moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Album na urodziny „Łuka”

23 lutego 92. urodziny będzie obchodził powstaniec warszawski – porucznik Kazimierz Gabara ps. Łuk. Z tej okazji Stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera” przygotowuje dla niego niezwykły prezent – album wypełniony zdjęciami osób, które składają mu urodzinowe życzenia. – Na fotografię z pozdrowieniami czekamy do 31 stycznia – mówi Tomasz Sawicki, organizator akcji.

– Porucznik Kazimierz Gabara to nasz bohater, dobrze byłoby gdybyśmy podziękowali mu za służbę i złożyli życzenia w dniu jego święta. Pamięć o bohaterach niech nie będzie pustym sloganem powtarzanym tylko z okazji wielkich rocznic i uroczystości państwowych. Oni potrzebują naszej uwagi na co dzień – mówi Tomasz Sawicki, prezes Stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”, które pomaga kombatantom organizując takie akcje, jak „Wielkanoc dla bohatera” czy „Wakacje dla bohatera”. Wolontariusze stowarzyszenia zbierają produkty żywnościowe dla potrzebujących kombatantów, a także wyjeżdżają z nimi na zimowy i letni wypoczynek. Por. Kazimierz Gabara jest jednym z podopiecznych Stowarzyszenia. – Urodził się 23 lutego 1927 roku, więc za miesiąc będzie obchodził 92. urodziny – mówi Sawicki. W 1939 roku, kiedy wybuchła wojna, miał zaledwie 12 lat. Do Armii Krajowej wstąpił w 1941 roku. O to, czy chciałby walczyć o wolną Polskę, zapytał go organista z kościoła, w którym Kazimierz był ministrantem. „Chyba za jakiś czas, może kilka tygodni, wzywa nas do siebie, tłumaczy nam, na czym będzie polegało nasze wojsko: będziemy w organizacji AK, będziemy się ćwiczyli, przechodzili przeszkolenia z bronią. Była przysięga u niego, było nas dwóch i było dwóch kolegów, którzy byli starsi, znałem ich z widzenia. Byli jako świadkowie. Złożyliśmy przysięgę” – opowiada por. Kazimierz Gabara we wspomnieniach zachowanych w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego. 

W czasie powstania warszawskiego pan Kazimierz służył jako starszy strzelec w plutonie „Torpedy” Batalionu „Miotła”. Jego szlak bojowy w sierpniu 1944 roku zaczął się na Woli, prowadził przez Stare Miasto, a potem – kanałami – na Śródmieście i Górny Czerniaków. Po klęsce powstania dostał się do niewoli niemieckiej, był jeńcem Stalagu X B Sandbostel.  „Nas wzięli wtedy do roboty na ulicy Auhofstrasse, robili strzelnicę dla Hitlerjugend, dla tych młodych Niemców. Nas do tej strzelnicy zatrudnili” – wspominał. Do Polski wrócił w 1946 roku. Do dziś mieszka w Ursusie, jednej z dzielnic Warszawy.

Jak złożyć życzenia powstańcowi? – Na dużej, białej kartce napiszcie kilka ciepłych słów od siebie. Najlepiej czarnym kolorem, aby treść była czytelna i wyraźna – radzi Sawicki. Potem wystarczy zrobić zdjęcie autora życzeń, który trzyma kartkę, i wysłać na adres: tomek.saw@interia.pl.

W akcji może wziąć udział każdy, na zdjęciu może być jedna osoba, a także grupa, na przykład przedszkolaków, uczniów, harcerzy. Nadesłane zdjęcia zostaną wydrukowane w formie albumu. – Odwiedzimy pana Kazimierza w dniu jego święta i przekażemy album z życzeniami od was! - zapewnia Tomasz Sawicki.

KE

autor zdjęć: Paczka dla Bohatera

dodaj komentarz

komentarze


Wielofunkcyjny scyzoryk
 
Wozy amunicyjne do Raków
Jedna misja, jeden zespół
Najpierw „Sonda”, później promocja
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Pułaski” wrócił do kraju
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Przez krew zdobyty Śląsk
A Wave of Alliances
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Obrady Rady Unii Europejskiej
Cienka niebieska linia
Amerykańska przyszłość WZL
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Desant z transportowca-giganta
Najpierw czekanie, potem pośpiech
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Łask ponownie z dyżurem bojowym
High Confidence Operations
Wojsko wróciło do Lublina
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Wojna wywiadów
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Zielonka dla Patriotów
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Irańskie szachy
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
A Torn Subcontinent
Od sojusznika do kata
Brunatno-czerwona zmowa
Strzelać nauczyłem się sam
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Piknik ze smakiem
Czarny odchodzi do cywila
Rivalry on Closed Sea
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Przysięga śląskich terytorialsów
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Rozpoczynamy nową erę
Śladami Pierwszej Pancernej
Szukamy następcy Herculesa
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Preselekcja u komandosów
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Sprawdzają Brutusa
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Spełniliśmy swój obowiązek
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Nowa misja i nowy sprzęt

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO