moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowoczesne kliniki na Szaserów

W Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie otwarto dwie zmodernizowane kliniki: dermatologiczną oraz chorób infekcyjnych i alergologii. Inwestycja była możliwa m.in. dzięki dofinansowaniu z budżetu resortu obrony. Z unowocześnionych klinik będą korzystać pacjenci cywilni oraz żołnierze.

– Remont i rozbudowa naszych klinik pozwoli na leczenie pacjentów na najwyższym poziomie, a także na prowadzenie badań i działalności dydaktycznej oraz opracowanie i wdrażanie innowacyjnych terapii – mówił gen. dyw. prof. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, podczas otwarcia w szpitalu dwóch zmodernizowanych oddziałów: Kliniki Dermatologicznej oraz Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii.

Trwająca prawie trzy lata przebudowa kosztowała około 19 mln zł. WIM przeznaczył na nią 5 mln zł, pozostałe środki pochodziły z dotacji resortu obrony. Jak podkreślił dyrektor WIM, remont był pierwszą inwestycją od czasu powstania obu klinik, czyli prawie 50 lat temu.

REKLAMA

W wyremontowanym budynku powstały komfortowe sale szpitalne z 56 łóżkami i łazienkami. Zbudowano podjazd dla karetek oraz dwie windy. Powstał także łącznik zapewniający bezpośrednią komunikację z głównym kompleksem szpitala.

W Klinice Chorób Infekcyjnych i Alergologii oddzielono część szpitalną od poradni. Powstały również sale umożliwiające izolację i obserwację chorych, a także do intensywnego nadzoru, zabiegowa oraz do badania pacjentów. – Leczymy u nas chorych między innymi na astmę oskrzelową, atopowe zapalenie skóry, nadwrażliwość na pokarmy, leki i jady owadów, boreliozę oraz zapalenie wątroby typu A, B i C. W 2018 roku hospitalizowaliśmy ponad 3,2 tys. pacjentów – wyliczał prof. n. med. Jerzy Kruszewski, kierownik kliniki.

Z kolei Klinika Dermatologii wzbogaciła się o klimatyzowaną salę zabiegową, salę opatrunkową oraz gabinet kapilaroskopii, w którym oceniane jest mikrokrążenie krwi w skórze i błonach śluzowych. Klinika została wyposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy i medyczny, w tym wideodermatoskop umożliwiający komputerową analizę zmian skórnych pod kątem wczesnego wykrywania nowotworów. Ośrodek zajmuje się przede wszystkim leczeniem chorób zapalnych oraz rozpoznaniem i leczeniem nowotworów skóry. W 2018 roku hospitalizowano w nim ponad 1,7 tys. chorych.

W obu klinikach obok pacjentów cywilnych leczy się także żołnierzy. Jak stwierdził podczas uroczystości Marek Kulus, prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, dzisiaj ponad 40% polskiego społeczeństwa ma problemy z alergią, wśród nich również wojskowi. Leczą się oni między innymi w szpitalu na Szaserów.

– Z kolei żołnierze powracający z misji są objęci badaniami pod kątem wczesnego wykrywania i niwelowania niebezpiecznych zmian skóry, w tym nowotworów – mówił płk dr hab. n. med. Witold Owczarek, kierownik Kliniki Dermatologii. Ponadto, jak tłumaczył gen. Gielerak, badania dermatologiczne prowadzone w ramach programu Afgan, którego celem jest opracowanie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo żołnierzy służących poza granicami kraju, wykazały, że długotrwały stres podczas misji może powodować zmiany skórne, np. łuszczycę, które także są leczone w WIM-ie.

To kolejna inwestycja, jaką zrealizowano w ostatnich latach w WIM-ie. Oddane do użytku zostały m.in.: Pracownia Symulacji Medycznej, Zakład Radioterapii, Oddział Kliniczny Medycyny Hiperbarycznej oraz zmodernizowana Klinika Kardiologii i Chorób Wewnętrznych.

AD

autor zdjęć: Andrzej Kosater

dodaj komentarz

komentarze


Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Odliczanie do majowej defilady
Więcej wojska w Łomży
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Życie zaklęte w gablotach
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
„Sophia” z nową zmianą
Cel – bezpieczna Europa
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Remont „Piasta” na finiszu
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Life Enchanted in Museum Display Case
Świadczyli o zbrodni Sowietów
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Wilno w polskich rękach
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Katyńskie pamiątki
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Tarcza przeciwko agresji
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Leopards in a Trap
Leopardy w pułapce
Błękitna Armia przybywa do Polski
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Alarm dla Jastrzębi
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Kampania wyborcza poza armią
Kolejka dostawców niszczycieli
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
NATO i kosowska łamigłówka
Wojna w świętym mieście, epilog
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Święto stołecznego garnizonu
Panie bez taryfy ulgowej
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Bliski Wschód. Region bez klucza
Wodowanie „Artemisa”
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Irackie zapiski gen. Bieńka
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Szef NATO w Warszawie
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Sukcesy biegających żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO