moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bal na rzecz weteranów

Koszulkę z podpisem Roberta Lewandowskiego czy piłki z podpisami mistrzów świata w siatkówce –  takie m.in. przedmioty będzie można wylicytować podczas karnawałowego balu charytatywnego, którego celem jest wsparcie żołnierzy rannych na misjach. Dochód z imprezy w Szczecinie zostanie przeznaczony na turnusy rehabilitacyjne dla weteranów.

Bal odbędzie się 19 stycznia w samym sercu puszczy, w dworku „Bukowy Park” w Szczecinie. Organizatorami są Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju oraz 12 Brygada Zmechanizowana.

Stowarzyszenie już od kilku tygodni gromadzi przedmioty, które podczas gali będzie można wylicytować lub wygrać na loterii. W tym roku na aukcję przeznaczono m.in. koszulki z podpisami zawodników Pogoni Szczecin oraz Roberta Lewandowskiego, a także zawodnika MMA – Mameda Chalidowa. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przekazał serię okolicznościowych banknotów wydanych na 100-lecie odzyskania niepodległości, a Polska Liga Siatkówki – piłki i koszulki z podpisami naszych mistrzów świata w tej dyscyplinie. Organizatorzy czekają jeszcze na przesyłki od prezydenta oraz ministra obrony narodowej.

REKLAMA

– Dochód z balu zostanie przeznaczony na turnusy rehabilitacyjne, które w tym roku zorganizuje Stowarzyszenie – podkreśla Tomasz Kloc, prezes tej organizacji. – Im więcej pieniędzy uda nam się zebrać, tym więcej weteranów rannych na misjach weźmie w nich udział.

Weteranów cieszy duże zainteresowanie balem, wpłynęło już ponad 200 zgłoszeń, nie tylko od wojskowych, ale także od przedstawicieli biznesu i władz samorządowych. Szczytną ideę wsparcia żołnierzy rannych podczas operacji poza granicami kraju mogą jeszcze wspomóc np. politycy, sportowcy czy przedsiębiorcy przekazując na licytację gadżety lub vouchery.

– Charytatywny bal karnawałowy to nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim warta wsparcia inicjatywa – zaznacza por. Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. Żołnierze tej jednostki trzykrotnie wyjeżdżali na misje do Iraku (I, VI i X zmiana) i Afganistanu (III, IV i XII). Brali także udział w operacjach w: Libanie, Bośni, Kosowie, Syrii, Czadzie, Kongu, Sudanie i Republice Środkowoafrykańskiej. Obecnie przygotowują się do wyjazdu na misje do Iraku i Afganistanu. Por. Łukaszewski podkreśla, że 12 Brygada to jedna z jednostek, w których jest najwięcej żołnierzy rannych na misjach. – W szeregach Błękitnej Brygady służy obecnie 30 weteranów poszkodowanych, którymi się opiekujemy i na różne sposoby ich wspieramy – dodaje oficer.

W jednostkach garnizonu szczecińskiego służy ponad 20 żołnierzy, którzy zostali ranni podczas wojskowych operacji za granicą. Przypomnijmy jednak, że z turnusów rehabilitacyjnych organizowanych przez Stowarzyszenie mogą korzystać poszkodowani weterani z całego kraju. – Obrażenia, jakie odnieśliśmy na misji sprawiają, że z różnych form rehabilitacji będziemy musieli korzystać do końca życia. Przyjęliśmy taką formułę, że za turnusy organizowane przez Stowarzyszenie weteran nie płaci. Jeżeli natomiast chce ze sobą zabrać członka rodziny, ten ponosi częściowy koszt pobytu – tłumaczy Tomasz Kloc.

Karnawałowy bal charytatywny w Szczecinie odbędzie już po raz czwarty. Organizatorzy chcieliby, aby został pobity ubiegłoroczny rekord, gdy zebrano w sumie 100 tys. złotych. Fanty przekazane na licytację cieszyły się wówczas sporym zainteresowaniem – tylko broszka przekazana przez byłą premier Beatę Szydło osiągnęła podczas licytacji cenę 9 tys. zł.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: st. chor. Artur Walento

dodaj komentarz

komentarze


„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Kampania wyborcza poza armią
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
Cel – bezpieczna Europa
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
A Biting and Tracking Commando
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
To był realny plan odbudowy Polski
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
12 Brygada 20 lat w NATO
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
Panie bez taryfy ulgowej
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Trzecia Setka Komandosa
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
MP5: pierwszy z NATO
Pogromcy czołgów poszukiwani
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Pancerna walka w mieście
Wizja marszałka prysła w Rydze
Podwyżki dla pracowników wojska
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Fuzja w ramach PGZ
201 maratonów w 201 krajach
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
Wnioski z „Anakondy ‘18”
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Szef NATO w Warszawie
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Brunssum, or welcome to the Netherlands
19 medali żołnierzy
Generała Andersa akces do NATO
W Brukseli o bezpieczeństwie
Drugie życie Wilczego Szańca
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
„Zoom na proobronność”
Odwiedź „kuźnię generałów”
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Step ahead in a different world
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
Trening na wieżowcu i nad wodą
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Jastrzębie widzą w ciemności
General Anders Joins NATO
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO