moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bal na rzecz weteranów

Koszulkę z podpisem Roberta Lewandowskiego czy piłki z podpisami mistrzów świata w siatkówce –  takie m.in. przedmioty będzie można wylicytować podczas karnawałowego balu charytatywnego, którego celem jest wsparcie żołnierzy rannych na misjach. Dochód z imprezy w Szczecinie zostanie przeznaczony na turnusy rehabilitacyjne dla weteranów.

Bal odbędzie się 19 stycznia w samym sercu puszczy, w dworku „Bukowy Park” w Szczecinie. Organizatorami są Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju oraz 12 Brygada Zmechanizowana.

Stowarzyszenie już od kilku tygodni gromadzi przedmioty, które podczas gali będzie można wylicytować lub wygrać na loterii. W tym roku na aukcję przeznaczono m.in. koszulki z podpisami zawodników Pogoni Szczecin oraz Roberta Lewandowskiego, a także zawodnika MMA – Mameda Chalidowa. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przekazał serię okolicznościowych banknotów wydanych na 100-lecie odzyskania niepodległości, a Polska Liga Siatkówki – piłki i koszulki z podpisami naszych mistrzów świata w tej dyscyplinie. Organizatorzy czekają jeszcze na przesyłki od prezydenta oraz ministra obrony narodowej.

– Dochód z balu zostanie przeznaczony na turnusy rehabilitacyjne, które w tym roku zorganizuje Stowarzyszenie – podkreśla Tomasz Kloc, prezes tej organizacji. – Im więcej pieniędzy uda nam się zebrać, tym więcej weteranów rannych na misjach weźmie w nich udział.

Weteranów cieszy duże zainteresowanie balem, wpłynęło już ponad 200 zgłoszeń, nie tylko od wojskowych, ale także od przedstawicieli biznesu i władz samorządowych. Szczytną ideę wsparcia żołnierzy rannych podczas operacji poza granicami kraju mogą jeszcze wspomóc np. politycy, sportowcy czy przedsiębiorcy przekazując na licytację gadżety lub vouchery.

– Charytatywny bal karnawałowy to nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim warta wsparcia inicjatywa – zaznacza por. Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. Żołnierze tej jednostki trzykrotnie wyjeżdżali na misje do Iraku (I, VI i X zmiana) i Afganistanu (III, IV i XII). Brali także udział w operacjach w: Libanie, Bośni, Kosowie, Syrii, Czadzie, Kongu, Sudanie i Republice Środkowoafrykańskiej. Obecnie przygotowują się do wyjazdu na misje do Iraku i Afganistanu. Por. Łukaszewski podkreśla, że 12 Brygada to jedna z jednostek, w których jest najwięcej żołnierzy rannych na misjach. – W szeregach Błękitnej Brygady służy obecnie 30 weteranów poszkodowanych, którymi się opiekujemy i na różne sposoby ich wspieramy – dodaje oficer.

W jednostkach garnizonu szczecińskiego służy ponad 20 żołnierzy, którzy zostali ranni podczas wojskowych operacji za granicą. Przypomnijmy jednak, że z turnusów rehabilitacyjnych organizowanych przez Stowarzyszenie mogą korzystać poszkodowani weterani z całego kraju. – Obrażenia, jakie odnieśliśmy na misji sprawiają, że z różnych form rehabilitacji będziemy musieli korzystać do końca życia. Przyjęliśmy taką formułę, że za turnusy organizowane przez Stowarzyszenie weteran nie płaci. Jeżeli natomiast chce ze sobą zabrać członka rodziny, ten ponosi częściowy koszt pobytu – tłumaczy Tomasz Kloc.

Karnawałowy bal charytatywny w Szczecinie odbędzie już po raz czwarty. Organizatorzy chcieliby, aby został pobity ubiegłoroczny rekord, gdy zebrano w sumie 100 tys. złotych. Fanty przekazane na licytację cieszyły się wówczas sporym zainteresowaniem – tylko broszka przekazana przez byłą premier Beatę Szydło osiągnęła podczas licytacji cenę 9 tys. zł.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: st. chor. Artur Walento

dodaj komentarz

komentarze


Rozbicie więzienia w Końskich
 
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Miroslawiec Up
W spadochroniarstwie trzeba wciąż się uczyć
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Flota przyszłości
Terytorialsi szkolą się w Toruniu
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Zmiany w przepisach mundurowych
Modernizacja bombowców
Pamięć dodaje skrzydeł
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Nowe plecaki dla żołnierzy
NSR wciąż przyjmuje ochotników
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Działalność firm na rzecz obronności
Medale dla uczestników walk w Karbali
Logistycy na poligonie w Drawsku
„Baltops”, czyli desanty pod wodzą USA
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Terytorialsi z szansą na oficerskie gwiazdki
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Obrady Rady Unii Europejskiej
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Stulecie wojskowej Akademii
Tu się zadań nie wybiera
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Gumowy czołg, realny front
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Likwidacja komendanta Junka
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Polski wkład w operację „Overlord”
Rydwany dżihadu
Jihadist Mill
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Trudny sojusz partyzantów
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Kierunek: Afganistan
F-16 wracają do Polski
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Rekordowy „Projekt Wojownik” w Giżycku
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Poprady w Gołdapi
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
A Half-Open Gate to Hell
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Desant poza strefę komfortu
Jak „Tannenberg” poszedł na dno
Od latarki do samolotu… 100 lat Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Następcy Herculesów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO