moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
By lepiej się poznać

Żołnierze 1 batalionu 4 pułku kawalerii pancernej, którzy w ostatnim czasie przybyli do Świętoszowa spotkali się z dowództwem oraz kadrą kierowniczą 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Celem spotkania na Sali Planowania pancernej brygady było wzajemne poznanie się, jeszcze zanim rozpocznie się wspólne szkolenie z wykorzystaniem etatowego sprzętu.

Szef Sztabu 10 Brygady Kawalerii Pancernej rozpoczął spotkanie od przywitania przybyłych ze Stanów Zjednoczonych żołnierzy. Podpułkownik Renart Skrzypczak przedstawił sojusznikom zza oceanu kluczową kadrę z pancernej brygady. Wśród żołnierzy z dowództwa, sztabu oraz pionu szkolenia 10 Brygady Kawalerii Pancernej obecni byli także dowódcy kompanii, których pododdziały są dedykowane do wspólnego szkolenia z kompaniami amerykańskimi.

Kawalerzyści ze Świętoszowa poznali swoich odpowiedników z 1 batalionu 4 pułku kawalerii pancernej, z którymi w najbliższym czasie z całą pewnością przyjdzie im współpracować.

Prezentacje multimedialne, które przygotowali zarówno polscy, jak i amerykańscy żołnierze miały za zadanie przybliżyć strukturę oraz zadania dwóch jednostek. Zebrani w Sali Planowania Amerykanie wysłuchali także wystąpienia przedstawiciela Żandarmerii Wojskowej, który szczegółowo omówił między innymi zasady obowiązujące uczestników ruchu drogowego w Polsce. Oficerowie ze sztabu, dowództwa oraz pionu szkolenia pancernej brygady odpowiedzieli na pytania, które nurtowały żołnierzy amerykańskich. Oczywistym jest, że pytań w najbliższej przyszłości będzie wiele, ale to spotkanie z całą pewnością pozwoliło na symboliczne rozpoczęcie kilkumiesięcznej współpracy.

Wtorkowe polsko-amerykańskie spotkanie zakończyła wizyta w Sali Tradycji pancernej brygady. Tam Szef Sekcji Współpracy Cywilno – Wojskowej opowiedział żołnierzom z sojuszniczej armii o historii oraz tradycjach 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Major Wiktor Kotlarz mówił o szlaku bojowym generała Stanisława Maczka i jego bohaterskich żołnierzy. Opowiadał o symbolach, które wyróżniają świętoszowską brygadę spośród pozostałych jednostek Wojska Polskiego. Podczas tej swoistej lekcji historii, sięgającej kilkadziesiąt lat wstecz, nie zabrakło również czasu, aby nawiązać do czasów teraźniejszych. Żołnierze amerykańscy słuchali o współczesnych dowódcach 10 Brygady Kawalerii Pancernej, współpracy brygady z zagranicznymi sojusznikami, czy obchodach Święta pancernej brygady. Spotkanie na Sali Tradycji pozwoliło im lepiej poznać historię oraz aktualną działalność jednostki, która przez najbliższe kilka miesięcy stanie się dla nich drugim domem.

Kolejne spotkanie polskich i amerykańskich żołnierzy, jeszcze zanim zaczną wspólne szkolenie na strzelnicach i pasie taktycznym, odbędzie się w poniedziałek 11 lutego 2019 roku. Na Palcu Garnizonowym świętoszowskiej jednostki w jednym szeregu staną żołnierze dwóch sojuszniczych armii, którzy już wkrótce będą wspólnie wykonywać zadania, ucząc się od siebie nawzajem.

Źródło: kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Katarzyna Sawicka

dodaj komentarz

komentarze


„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
 
Szukamy następcy Herculesa
Operacja dywersyjna przed wojną
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Przez krew zdobyty Śląsk
Brunatno-czerwona zmowa
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Bohaterowie jadą na wakacje
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Od sojusznika do kata
Strzelać nauczyłem się sam
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Preselekcja u komandosów
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
A Torn Subcontinent
Desant z transportowca-giganta
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Amerykańska przyszłość WZL
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Zielonka dla Patriotów
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Rivalry on Closed Sea
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
A Wave of Alliances
Wozy amunicyjne do Raków
Wielofunkcyjny scyzoryk
Rozpoczynamy nową erę
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Białorusini odnowili pomnik Polaków
Cienka niebieska linia
Świętuj z wojskiem na piknikach!
High Confidence Operations
Piknik ze smakiem
Sprawdzają Brutusa
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Obrady Rady Unii Europejskiej
Jedna misja, jeden zespół
Śladami Pierwszej Pancernej
Nowa misja i nowy sprzęt
Irańskie szachy
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Wędrówka dla Dwóch Serc
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Jeśli pomagać, to bezinteresownie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Wojsko wróciło do Lublina
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Zmiany emerytalne dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO