moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Deputowani z USA murem za NATO

Ustawę, która wyraża poparcie dla członkostwa w NATO i zabrania wykorzystywania funduszy federalnych do ewentualnego wycofania się z Sojuszu, przegłosowali we wtorek wieczorem deputowani amerykańskiej Izby Reprezentantów. To reakcja na niejasną, według nich, postawę prezydenta Donalda Trumpa wobec obecności USA w strukturach Sojuszu.

W Izbie Reprezentantów dominują opozycyjni wobec prezydenta Donalda Trumpa Demokraci. Jednak za ustawą zagłosowała również spora część Republikanów. Poparło ją 357 obecnych na sali deputowanych. Przeciw było zaledwie 22. – Ta ustawa stanowi jasny komunikat dla administracji prezydenta Trumpa. Jesteśmy zwolennikami pozostania USA w Sojuszu Północnoatlantyckim – podkreśla Eliot Engel, przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych, cytowany przez portal defensenews.com. Według niego, Trump „wysyła mieszane sygnały na temat Sojuszu, lub traktuje go jako obciążenie”. Dowodem na to ma być chociażby wystąpienie prezydenta USA podczas ubiegłorocznego szczytu NATO w Brukseli. Trump wytknął wówczas europejskim przywódcom, że mało które z państw członkowskich Sojuszu przeznacza 2 procent PKB na wydatki związane z obronnością. A przecież takie były wspólne ustalenia sojuszników. Podkreślał również, że Amerykanie nie mogą brać na siebie nadmiernych obciążeń finansowych, bo nie tylko oni odpowiadają za światowy ład.

Deputowani przypomnieli, że amerykański prezydent zdecydował się na zerwanie porozumienia z Iranem, które zostało wynegocjowane jeszcze za rządów Baracka Obamy. Na mocy tej umowy Teheran zredukował zasoby wzbogaconego uranu oraz zamknął część jądrowych ośrodków badawczych. Amerykanie odmrozili irańskie aktywa w USA i stopniowo znosili sankcje wobec tego państwa. Sygnatariuszami porozumienia, obok Stanów Zjednoczonych, były między innymi takie państwa jak Wielka Brytania, Francja i Niemcy, które z satysfakcją przyjęły zapisy porozumienia. Tymczasem Trump stwierdził, że Iran nie wywiązuje się ze zobowiązań, bo kontynuuje program atomowy.

Kilka dni temu „The New York Times” napisał, że tylko w ubiegłym roku prezydent Stanów Zjednoczonych kilkakrotnie rozmawiał ze swoimi doradcami na temat możliwego wyjścia z NATO. Zapytana o to rzeczniczka Białego Domu, Sarah Huckerbee Sanders, stwierdziła krótko: „Sojusz jest bardzo ważny, a zaangażowanie w niego Stanów Zjednoczonych silne”.

Pomysłodawcy ustawy, która właśnie przeszła przez Izbę Reprezentantów, podkreślali, że rozbicie jedności NATO to podstawowy cel Putina. Chwalili Sojusz za rolę w zakończeniu zimnej wojny i czynne wspieranie operacji wojskowych prowadzonych przez USA w Iraku oraz Afganistanie. – NATO nie jest jedynie związkiem transakcyjnym. Jego działalność nie może się sprowadzać do zagadnienia, kto ile płaci, a kto ile dostaje – mówił podczas konferencji prasowej przedstawiciel Demokratów Jimmy Panetta (cytat za defensenews.com). Niemniej pomysłodawcy ustawy zakładają, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami do 2024 roku wszystkie państwa członkowskie będą solidarnie płacić po 2 procent PKB na obronność. Dokument wyraża ponadto poparcie dla amerykańskiego członkostwa w NATO i klauzuli o wzajemnej pomocy, a także zabrania wykorzystywania funduszy federalnych do ewentualnego wycofania się z Sojuszu. Teraz ustawa trafi do izby wyższej Kongresu, czyli Senatu. Tam większość mają Republikanie. Wcześniej w Senacie została zaprezentowana inna podobna ustawa. Ma ona uniemożliwić prezydentowi USA podjęcie decyzji o opuszczeniu NATO bez uprzedniej zgody 2/3 senatorów.

Prezydent Trump do tej pory nie odniósł się do przegłosowanej we wtorek ustawy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


GROM Challenge
 
Wojsko wraca do Łomży
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Modernizacja Sokołów
Walka i dyplomacja
Terytorialsi na wysokościach
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Klasy wojskowe po nowemu
Defendery 2019 – część 4
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Cienka niebieska linia
Oko na Europę
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Zapal światło dla ofiar Katynia
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Defendery 2019 – część 3
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Polskie firmy na targach w Londynie
Umarły dla świata
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Polska nie pozostanie osamotniona
Pamięć o tragedii
Nowy wiceminister w MON
Rok Żelaznej Dywizji
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Irańskie szachy
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Agresja sowieckiego kolosa
W Indiach mieli swój drugi dom
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Historia Liberatora wyjaśniona
Kosmiczny gość
Chorwacki test polskich kadetów
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Thin Blue Line
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Śląskie sceny z życia
Samochód do desantowania
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
A Torn Subcontinent
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Nowa misja i nowy sprzęt
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Sprawdzają Brutusa
Z maratonu programowania do wojska
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Stalin czekał i kalkulował
Jedna misja, jeden zespół
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Iranian Chess Game
Wrzesień ’39 na południu Polski
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rozpoczynamy nową erę
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Głos (z) płonącej Warszawy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO