moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe rozwiązania biometryczne do odprawy granicznej osób

Drukowane maski silikonowe to jedna z wielu metod kradzieży tożsamości. Po jej nałożeniu kamery na przejściach granicznych nie są w stanie zidentyfikować osoby podszywającej się pod kogoś innego. Naukowcy z Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej uczestniczą w projekcie o akronimie PROTECT (Pervasive and UseR Focused BiomeTrics BordEr ProjeCT), realizowanym w ramach programu Horyzont 2020.

Celem projektu jest stworzenie systemu identyfikacji i weryfikacji tożsamości przy użyciu nowatorskich rozwiązań biometrycznych, wykorzystujących ludzkie cechy fizyczne. - Pracujemy nad wprowadzeniem nowego sposobu odprawy granicznej z wykorzystaniem metod biometrycznych. Aktualnie jesteśmy na etapie integrowania wszystkich podsystemów projektu i składania go w całość – mówi dr inż. Marcin Kowalski z Zespołu Systemów Bezpieczeństwa Instytutu Optoelektroniki WAT.

Budżet projektu to 5 mln EUR. Badania rozpoczęły się 1 września 2016 r., a zakończą 31 sierpnia 2019 r. W projekcie uczestniczy 10 konsorcjantów z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej odpowiedzialni są m.in. za opracowanie metody rozpoznawania twarzy w zakresie dalekiej podczerwieni. – Na podstawie termogramu z kamery dokonujemy weryfikacji twarzy. Metoda ta ma różne ciekawe właściwości, ale jak dotąd w biometrii była znana głównie w badaniach naukowych – dodaje dr inż. M. Kowalski.

REKLAMA

Weryfikacja tożsamości w ruchu

Obecnie weryfikacja tożsamości odbywa się w sposób statyczny. Osoba, która podlega odprawie staje przed urządzeniem, nazywanym często bramką biometryczną, gdzie wykonując wyświetlane polecenia poddaje się skanowaniu twarzy i linii papilarnych palca. – W systemie, nad którym pracujemy zmieniliśmy zasady odprawy tak, aby można było dokonywać ją w ruchu. Identyfikowane osoby nie muszą się zatrzymywać. Opracowany został tzw. korytarz biometryczny, w którym rozmieszczone są różne sensory (twarzy, siatkówki, sposobu chodzenia). Sensory te, mówiąc potocznie skanują osobę, która przechodzi przez ten korytarz. Weryfikacja odbywa się więc dynamicznie – objaśnia dr inż. M. Kowalski.

Zdjęcie twarzy i odcisk palca to nie wszystko

W ramach projektu PROTECT naukowcy pracują nad wyznaczeniem cech charakterystycznych osób, czyli nad modalnościami biometrycznymi, które nie są obecnie stosowane do odprawy podróżnych. Po połączeniu wszystkich opracowanych w ramach projektu podsystemów, pewność identyfikacji wzrośnie niemal do stu procent. – Istniejące systemy identyfikują osoby najczęściej na podstawie zdjęcia twarzy, siatkówki i odcisku palca. W ramach projektu poszczególne ośrodki badawcze pracują m.in. nad rozpoznawaniem twarzy w zakresie podczerwieni, weryfikacją sposobu chodzenia oraz analizą zdjęcia układu żył dłoni i palca. Dzięki zastosowaniu wielu modalności biometrycznych, system ten pozwoli na dużo większą pewność identyfikacji osób – mówi dr inż. Marcin Kowalski.

Naukowcy z WAT pracują nad rozpoznawaniem twarzy w zakresie dalekiej podczerwieni. Kamera termowizyjna stanowi świetne uzupełnienie dla kamer zakresu światła widzialnego. Opracowywana metoda pozwala bardzo precyzyjnie wykryć próby kradzieży tożsamości, takie jak np. użycie masek silikonowych, które są trudne do wychwycenia przy użyciu zwykłych kamer. Oprócz tego, metoda pozwala na pracę systemów w trudnych warunkach oświetleniowych, co jest szczególnie ważne w przypadku lądowych przejść granicznych.

Zastosowanie systemu wymagać będzie jednak wymiany paszportów, ponieważ obecnie używane nie pozwalają na zapisanie tak wielu danych. Dokumenty ze specjalnie dostosowanymi chipami opracowuje już jeden z konsorcjantów projektu, niemiecka firma Veridos.

Testy i wdrożenie

Projekt jest na etapie integracji. Naturalnym środowiskiem do sprawdzenia jego możliwości jest lotnisko, ale pozostałe przejścia graniczne również mogą w pełni skorzystać z możliwości nowego systemu. Projekt zakończą dwie demonstracje technologii, które odbędą się w czerwcu w dwóch różnych miejscach, na lądowym przejściu granicznym w Polsce oraz na przejściu kolejowym w Wielkiej Brytanii.

Pierwszy prototyp korytarza biometrycznego wyposażonego w systemy PROTECT został zaprezentowany na targach Security Research Event w Brukseli w grudniu 2018 r.

Tekst: Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT

red. PZ

autor zdjęć: Magdalena Wiśniewska-Krasińska

dodaj komentarz

komentarze


Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
W Brukseli o bezpieczeństwie
Fuzja w ramach PGZ
Kampania wyborcza poza armią
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Wizja marszałka prysła w Rydze
To był realny plan odbudowy Polski
General Anders Joins NATO
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Generała Andersa akces do NATO
Odwiedź „kuźnię generałów”
Trzecia Setka Komandosa
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
12 Brygada 20 lat w NATO
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Trening na wieżowcu i nad wodą
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Jastrzębie widzą w ciemności
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
Cel – bezpieczna Europa
Pancerna walka w mieście
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
201 maratonów w 201 krajach
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Podwyżki dla pracowników wojska
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Szef NATO w Warszawie
Step ahead in a different world
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
A Biting and Tracking Commando
MP5: pierwszy z NATO
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
19 medali żołnierzy
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
„Zoom na proobronność”
Panie bez taryfy ulgowej
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
Pogromcy czołgów poszukiwani
Drugie życie Wilczego Szańca
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Brunssum, or welcome to the Netherlands

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO