moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Deputowani z USA murem za NATO

Ustawę, która wyraża poparcie dla członkostwa w NATO i zabrania wykorzystywania funduszy federalnych do ewentualnego wycofania się z Sojuszu, przegłosowali we wtorek wieczorem deputowani amerykańskiej Izby Reprezentantów. To reakcja na niejasną, według nich, postawę prezydenta Donalda Trumpa wobec obecności USA w strukturach Sojuszu.

W Izbie Reprezentantów dominują opozycyjni wobec prezydenta Donalda Trumpa Demokraci. Jednak za ustawą zagłosowała również spora część Republikanów. Poparło ją 357 obecnych na sali deputowanych. Przeciw było zaledwie 22. – Ta ustawa stanowi jasny komunikat dla administracji prezydenta Trumpa. Jesteśmy zwolennikami pozostania USA w Sojuszu Północnoatlantyckim – podkreśla Eliot Engel, przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych, cytowany przez portal defensenews.com. Według niego, Trump „wysyła mieszane sygnały na temat Sojuszu, lub traktuje go jako obciążenie”. Dowodem na to ma być chociażby wystąpienie prezydenta USA podczas ubiegłorocznego szczytu NATO w Brukseli. Trump wytknął wówczas europejskim przywódcom, że mało które z państw członkowskich Sojuszu przeznacza 2 procent PKB na wydatki związane z obronnością. A przecież takie były wspólne ustalenia sojuszników. Podkreślał również, że Amerykanie nie mogą brać na siebie nadmiernych obciążeń finansowych, bo nie tylko oni odpowiadają za światowy ład.

Deputowani przypomnieli, że amerykański prezydent zdecydował się na zerwanie porozumienia z Iranem, które zostało wynegocjowane jeszcze za rządów Baracka Obamy. Na mocy tej umowy Teheran zredukował zasoby wzbogaconego uranu oraz zamknął część jądrowych ośrodków badawczych. Amerykanie odmrozili irańskie aktywa w USA i stopniowo znosili sankcje wobec tego państwa. Sygnatariuszami porozumienia, obok Stanów Zjednoczonych, były między innymi takie państwa jak Wielka Brytania, Francja i Niemcy, które z satysfakcją przyjęły zapisy porozumienia. Tymczasem Trump stwierdził, że Iran nie wywiązuje się ze zobowiązań, bo kontynuuje program atomowy.

REKLAMA

Kilka dni temu „The New York Times” napisał, że tylko w ubiegłym roku prezydent Stanów Zjednoczonych kilkakrotnie rozmawiał ze swoimi doradcami na temat możliwego wyjścia z NATO. Zapytana o to rzeczniczka Białego Domu, Sarah Huckerbee Sanders, stwierdziła krótko: „Sojusz jest bardzo ważny, a zaangażowanie w niego Stanów Zjednoczonych silne”.

Pomysłodawcy ustawy, która właśnie przeszła przez Izbę Reprezentantów, podkreślali, że rozbicie jedności NATO to podstawowy cel Putina. Chwalili Sojusz za rolę w zakończeniu zimnej wojny i czynne wspieranie operacji wojskowych prowadzonych przez USA w Iraku oraz Afganistanie. – NATO nie jest jedynie związkiem transakcyjnym. Jego działalność nie może się sprowadzać do zagadnienia, kto ile płaci, a kto ile dostaje – mówił podczas konferencji prasowej przedstawiciel Demokratów Jimmy Panetta (cytat za defensenews.com). Niemniej pomysłodawcy ustawy zakładają, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami do 2024 roku wszystkie państwa członkowskie będą solidarnie płacić po 2 procent PKB na obronność. Dokument wyraża ponadto poparcie dla amerykańskiego członkostwa w NATO i klauzuli o wzajemnej pomocy, a także zabrania wykorzystywania funduszy federalnych do ewentualnego wycofania się z Sojuszu. Teraz ustawa trafi do izby wyższej Kongresu, czyli Senatu. Tam większość mają Republikanie. Wcześniej w Senacie została zaprezentowana inna podobna ustawa. Ma ona uniemożliwić prezydentowi USA podjęcie decyzji o opuszczeniu NATO bez uprzedniej zgody 2/3 senatorów.

Prezydent Trump do tej pory nie odniósł się do przegłosowanej we wtorek ustawy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Bohater Yoga
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Tarcza przeciwko agresji
Błękitna Armia przybywa do Polski
Irackie zapiski gen. Bieńka
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Bliski Wschód. Region bez klucza
Remont „Piasta” na finiszu
Wojna w świętym mieście, epilog
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Alarm dla Jastrzębi
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Wodowanie „Artemisa”
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Leopardy w pułapce
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Cel – bezpieczna Europa
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Żołnierski dar serca
Tryumf w cieniu Jałty
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Ducha nie wolno tracić
Region Without a Key
Wilno w polskich rękach
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Podpułkownik „Sokole Oko”
Sukcesy biegających żołnierzy
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Leopards in a Trap
Kampania wyborcza poza armią
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Kurier podziemnego państwa
Panie bez taryfy ulgowej
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
„Sophia” z nową zmianą
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Czołgi błota się nie boją
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Szef NATO w Warszawie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO