moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Album na urodziny „Łuka”

23 lutego 92. urodziny będzie obchodził powstaniec warszawski – porucznik Kazimierz Gabara ps. Łuk. Z tej okazji Stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera” przygotowuje dla niego niezwykły prezent – album wypełniony zdjęciami osób, które składają mu urodzinowe życzenia. – Na fotografię z pozdrowieniami czekamy do 31 stycznia – mówi Tomasz Sawicki, organizator akcji.

– Porucznik Kazimierz Gabara to nasz bohater, dobrze byłoby gdybyśmy podziękowali mu za służbę i złożyli życzenia w dniu jego święta. Pamięć o bohaterach niech nie będzie pustym sloganem powtarzanym tylko z okazji wielkich rocznic i uroczystości państwowych. Oni potrzebują naszej uwagi na co dzień – mówi Tomasz Sawicki, prezes Stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”, które pomaga kombatantom organizując takie akcje, jak „Wielkanoc dla bohatera” czy „Wakacje dla bohatera”. Wolontariusze stowarzyszenia zbierają produkty żywnościowe dla potrzebujących kombatantów, a także wyjeżdżają z nimi na zimowy i letni wypoczynek. Por. Kazimierz Gabara jest jednym z podopiecznych Stowarzyszenia. – Urodził się 23 lutego 1927 roku, więc za miesiąc będzie obchodził 92. urodziny – mówi Sawicki. W 1939 roku, kiedy wybuchła wojna, miał zaledwie 12 lat. Do Armii Krajowej wstąpił w 1941 roku. O to, czy chciałby walczyć o wolną Polskę, zapytał go organista z kościoła, w którym Kazimierz był ministrantem. „Chyba za jakiś czas, może kilka tygodni, wzywa nas do siebie, tłumaczy nam, na czym będzie polegało nasze wojsko: będziemy w organizacji AK, będziemy się ćwiczyli, przechodzili przeszkolenia z bronią. Była przysięga u niego, było nas dwóch i było dwóch kolegów, którzy byli starsi, znałem ich z widzenia. Byli jako świadkowie. Złożyliśmy przysięgę” – opowiada por. Kazimierz Gabara we wspomnieniach zachowanych w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego. 

W czasie powstania warszawskiego pan Kazimierz służył jako starszy strzelec w plutonie „Torpedy” Batalionu „Miotła”. Jego szlak bojowy w sierpniu 1944 roku zaczął się na Woli, prowadził przez Stare Miasto, a potem – kanałami – na Śródmieście i Górny Czerniaków. Po klęsce powstania dostał się do niewoli niemieckiej, był jeńcem Stalagu X B Sandbostel.  „Nas wzięli wtedy do roboty na ulicy Auhofstrasse, robili strzelnicę dla Hitlerjugend, dla tych młodych Niemców. Nas do tej strzelnicy zatrudnili” – wspominał. Do Polski wrócił w 1946 roku. Do dziś mieszka w Ursusie, jednej z dzielnic Warszawy.

Jak złożyć życzenia powstańcowi? – Na dużej, białej kartce napiszcie kilka ciepłych słów od siebie. Najlepiej czarnym kolorem, aby treść była czytelna i wyraźna – radzi Sawicki. Potem wystarczy zrobić zdjęcie autora życzeń, który trzyma kartkę, i wysłać na adres: tomek.saw@interia.pl.

W akcji może wziąć udział każdy, na zdjęciu może być jedna osoba, a także grupa, na przykład przedszkolaków, uczniów, harcerzy. Nadesłane zdjęcia zostaną wydrukowane w formie albumu. – Odwiedzimy pana Kazimierza w dniu jego święta i przekażemy album z życzeniami od was! - zapewnia Tomasz Sawicki.

KE

autor zdjęć: Paczka dla Bohatera

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
 
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Nowy wiceminister w MON
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Arsenał Iranu
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Klasy wojskowe po nowemu
Double Eagle po nowemu
Centrum dla Viperów w Łodzi?
We Are All Darfur
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
They Train Together, They Fight Together
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Czerwoni w odwrocie
Defense Without Politics
F-35 – polska Harpia
USA nie zacznie wojny z Iranem
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Chciałem walczyć z Niemcami
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Umowa na Harpie podpisana!
Krwawe walki o Monte Cassino
Żyj zdrowiej
O Patriotach na WAT
Nauka zimowego pływania
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Darłowo czeka na śmigłowce
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Szturmani na Lipie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Ważka bliżej
Obradowała Rada Gabinetowa
Własne interesy Europy
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Podziemna potęga
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Iran uderza w USA
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO