które są wyzwaniem dla całego NATO. – USA i Zachód muszą zrobić, co w ich mocy, by zatrzymać takie ataki, jak na przykład aneksja Krymu. Środki odstraszania powinny być na pierwszym planie naszej strategii. To, co dzieje się na Ukrainie, otworzyło nam oczy, że Rosjanie mogą próbować otworzyć tu drugi front – mówił. – Obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance jest niezbędna, aby chronić wolne narody Europy. Przedstawiciel rządu USA odniósł się także do kwestii finansowych. Podkreślił, że Polska przeznacza na obronność 2% PKB. – To przykład, jaki powinni naśladować inni członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego – zaznaczył.

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz wyjaśnił, że spotkanie z żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej NATO odbyło się na życzenie samego sekretarza Pompeo. – To symbol uznania dla waszego wysiłku – zwrócił się do żołnierzy polski minister spraw zagranicznych. Przypomniał, że batalionowe grupy bojowe NATO, które stacjonują w Europie, tworzą przedstawiciele 19 państw. – Jesteśmy dumni, że zaliczają się do nich także Polacy, którzy stacjonują na Łotwie i w Rumunii. Jesteśmy zdeterminowani, aby zwiększać nasze zdolności obronne na każdym poziomie w służbie wspólnocie północnoatlantyckiej – dodał.

Podczas dzisiejszego spotkania żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej oraz Batalionowej Grupy Bojowej NATO zaprezentowali gościom poziom swojego wyszkolenia. Scenariusz ćwiczeń zakładał, że siły przeciwnika nacierają na sojusznicze wojska. Do akcji wkraczają między innymi bojowe wozy piechoty Bradley oraz samobieżne moździerze Rak. Działania prowadzą także strzelcy, których zadaniem jest powstrzymanie piechoty przeciwnika. Podczas wykonywania tego manewru żołnierze współdziałają w wielonarodowych parach, a żołnierze wojsk sojuszniczych korzystają z polskiej broni. Tuż po zadaniu taktycznym żołnierze, którzy przeszli szkolenie Harpun, zademonstrowali pokaz walki nożem.

Decyzja o rozlokowaniu na wschodniej flance żołnierzy Sojuszu zapadła podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który w lipcu 2016 roku odbył się w Warszawie. Pierwsza zmiana Batalionowej Grupy Bojowej NATO rozpoczęła misję w Polsce w kwietniu 2017 roku. Jej trzon stanowili żołnierze z 2 Pułku Kawalerii US Army, którzy współdziałali z wojskowymi z Rumunii i Wielkiej Brytanii. Pół roku później szeregi BGB zasili przedstawiciele chorwackich sił zbrojnych. Obecnie w Bemowie Piskim stacjonuje czwarta zmiana Batalionowej Grupy Bojowej. Jej trzon stanowią żołnierze amerykańskiej Gwardii Narodowej.

Sekretarz stanu USA Michael R. Pompeo przebywa w Europie od 11 lutego. Wcześniej był w Budapeszcie i Bratysławie, gdzie spotkał się z przedstawicielami obu państw, między innymi z Victorem Orbanem, premierem Węgier, i Andrejem Kriską, prezydentem Słowacji.

Sekretarz stanu USA weźmie udział w konferencji bliskowschodniej, której współorganizatorami są Polska i Stany Zjednoczone. Prosto z Warszawy uda się do Brukseli, gdzie spotka się z Federicą Mogherini, szefową unijnej dyplomacji. Tematem rozmów będą między innymi relacje USA z Unią Europejską. Ostatnim etapem podróży sekretarza Pompeo będzie wizyta w Reykjaviku. Wspólnie z Katríną Jakobsdóttir, premier Islandii, Pompeo omówi kwestie bezpieczeństwa w regionie północnego Atlantyku oraz relacje gospodarcze obu państw.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/ CO MON, st. szer. Adrian Jórski/ 15 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
 
Obrona bez polityki
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nowi generałowie Wojska Polskiego
PESCO z polskim projektem
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Plan modernizacji marynarki wojennej
101 lat Niepodległej!
Tyraliera terytorialsów
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Symbol zaklęty w dacie
Logistycy w akcji
Awanse na 11 listopada
Thin Blue Line
Wojsko na Biegu Niepodległości
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Mroczne serce okupowanej Europy
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Nowy wiceminister w MON
Eksperyment z przywództwa
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Niechciany traktat
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Wyzwania polskiej fotoniki
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Razem się szkolą, razem walczą
Jani, Miraculously Saved
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Wołyńskie lwie serca
Klasy wojskowe po nowemu
Podaruj upominek kombatantowi
Nowa spółka lotnicza PGZ
Polacy świętowali niepodległość
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Black Jack ściąga do Polski
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Codziennie składamy legunom raport
GROM na kursie działań specjalnych
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
68W Means Lifesaver
ORP „Ślązak” gotowy do służby
T-72 strzelają na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO